fejkendős nő ül a tengerparton nekünk háttal

Az orvosok szerint stresszelt, valójában végstádiumú rákja volt a lánynak

A fiatal nő egy nyaraláson lett rosszul, a tüneteit pedig sokáig nem vették komolyan az orvosok.

Mindenki tévedhet, hiszen emberek vagyunk – de vannak olyan hibák, amelyek tragédiát is okozhatnak. Már mi is többször beszámoltunk olyan esetekről, amikor a beteg érzi, hogy valami nincsen rendben, de az orvosok mégsem tartják elég indokoltnak az alapos(abb) kivizsgálást, ami akár emberéleteket is követelhet. (Ilyen Papp Tímea táncművész története is, aki másfél évig járta az egészségügyi intézményeket, mire végre kiderült a rettegett diagnózis: mellrákja van. Az ő története sikerrel végződött, de sokan nem ennyire szerencsések.) Emiatt is hangsúlyozzuk olyan sokszor, mennyire fontosak a szűrővizsgálatok, de leginkább az, hogy figyeljünk a testünkre, hallgassunk a megérzéseinkre, és ne hagyjuk magunkat lerázni. Az életünkbe kerülhet, ha nem így tesszük.

Hasonló történt a 24 éves Mollie Mulheronnal – ahogy arról az Independent is beszámolt. A fiatal lány bevásárlás közben összeesett egy szupermarketben, és bár az orvosok eleinte azt mondták, hogy tüneteit a stressz okozta, kiderült: végstádiumú rákkal küzd.

Ezekre a tünetekre figyeljünk!

A non-Hodgkin-limfóma tipikus jelei általában a nyakban, hónaljban vagy ágyékban lévő duzzadt nyirokcsomók, a hasi fájdalom vagy duzzanat, a mellkasi fájdalom, a köhögés vagy légzési nehézség, a tartós fáradtság, a láz, az éjszakai izzadás és a megmagyarázhatatlan fogyás.

A leedsi Skiptonból származó Mollie nemrég tért haza a Galápagos-szigetekről, ahol angoltanárként dolgozott, és (ahogyan azt egyébként ilyen környezetben illik) a forró trópusi éghajlat ajándékait élvezte. A tünetei először épp kikapcsolódás közben jelentkeztek: egy nap búvárkodott, amikor hirtelen gondjai akadtak a légzéssel. Jóllehet úgy érezte, mindjárt megfullad, az ottani orvosok azzal nyugtatták, hogy bizonyára semmi komoly baja nincs.

Nem telt azonban sok időbe, és ismét rosszul lett: az Egyesült Királyságba visszatérve, egy bevásárlóközpontban egyszer csak összeesett és hányt. Azonnal kórházba szállították, ahol vér-, röntgen- és CT-vizsgálatokat is végeztek rajta, az orvosok pedig egy 15 centiméteres, a szívét és a tüdejét átölelő daganatot találtak a szervezetében. A diagnózis: négyes stádiumú non-Hodgkins limfóma – ugyanaz a betegség, ami miatt Michael C. Hall, a Dexter és a Sírhant művek főszereplője, Jane Fonda, vagy nemrég a Jurassic Park-filmek sztárja, Sam Neill is kezelésre szorult.

A nő az Independentnek úgy fogalmazott, hogy még mindig nem tudta felfogni, ami vele történt. „Ez volt életem legrosszabb híre, el sem tudom magyarázni, mennyi érzés kavargott bennem. Csak sírtam és sikoltoztam. A semmiből jött, tudtam, hogy valami baj van, de nem gondoltam, hogy ennyire nagy a gond. Most várom, hogy megtudjam, mennyire terjedt el a testemben. – mondta. – Nem fogok már holnap meghalni, de a kezelést azonnal el kell kezdeni. Kaptam egy injekciót, amivel az orvosok megpróbálják megőrizni a termékenységemet, hogy a gyerekvállalás esélyeitől ne essek el, de korai menopauzába kerültem. Ez a legrosszabb az egészben számomra, hiszen mindig is anya akartam lenni.”

A véletlenen múlt az élete

Mollie élete csupán a véletlenen múlt: a Galápagos-szigeteken a főnökei közölték vele, hogy nincs elég diák, akit taníthatna, ezért véget ért számára a munka, és február 4-én haza is utazott az Egyesült Királyságba. Mindössze 48 órával a landolás után lett rosszul.

Az orvosok a diagnózis felállítása után szteroidokkal próbálták megállítani a daganat növekedését, az előrehaladott stádium miatt pedig a nő kemoterápiás kezelését is megkezdték. „Egész életemben fitt és egészséges voltam, mindig teljesen jól voltam. Nem tudom, mi okozhatta a rákot, egészséges és fiatal vagyok, három héttel ezelőtt még Galapagoson töltöttem életem legjobb időszakát. Még most sem tudom felfogni a történteket. (Amikor megtudtam),

ordítva közöltem anyukámmal a jövőbeli terveimet, azt, hogy anya akarok lenni és férjhez akarok menni, majd csak a falat bámultam, sírtam és sikoltoztam.

(…) Az orvosok reménykednek benne, hogy megfelelően tudják kezelni a betegségemet, azt mondják, hogy az ilyen típusú rák esetében jók a gyógyulási esélyek, és reményre ad okot az én esetem is. Az egyetlen kétségbeejtő része a dolognak, hogy már a negyedik stádiumban tart a rák, ráadásul a mellkasom mindkét oldalán jelen van, és más szerveimre is átterjedt. Elkezdtem a kemoterápiát, és bár az első kezelésre rosszul reagált a testem, utána már minden rendben volt. Az orvosok szerint sokféle kezelést ki tudunk majd próbálni, mivel fiatal, fitt és egészséges vagyok.”

Bárkivel előfordulhat

Ahogy korábban megírtuk, a non-Hodgkin-limfóma jellemzően idősebb korban jelentkezik, és bár mindkét nemet érintheti, a férfiak körében magasabb az előfordulás kockázata. Amint kiderül, fontos azonnal megkezdeni a kezelését, hiszen ennek hiányában átterjedhet a nyirokrendszer más részeire, majd a májra, az agyra és a csontvelőre is – ahogyan az Mollie esetében is történt. Egyelőre nem tudni, hogy mi okozza ezt a betegséget, azonban bizonyos tényezők hajlamosabbá tehetik rá a szervezetet (különböző vírusfertőzések, herpeszvírus és HIV, illetve immunhiányos állapotok, valamint egyéb daganatos megbetegedések miatti sugárkezelés és kemoterápia is közrejátszhat a kialakulásában).

Kiemelt kép: Getty Images