Marina Chaparro gyermekgyógyász-táplálkozási szakértő körülbelül öt évvel ezelőtt egy miami gyermekkórházban dolgozott, amikor egy csecsemőt fogyásos és hányásos tünetekkel vettek fel az osztályára. A csecsemőnek ketoacidózisa volt, ami egy olyan potenciálisan halálos kimenetelű állapot, amely akkor lép fel, amikor a szervezet némi energia reményében elkezdi a zsírsavakat lebontani. Ennek hatására ketonok szabadulnak fel, és a vér veszélyesen savassá válik. Chaparro és a gyermekgyógyászati endokrinológiai osztályon dolgozó kollégái először azt hitték, hogy a csecsemőnek 1-es típusú cukorbetegsége van (ami a ketoacidózis egyik gyakori okozója), de egy sor vizsgálat után kiderült, hogy a baba állapotát valójában éhezés okozta – történetesen az, hogy az anyja mandulatejes diétára fogta, feltehetően az interneten talált, orvosilag megalapozatlan tanácsokra hallgatva – írja az Insider.
Chaparro szerint a történet azért is ragadt meg benne ennyire, mert jól szemlélteti az orvosi félretájékoztatás veszélyeit – ami az utóbbi években egyébként egyre inkább elterjedőben van. Az orvos szerint az anyuka azt gondolhatta, hogy mivel a mandulatej számára bevált, bizonyára a babának is jót tesz majd, és bár a mandulatej a legtöbb kisgyermek étrendjébe biztonságosan beilleszthető, az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia szerint nem (ahogyan a tehéntej, és egyéb nem tejes tejpótlók sem) tartalmazza a megfelelő tápanyagokat ahhoz, hogy az anyatejet vagy a tápszert helyettesítse az egyévesnél fiatalabb csecsemők számára.
Chaparro elmondta, hogy a baba végül rendbe jött, és néhány nap múlva (miután megfelelő tápszerrel táplálták), haza is engedték, de
az élmény ráébresztette az orvost arra, hogy milyen mélyen a kultúránkba ágyazódtak bizonyos diétás módszerek, amelyeket ha valaki a gyerekeire és a családjára is kiterjeszt, az komoly veszélyeket rejthet.
Tápszert házilag?
Az utóbbi időben egyre többen kutatnak az interneten házilag elkészíthető tápszerreceptek után, Dr. Owais Durrani, egy kelet-texasi orvos pedig korábban szintén az Insidernek számolt be ennek a jelenségnek a közel sem biztató következményeiről. Az orvos elmondta, hogy egyes szülők hígítani kezdték a gyermeküknek szánt tápszereket, hogy azokból egy-egy adag hosszabb ideig elegendő legyen, ez viszont végeredményben felborította az elektrolit-egyensúlyt a tápszerben, ami alacsony nátriumszinthez, letargiához és rohamokhoz is vezetett a csecsemőknél.
A felhígított tápszer továbbá csökkentheti a csecsemők vérmennyiségét is, ami alacsony vérnyomást és életveszélyesen alacsony oxigénszintet okozhat a szervezetükben.
„A tápszerek összetevőit lényegében ugyanolyan szigorúan szabályozzák, mint bármely vényköteles gyógyszerét, hogy az adott csecsemő veséje, mája, elektrolitjai és minden egyéb egyensúlyban lehessen egymással. A babák szervezete nem olyan rugalmas, mint egy felnőtté, aki 12 órán át kint van a napon, és kiszárad… Mi a legtöbb ilyen esetben nagyjából rendben leszünk, de egy csecsemő esetében ez nem így van. Minden egyes elektrolit, minden egyes összetevő és minden egyes ásványi anyag a tápszerben nagyon fontos szerepet tölt be” – magyarázta Durrani.
Durrani a tápszereket anyagi megfontolásból hígító szülőknek azt tanácsolta, hogy lehetőség szerint inkább váltsanak más márkákra, vagy kérjenek tápszer-mintákat a gyermekorvosuktól vagy a helyi kórháztól. „Azért vagyunk, hogy segítsünk. Nem fogunk elküldeni egy éhes babát a sürgősségi osztályról – hangsúlyozta Durrani. – De kérem, ne kísérletezzenek más lehetőségekkel, mert azok akár életveszélyes bajokat is okozhatnak”.
Érvényes csecsemőtáplálási irányelv Magyarországon
A jelenleg is érvényben lévő szakmai irányelv a 0-12 hónapos gyermek táplálásával kapcsolatban a 2019. évi Egészségügyi Közlöny 18. számában jelent meg. Ennek megfelelően:
- A szoptatásra való felkészítésnek a második és a harmadik trimeszterben meg kell történnie.
- A csecsemőket 5-6 hónapos korig kizárólag és igény szerint anyatejjel kell táplálni.
- Közvetlenül a megszületés után legalább egy órán keresztül biztosítani kell az anya és újszülött háborítatlan bőrkontaktusát. Halasszuk a rutin eljárásokat a legalább egyórás bőrkontaktus utánra.
- A szülőszobai megfigyelés idején biztosítani kell, hogy szoptatástámogatásban jártas szakember (nővér, szülésznő) felügyelje az anya-újszülött párost, és segítséget nyújtson, amikor szükséges.
- A kórházi tartózkodás alatt biztosítani kell az újszülött és az édesanya folyamatos együttlétét (24 órás rooming-in).
- Az igény szerinti szoptatás érdekében a szoptatások számát és időtartamát nem szabad korlátozni. Támogassák az anyákat abban, hogy felismerjék csecsemőik táplálkozással kapcsolatos jeleit és reagáljanak azokra.
- Az első életórákban a mellre helyezési kísérletet nem válthatja ki helyettesítő folyadék (tea, cukros oldat, tápszer stb.). A mellre helyezés megkísérlését és segítését a nap 24 órájában éjjel és nappal azonos feltételekkel (éjszaka is korlátlan számban és ideig) szoptatásban jártas szakember segítségével kell biztosítani.
- Csak a súlygyarapodás állása és bizonyítottan (dokumentáltan) elégtelen tápanyagbevitel együttes fennállása esetében indokolt orvosi javaslatra pótlás biztosítása. Megelőzési céllal csecsemőtápszer rendelése (receptírás) indokolatlan, a szoptatás sikerességének esélyét csökkenti.
- A szoptatás megszakítását nem indokolja anyai röntgenvizsgálat vagy kontrasztanyag. (Az ajánlás nem vonatkozik radioaktív izotópokkal végzett vizsgálatokra.)
Hazaadást követően:
- Az igény szerinti szoptatás folytatása időkorlát nélkül javasolt.
- Hazaadást követően csak a súlygyarapodás állása és bizonyítottan (dokumentáltan) elégtelen tápanyagbevitel együttes fennállása esetén indokolt orvosi javaslatra pótlás biztosítása. Megelőzési céllal csecsemőtápszer rendelése (receptírás) indokolatlan, a szoptatás sikerességének esélyét csökkenti.
- Amennyiben a csecsemő pótlásra szorul, az anyát támogatni kell a tejtermelés fenntartásában (fejés). Első választandó pótlás az édesanya lefejt teje. Második választandó pótlás donor női tej adása. Tápszert csak saját lefejt és donor női tej hiányában szabad adni.
Hogyan: a biztonságos módszert szakember mutassa be az édesanyának. Szoptatások után: kanál, pohár, fecskendő, ujjetető. Szoptatás közben: fecskendővel, Szoptaníttal. - Súlyos szakmai hibának számít tápszer adása megalapozott orvosi indok nélkül, illetve, ha gyorsan, néhány perc alatt történik a pótlás; a tápszeres pótlás adása cumisüvegből történik vagy kontrollálatlanul nagy mennyiségű pótlást kap az újszülött.
Kiemelt kép: Illusztráció – Vladimir Nenov / EyeEm/Getty Images