Puha, frissen mosott lepedők közé bújni az élet egyik kis luxusa. Viszont jobb, ha tudjuk: a tiszta ágynemű nemcsak jó érzés, hanem a rendszeres mosással a minimálisra csökkenthetjük az ágyában élő – mondjuk ki – undorító dolgok számát, például a szennyeződéseket és a poratkákat.
Elvégre éjszakánként 8 óra alvással (ami persze kevesebb is lehet) számolva hetente nagyjából 56 órát töltünk az ágyban. Ez alatt az idő alatt mindenféle dolog felhalmozódhat az ágyneműben, például az izzadságból származó baktériumok és a háziállatoktól származó szőr.
Bár a lepedő heti mosása elég általános ajánlás, a legtöbb ember csak 24 naponta teszi ezt meg
– derül ki a Mattress Advisor felméréséből. Egy korábbi felmérés szerint a britek harmada beismerte, hogy évente csupán egyszer, vagy még ennél is ritkábban cserél ágyneműt, a megkérdezettek 38%-a pedig azt vallotta, hogy a párnákat és takarókat szintén évente legfeljebb csak egyszer mossa ki.
Mi történik, ha nem cseréljük az ágyneműinket? Egy soha ki nem mosott párna súlyának tizedét emberi bőrpikkelyek, penész, poratkák (beleértve az elhalt poratkákat is) és azok ürülékei alkotják. „A leggyakoribb anyagok, amelyek felhalmozódnak az ágyneműben, az izzadság, az elhalt hámsejtek, a bőrzsírok, a smink és a bőrápolási termékek maradványai, valamint a poratkák” – magyarázza Dr. Ekama Carlson, a San Franciscó-i székhelyű, bőrgyógyászatra, bőrsebészetre és minden bőrrel kapcsolatos dologra szakosodott bőrgyógyász a Delishnek.
Ellentétben, mondjuk, az önbarnítóval, ami elég észrevehető a lepedőn, a poratkák icipici méretűek, mikroszkóp nélkül nem is láthatóak, mégis, valószínűleg ezek a legproblémásabb dolgok, amik a lepedődben lapulhatnak. Ezek a rovarszerű kártevők meleg, párás környezetben érzik jól magukat, és elhalt bőrsejtekkel táplálkoznak. „Bár a poratka nem ártalmas az emberre, a végtermékeik belélegezve vagy a bőrrel érintkezve egyeseknél allergiás reakciókat okozhatnak” – tette hozzá Carlson. Ha tüsszögve vagy légszomjjal ébredünk, azért gyakran a poratka lehet felelős, mivel hajlamosak megtelepedni az olyan szövetekben, mint az ágynemű és a matrac. Az egyesült államokbeli Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ arra hívja fel a figyelmet, hogy ha valaki asztmás és allergiás a poratkafélékre, akkor ezek a kis lények akár asztmás rohamot is kiválthatnak náluk. A legfontosabb ajánlások a poratka elkerülésére többek között az anti-allergén matrac és párnahuzat huzat használata, a heti lepedőmosás mellett. A bőrgyógyász szakember szerint az érzékeny bőrű, allergiás vagy hiperhidrózisban (túlzott izzadással járó állapot) szenvedő emberek számára előnyös lehet a heti egyszeri mosásnál gyakrabban mosni, míg mások, akik száraz, nem párás éghajlaton élnek, a ritkább mosást is választhatják.
Hogyan lesz makulátlanul tiszta az ágyunk?
Ha mélytisztítást szeretnénk, adjunk egy kis oxigénnel dúsított mosószert a szennyes holmik közé, javasolja Abigail Fuller, egy neves takarítási cég szakembere. Ellenőrizzük az ágynemű címkéjét, de általában elmondható, hogy a legtöbb lepedőt (beleértve a pamutból készülteket is) a legmelegebb fokozaton kell mosni, és ügyeljünk arra, hogy ne terheljük túl a mosógépet. Ha túl sok holmi kerül a gépbe, az csökkenti a hatékonyságát. Ha néhány makacs folttól akarunk megszabadulni, Fuller szerint egy ecetből és szódabikarbónából készült házi paszta segíthet. Ha tehetjük, szárítsuk a lepedőket a szabadban, mivel a napfény természetes fertőtlenítőszer. Ha hetente így teszünk, akkor nyugtathat a tudat, hogy ágyneműnk nemcsak makulátlanul tisztának tűnik, hanem valóban az is.
Hogy ne legyen elég a borzongásból, egy korábbi cikkünkben megírtuk azt is, hogy melyek azok a háztartási dolgok, amelyeket éppen ideje kimosnunk, mert sokkal koszosabbak, mint ahogy azt először gondolnánk.
Kiemelt kép: Getty Images