Csakhogy a Dougherty családot menedzselő anyuka posztjait nem véletlenül tucatnyi Dogherty név alatt találjuk meg. Alicia Dougherty és férje, Josh ugyanis tényleg tucatnyi, négy vér szerinti és hat örökbefogadott gyereket, és két, átmenetileg náluk lakó fiatalt nevel, egy ekkora családban pedig nemcsak a reggeli készítése, de a ruhák szortírozása vagy a bevásárlás is komoly logisztikai feladat, aminek gyors és szinte művészi végrehajtást valamiért nagyon jól esik nézni.
De kezdjük az elején, mert a család története önmagában a videók nélkül is megér egy misét. A most 41 éves Alicia és a 43 éves Josh 2010-ben vágtak bele az örökbefogadásba, miután több vetélés és sikertelen teherbeesési kísérletet követően végül meddőnek nyilvánították őket. (A sors úgy alakult, hogy az első gyerekük örökbefogadása után pár héttel derült ki, hogy mégis várandós első, ma már 10 éves vérszerinti gyerekükkel, azóta pedig még 3 gyereket szült.) Azóta összesen nyolc gyereket (hatot végleg, kettőt átmenetileg) vettek magukhoz, ráadásul csupa olyat, akinek különleges bánásmódra van szüksége: örökbefogadott gyerekeik mindegyike magzati alkohol szindrómával született. Ez akkor alakul ki, amikor az alkoholbeteg anya szervezetéből az alkohol tartósan és nagy mennyiségben kerül át csecsemőbe, ez pedig hosszú távú fizikai, viselkedési és tanulási problémákat eredményez.
„Ezeknek a gyerekeknek általában nagyon komoly indulatkezelési problémái vannak. A mieinknek például robbanásszerű dühkitörései vannak, sokszor nehéz nekik a különféle tevékenységek között váltani. Szociálisan és érzelmileg sokszor nem egyidősek a kronológiai korukkal, és nehezen értelmezik társaik szociális jeleit” – meséli Alicia. Elsőként Alexander költözött hozzájuk, Alicia egy interjúban fel is idézte, hogy a kisfia már az első nap dührohamot kapott, mindenféle tárgyakat vágott hozzájuk, ők pedig azzal a kérdéssel néztek egymásra, hogy „Jó ég, mibe keveredtünk?”
De nem voltak hajlandók feladni, inkább fejest ugrottak a kutatásba és az alkoholszindrómáról való olvasásba, és megpróbálták kitalálni, hogyan tudnának a legjobban megfelelni kisfiú igényeinek, aki apránként elkezdett bízni bennük. A házaspár a későbbiekben már kifejezetten kérte, hogy Alexanderhez hasonló, ugyanazzal az állapottal született gyerekeket fogadhassanak örökbe. A történetben pedig még ezek után is volt csavar: a teherbeesés iránti hosszas küzdelem, és néhány nappal az első örökbefogadás után Alicia természetes úton teherbe esett és férjével azóta összesen négy közös gyerekük született, jelenleg így 12 kisebb-nagyobb gyerekről és fiatalról gondoskodnak.
Művészi reggeli, ebéd, vacsora
És itt jön a képbe Alicia virtuozitása. A háztartásbeli anya videóit nézve csak ámulunk, hogy menedzseli a napi öt adag szennyest és a heti mintegy 1000 dolláros bevásárlást, hogy készít hajnalban körülbelül egy óra alatt reggelit és tízórait és készít elő ebédet és vacsorát az egész családnak, milyen ételekkel készül a különféle családi ünnepekre és egyáltalán, hogy bírja mindezt szusszal, lelkesedéssel és kreativitással.
A főállású anyuka rendszeresen készít tematikus snackeket is a suliból hazatérő gyerekeknek és férjével együtt pedig igyekeznek mindent megadni nekik, hogy egészséges és boldog felnőttek legyenek. Úgy érzik, nincs olyan probléma, amit ne tudnának kezelni. Alicia úgy véli, angyali türelmét annak köszönheti, hogy egy bipoláris zavarban szenvedő testvérrel nőtt fel. „Hozzászoktam rendszeres és látszólag ok nélküli síráshoz és a nagy érzelmekhez. Ez a normám, így egyáltalán nem zavar” – mondja.
Ami pedig férjét, Josh-t illeti, őt édesanyja egyedül nevelte fel, és rengeteget dolgozott, hogy a család megélhetését biztosítsa. Ő olyan apa akar lenni, amilyen neki nem adatott meg, és azt szeretné támogatni, hogy felesége a legtöbb időt és energiát fordíthassa a családra. Arra a kérdésre, terveznek-e még örökbe fogadni, vagy gyereket vállalni ma már ezért óvatosan válaszolnak.
„Azt hiszem, végeztünk, a sráccal a kapacitásaink végére értünk. De persze semmi nem biztos”
– mondja Alicia.
Mi pedig? Akár azért, mert szívmelengető látni, hogy vannak, akik örömmel végeznek emberfeletti munkát a hátrányos helyzetű gyerekek sorsának jobbra fordításáért, akár azért, mert elámulunk Alicia technikás megoldásain, lelkesen szurkolunk az egész családnak.
Kiemelt kép: Getty Images