Tényleg elérhetjük a halhatatlanságot 8 éven belül? A szakértő szerint igen

Eddig ez csak a vámpíroknak járt...

Mit nekünk horoszkóp, ami megmondja, hogy ebben a hónapban miféle szerencsék és szerencsétlenségek várhatnak ránk! Egyesek ennél nagyobb távlatokban gondolkodnak – egészen pontosan az örökkévalóság távlatában. Egy jövőszakértő például azt állítja, hogy az ember a következő nyolc éven belül halhatatlanná válhat – számolt be róla a UNILAD. Persze, kérdés, mennyire érdemes megbízni olyan szakértők véleményében, akik olyan olyan dolgokkal foglalkoznak, amelyek még meg sem történtek (7 olyan jóslatról már mi is beszámoltunk korábban, amit anno az év legőrültebbjének gondoltunk – akkor azonban még szó sem volt az örök élet ígéretéről).

Ray Kurzweil véleményét azonban érdemes lehet mégis szem előtt tartani, ő ugyanis amellett, hogy az optikai karakterfelismerés, szöveg-beszéd szintézis, beszédfelismerés és az elektronikus billentyűs hangszerek úttörője, több mindent megjósolt már jövőszakértői karrierje során. A férfit akár a modern Nostradamusnak is becézhetnénk, hiszen többek között

  • azt is előre megjósolta már 1990-ben, hogy 2000-re a számítógép képes lesz legyőzni a világ legjobb sakkozóját – a Deep Blue pedig 1997 májusában valóban le is győzte Garry Kasparovot;
  • de abban is igaza volt, hogy a mobil kézi eszközök, például az okostelefonok jelentik majd a jövőt;
  • a közelmúltban pedig a mesterséges intelligenciával és az emberi halhatatlansággal kapcsolatban is tett néhány megdöbbentő kijelentést.

Kurzweil úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia még 2030 előtt legyőzi a Turing-tesztet (Alan Turing, miután a második világháború alatt a németek titkosító berendezését, az Enigmát feltörte, 1950-ben vetette fel a Turing-teszt koncepcióját, ami arra hivatott, hogy egy adott gépezetről megállapítsa, képes-e olyan válaszokat adni, mint egy ember. Ez a mesterséges intelligencia hajnalán felvetett ötlet jelentős mértékben hozzájárult a gondolkodó gépezet ősi mítoszának újbóli felelevenítéséhez a számítástechnika korában – írja a Wikipedia). A férfi a Futurismnek ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott:

„2029 az általam megjósolt dátum, amikor is a mesterséges intelligencia átmehet egy érvényes Turing-teszten, és így elérheti az emberi intelligencia szintjét.

A 2045-ös dátumot jelöltem meg az úgynevezett szingularitás időpontjának, amikor a tényleges intelligenciánkat milliárdszorosára fogjuk növelni az általunk létrehozott intelligenciával való egyesülés révén.” (Ez azért még mindig jobb opció, mint amire Newton jutott: a tudós 1704-ben jutott arra, hogy 2060-ban vége lesz a világnak.) 

De mi a helyzet a halhatatlansággal?

Kurzweil szerint a mostani évtized, azaz 2020-as évek végére az emberiség elérheti a halhatatlanságot – ami a történelem eddigi legnagyobb fordulatával érne fel. Egy Lex Fridman tudóssal közös podcastban úgy fogalmazott, hogy szerinte

„minden évben több mint egy évvel tudjuk majd növelni az emberi életkilátásokat, és úgy gondolom, hogy az évtized végére elérhetjük a halhatatlanságot”.

És még a dolog mikéntjeivel kapcsolatban is vannak elképzelései! Kurzweil szerint mindez úgy nézne ki a gyakorlatban, hogy a véredényeinkben olyan nanorobotok mászkálnának, amik folyamatosan ellenőriznék az általános állapotainkat, valamint a gondolatainkat és az emlékeinket feltöltenének egy felhő alapú tárhelyre. Jól hangzik, mi?

Kiemelt kép: Illusztráció – Hill Street Studios/Getty Images