Széles körben használt anyagokról derült ki, hogy meddőséget okoznak

Világszerte jelentős, negatív hatással lehet a nők termékenységére néhány olyan a vegyi anyag, amit a kozmetikumoktól kezdve a vízszigetelésen és az élelmiszer csomagoláson át a tűzoltóhabig sok mindenben használtak. 

Az amerikai Icahn School of Medicine kutatói által készített új tanulmány most arra talált bizonyítékot, hogy az úgynevezett perfluor-alkil és polifluor-alkil anyagok (PFAS) megnövekedett plazmakoncentrációja a teherbeesés nehezítettségével is összefügghet. 

Az úgynevezett PFAS-ek (angolul forever chemicalsnak, azaz örök vegyi anyagoknak is nevezik őket) olyan szintetikus vegyi anyagok, amelyek a különféle iparilag előállított termékekből kioldódva az élő természetben tartósan megmaradnak, majd a tápláléklánc által egyre nagyobb koncentrációban mutathatók ki az ember szervezetében is.

Az örök vegyi anyagok ma már gyakorlatilag mindannyiunk vérében ott vannak.

Kutatók hosszú ideje vizsgálják ezeknek az anyagoknak a tulajdonságait és a PFAS-eknek való kitettséget már korábban is rákos megbetegedésekkel, fejlődési rendellenességekkel és más súlyos egészségügyi hatásokkal hozták összefüggésbe. Ez a mostani kutatás az örök vegyi anyagok és a meddőség között talált összefüggést.  

A PFAS vegyületek alkalmazása a 20. század közepe óta igen széleskörű a különböző fogyasztói termékekben, gyakran találkozhatunk velük például tapadásmentes és foltálló bevonatokként, korábban akár kozmetikai alapanyagként. Egyik előnyük a bennük lévő kémiai kötés szilárdsága, amely ellenáll a lebomlásnak, ami iparilag nagyon praktikus tulajdonság, élettanilag viszont ez az  a hátrányuk is. Ez teszi lehetővé ugyanis, hogy évekig fennmaradjanak a környezetben, egyre növekvő koncentrációban. Az anyagoknak ebbe a csoportjába több mint 5000 féle vegyület tartozik, ezért egyenlőre még felmérhetetlen a hatásuk. Bár bizonyos termékekben már betiltották ezeknek az anyagoknak a használatát, még ma is jelen vannak különböző festékekben, vízlepergető bevonattal ellátott ruhákban, sőt akár ételcsomagoló anyagokban is.

„A PFAS-ek megzavarhatják reproduktív hormonjainkat, ez nem vitás. Néhány korábbi tanulmányban már összefüggésbe hozták őket a pubertás késleltetett kezdetével, valamint az endometriózis és a policisztás ovárium szindróma megnövekedett kockázatával – mondja a mostani tanulmány vezető szerzője, Damaskini Valvi környezetvédelmi epidemológus. A mi tanulmányunk azt teszi hozzá a korábbi megállapításokhoz, hogy a PFAS-ek csökkenthetik a termékenységet olyan nőknél is, akik egyébként egészségesek, és természetes módon próbálnak teherbe esni.” – folytatja. 

Meddőségi kutatás

Valvi és csapata több mint 1000 önkéntest toborzott a vizsgálathoz, amely a fogamzási szándékukat kifejező nőkről gyűjtött információkat. Minden résztvevő három fogamzás előtti foglalkozáson vett részt, majd a következő egy év során nyomon követték esetleges terhességük állapotát. Ezt követően egy a résztvevők közül 382 személytől gyűjtött vérplazmában megmérték a különböző PFAS-ek szintjét, és összehasonlították azokat a terhességig eltelt idővel, és a terhesség valószínűségével, valamint az élve születés valószínűségével. A kutatócsoport azt találta, hogy a termékenység körülbelül 5-10 százalékkal csökkent már a PFAS-expozíció alacsony és közepes mértéke mellett is, és ennél jóval nagyobb,

30-40 százalékos csökkenést jelentkezett a teherbeesés vagy a szülés valószínűségében a különböző PFAS-kémiai anyagok keverékének való kitettség.

A hatás mechanizmusát még vizsgálják, de az már most világosan látszik, hogy a PFAS-ek valamilyen módon megzavarhatják a reproduktív hormonok tipikus működését.

„Tanulmányunk eredményei arra figyelmeztetnek, hogy a terhességet tervező nőknek tisztában kell lenniük a PFAS-ek káros hatásaival, és óvintézkedéseket kell tenniük annak érdekében, hogy elkerüljék a vegyi anyagok ezen osztályának való kitettséget, különösen akkor, amikor teherbe akarnak esni” – mondja Nathan Cohen vezető szerző.

Mi lesz a PFAS-ekkel?

Mivel a világ nagy részén a termékenység erőteljes csökkenése tapasztalható – ami a következő évtizedekben a népességnövekedés megfordulását eredményezheti – , az eredményeknek kiemelkedő jelentőségük lehet. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy kizárólag a PFAS-ek állnak a termékenységcsökkenés hátterében, azt viszont igen, hogy a teherbeesést tervező nőknek érdemes nagyobb figyelmet szentelniük ezeknek az összetevőknek és amennyiben lehetséges, kerülni az ezekkel való érintkezést.

A kutatók jelenleg azt is vizsgálják, hogyan lehetne növelni ezeknek a tartós anyagoknak a lebomlási sebességét. A felhasználásuk korlátozására irányuló intézkedésekkel együtt talán egyszer búcsút mondhatunk ezeknek az „örökkévaló” vegyi anyagoknak és az általuk okozott súlyos egészségügyi problémáknak. 

Nemrég egy másik elterjedt vegyi anyagról derült ki, hogy Parkinson-kórt okoz.

Kiemelt kép: Getty Images