Farkas Franciska nagy felszabadultsággal beszélgetett Horváth Zsolt műsorvezetővel a Romaversitas Alapítvány ROMAKÉNT. Podcastjében, amiben hosszasan ecsetelte, hogyan fogadta el roma identitását a Gandhi Gimnáziumban, elmondta, miért büszke magyarságára, és keményen beleállt a filmes szakmába és annak nem kreatív módszereibe is.
„Magyar vagyok, az van beleírva a személyi igazolványomba, hogy magyar, magyarul beszélgetünk. (…) Nagyon örülök annak, hogy magyar nyelvű vagyok, és hogy magyar nyelven beszélhetek. Ez egy fantasztikusan gazdag és csodálatosan gyönyörű, mély, filozofikus tartalmakkal bíró nyelv.”
A beszélgetés későbbi részében azonban a filmipart már keményen kritizálta.
„Egyik szerepem se kihívás, egyáltalán nem kaptam igazi kihívást. Lehetnék csak nő minden egyéb jelző nélkül. Orvos, pszichológus, gonosz, bolond, őrült, meleg, nőies vagy nem nőies, nemes. Bármi. Egy kicsit több fantáziát kérek… Kiégtem”
– mondta, hozzátéve, szerinte a szereposztások egysíkúak és nagy kérdés számára, hogy hol húzódnak a határok. „Megcsinálom a szerepet és aztán megbánom az egészet. Utána jön ez a végtelen dilemma, hogy akkor most mi van? Szerencsés vagyok, vagy szerencsétlen? Legyek megelégedve, vagy valid, hogy nekem ez kevés? Fogjam be, üljek le és örüljek? Nem tudom, mert belül azt érzem, hogy ez nekem nem elég” – fogalmazott.
Az adás az alábbi linken meghallgatható.
A ROMAKÉNT. Podcast keretében több, különböző területen alkotó és dolgozó roma ember mesélt már az identitásáról, a világról alkotott véleményéről és a szakmájáról. A beszélgetések célja, hogy bemutassa a hazai roma emberek eltérő értékrendjét, gondolatait és világlátását.
Forrás és kiemelt kép: Romaversitas Alapítvány