Ezeket a kihagyhatatlan „young adult” regényeket felnőttként is szeretni fogod

Ne gondoljuk, hogy az alábbi történetek kizárólag a tinédzserkorosztálynak szólnak, sőt, az elmúlt évek felkapott YA bestsellerei kivétel nélkül a felnőttek nagy kedvenceivé váltak. Ezekből a magyarul is megjelent olvasmányokból válogattunk könyvajánlónkhoz.

Felgyorsult mindennapjainkban talán hozzászoktunk, hogy a különféle kulturális trendek jönnek és mennek, legyen szó akár zenéről, filmekről vagy televíziós sorozatokról, de az utóbbi időben már a világirodalom is olyan tempóban szolgáltatja a sikertörténeteket, hogy könyvmolyként csak kapkodjuk a fejünket a legújabb írott szenzációk után. (Az utóbbi időben felkapottá vált sztáréletrajzokról, köztük Harry herceg botrányos, Tartalék című kötetéről itt írtunk részletesebben.) Szerencsére így is akadnak állandó támaszok roskadozó könyvespolcunkon, melyek ha szeretünk egy bizonyos zsánert vagy kategóriát, biztosak lehetünk benne, hogy nem okoznak majd csalódást. (Bár még így is találkozhatunk olyan bestsellernek kikiáltott szerzeményekkel, melyek végül nem arattak túl nagy sikert az olvasók körében.) Ilyen az elmúlt évek töretlen sikerkategóriája, a young adult, magyarul fiatal felnőtt, melybe rendre fantáziadús és emlékezetes olvasmányok kerülnek, és az adaptációk után kutató rendezők is előszeretettel válogatnak innen a fiatal célközönség számára. Ugyanakkor hála a generációkon átívelő, meghatározó témáknak, az összetett karaktereknek és az izgalmas cselekményvezetésnek, ezek a kötetek korosztálytól függetlenül minden olvasót elvarázsolnak.

Mielőtt azonban képzeletben belelapoznánk a legjobb YA szerzeményekbe, nem árt tisztázni, mit is jelent tulajdonképpen ez a gyakran emlegetett kategória. Sokan tévesen azt gondolják, egy kimondott műfajról beszélünk, de valójában

csak az ajánlott célcsoportot határozza meg ez a fogalomkör, vagyis a tizenkét-tizennyolcéves olvasókat – mely korhatár, mint az alábbi köteteknél látható, nincs kőbe vésve

– ám a YA címke alá még számtalan műfaj, például sci-fi, krimi, romantikus, horror, thriller, történelmi és a leginkább kelendő fantasy is beletartozik. Mi most ebből a műfajból válogattuk ki a legfrissebb szerzeményeket, sőt, egy áprilisi megjelenést is tartogatunk nektek a cikk végére. 

Örökösök viadala – Jennifer Lynn Barnes

Jennifer Lynn Barnes – Örökösök viadala, Animus Kiadó, 3 192 Ft

Ritka az olyan könyvsorozat, melynek minden része egyformán letehetetlen, de Jennifer Lynn Barnes patikamérlegen vegyítette a dramaturgiai hozzávalókat Örökösök viadala trilógiájához, melynek utolsó része, Az örökség kulcsa idén került a könyvesboltok polcaira. A már egyébként is izgalmas alapkoncepció tétjét rejtélyes feladványok egész sora emeli, de a nyomozás lebilincselő rejtvényei sem lennének elegendőek szerethető karakterek és fordulatos kalandok nélkül. Természetesen, ahogy az a YA típusú regényeknél elmaradhatatlan, itt is szirmot bont a romantika, mely csak még érdekesebb színezetet ad a karakterek egymással folytatott, titokzatos játékának és a mozgalmas cselekménynek. Utóbbinak hála sohasem tudhatjuk, mi vár ránk, milyen meglepetésekre bukkanunk a még hátralévő fejezetekben, ennek ellenére mégsem tolódik el a fókusz és válik a könyv klasszikus krimitörténetté. A szereplők dinamikája, a találékony megvalósítás és a jó érzékkel elhelyezett fordulópontok miatt alig várjuk, hogy kezünkbe vehessük a következő részt.

Miről szól?

„Avery ​nem vágyik többre, mint túlélni a gimit, szerezni egy jó egyetemi ösztöndíjat, aztán nyakába venni a nagyvilágot. Az élete azonban egyik napról a másikra megváltozik, amikor kiderül, a kőgazdag Tobias Hawthorne ráhagyta a teljes vagyonát, ám a lány nem is ismerte az idős férfit, és fogalma sincs, mivel érdemelte ki az ölébe hulló milliárdokat. Az örökséget viszont csak egy feltétellel kaphatja meg: ha beköltözik a kastélynak beillő, titkos folyosókkal és kódokkal teli Hawthorne-házba, ahol a hoppon maradt rokonok, köztük Tobias unokái is élnek: négy veszélyesen vonzó, zseniális srác, akik abban a hitben nőttek fel, hogy egy napon milliárdok szállnak majd rájuk. Averynek két választása van: vagy elmenekül, és ezzel lemond az örökségről, vagy beszáll a játékba, amelyben az élete a tét.”

Caraval – Stephanie Garber

Stephanie Garber – Caraval, Kolibri Kiadó, 4 299 Ft

Óriási várakozás övezte Stephanie Garber Caraval trilógiáját, melynek utolsó része, a tavaly megjelent Finale is beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A történet körüli lelkesedés nem véletlen, a gondosan kidolgozott, ötletgazdag univerzumot varázslat, romantika, talányok és fordulatos cselekmény színesíti. A Caraval elbűvölő, egyedi világba repít a hétköznapokból egy olyan különleges szigetre, ahol valójában semmi sem az, aminek látszik, a felszín alá tekinteni, majd ott rálelni a valóságra pedig talán még nehezebb, így egészen a könyv utolsó soráig titokban marad a felsejlő misztikum. A trilógia másik nagy erőssége, és amely miatt a felnőtt olvasók is megtalálják kapcsolódásukat a kötetekhez, az – a testvéri kötelék megindító ábrázolása mellett – Scarlett ​Dragna érzelmileg összetett karaktere és a lassan építkező, feszültségekkel, évődéssel teli szerelmi szál. 

Miről szól?

„Apja házasságra kényszerítené Scarlettet, ami véget vetne a lány hosszú évek óta tartó álmodozásának a messzi szigeten zajló Caravalról, a földkerekség legvarázslatosabb előadásáról, melynek közönsége szintén a játék résztvevőjévé válhat. Azonban épp ebben az évben végül megérkezik a várva várt meghívó, amiről Scarlett annyit álmodozott. Amint odaérnek, kiderül, hogy Tella eltűnt, elrablója a Caraval ördögien mesteri szervezője, Legend. Scarlett hamarosan megérti, hogy a húga az idei Caraval kulcsfigurája, az egész játék körülötte forog: az lesz a győztes, aki Tellát megtalálja. Akármi is a Caraval, valóság vagy sem, neki mindenképp meg kell találnia a húgát, mielőtt véget érne a játék utolsó, ötödik éjszakája, máskülönben a beinduló veszélyes dominóhatásra Tella örökre eltűnik a világból…”

Hotel ​Magnifique – Emily J. Taylor

Emily J. Taylor – Hotel Magnifique, Menő Könyvek, 4 990 Ft

Tavaly a magyar olvasók szívét is elrabolta a Goodreads Choice Award legjobb YA történetének jelölt Hotel ​Magnifique, melyről sorozatosan kerültek elő olyan vélemények, miszerint „ha idén csak egy könyvet olvasnál el, akkor ez legyen az.” Nem kis teljesítmény ez ahhoz képest, hogy elsőkötetes bemutatkozásról beszélünk, de Emily J. Taylor érzékletesen idézte meg gyermekkorunk fantáziavilágának hangulatát, melynek azonban a felnőttlét küszöbén már felsejlik egy kegyetlen, gonosz rétege is. A varázshotel színpompás falai között látszólag mesteri az összhang: finom elegancia, pazar külcsín, vibráló illatok és ízek, eklektikus vendégek és szorgos mágiagyakorló személyzet. Ám az életre kelt folyosók és titkos ajtók mögött baljós sötétség gomolyog, hőseink pedig nem csupán a vándorszálló jóvoltából tesznek kalandokban gazdag utazást – a küszöbön túl ugyanis feltárandó titkok és hátborzongató ármányok rejtőznek. A szemfényvesztés közepette mégis van, ami valódi: az eltéphetetlen testvéri szeretet, a barátság és persze a szerelem. 

Miről szól?

„Jana ​minden vágya, hogy hazatérhessen szülőfalujába, Aligney-ba, de rossz sorsa Durc kikötővárosához szögezi, ahol elkeseredetten próbálja eltartani magát és húgát, Zosát egy bőrcserzőben vállalt állásból. Ám egy nap a városba érkezik a Hotel Magnifique. A legendás hotel nem csupán a csak itt megtapasztalható mágiáról híres, hanem arról is, hogy minden reggelre más-más városban bukkan fel. Jana és Zosa természetesen nem engedhetik meg maguknak, hogy megszálljanak a hotelben, de állásra jelentkeznek, és hamarosan életük legnagyobb kalandjának közepén találják magukat. A hotelben azonban gyorsan kiderül, a szépen csillogó, mágikus máz veszélyes titkokat takar. A jóképű ajtónállóval, Bellel az oldalán Jana nekivág, hogy felfedje a hotel titkát, és húgával együtt megmentse a a hotel összes dolgozóját. Ha viszont elbuknak, soha nem térhetnek haza, sőt, olyan sors vár rájuk, amely legrosszabb rémálmukat is felülmúlja.”

Grisa trilógia – Leigh Bardugo

Leigh Bardugo – Shadow ​and Bone – Árnyék és csont, Könyvmolyképző Kiadó, 3 190 Ft

Leigh Bardugo egyedülálló fantáziavilágát a Netflix azonos című sikersorozata ismertette meg a nagyközönséggel, melynek márciusban jelent meg a második évada, és már berendelték a folytatását is. Az orosz kultúrát idéző, aprólékosan kitalált univerzum, a kísérteties Árnyzóna és a szereplők látványos jellemfejlődése teszik erőssé a történetet, de ha a könyvmoly rajongókat kérdeznénk, minden bizonnyal a karizmatikus Éjúr karakterét említenék, mint legvonzóbb részletet. Ehhez nagyban hozzátett, hogy komplex személyiségének megformálását a Narnia Krónikái adaptációban már bizonyító Ben Barnesra bízták, aki otthonosan mozog a különleges erővel megáldott grisák világában. De ne gondoljuk, hogy a páratlan világépítés és az izgalmas szereplők az egyetlen emlékezetes alkotóelemek, melyek olvasás közben rabul ejtenek. Cári intrikák, társadalmi és morális kérdések, misztikus elemek és mozgalmas cselekmény varázsolnak olvasmányos fantasyt az oldalakra.

Miről szól?

„Alina ​Starkova a határháborúk során elveszítette a szüleit, árvaként csupán egyvalakire számíthatott,  egy másik kis földönfutóra, Malra, a legjobb barátjára. Mindkettőjüket besorozták hazájuk, Ravka anyácska hadseregébe, a két fiatalnak így életveszélyes küldetésre kell indulnia az Árnyzónába, ahol a földöntúli sötétség az úr, és ahol valósággal hemzsegnek az emberevő szörnyetegek. Amikor támadás éri a katonai konvojukat, Alina olyan titokzatos erőnek adja tanújelét, amiről mindaddig még ő sem tudott. A csodálatos megmenekülés kiszakítja a hétköznapok világából… Meg sem áll a fővárosig, az uralkodó udvaráig, ahol az árva lány is a Grisa testvériség tagja lesz. Vezetőjük, a titokzatos Kom úr úgy véli, Alina az, akire oly régóta vár Ravka sokat szenvedett népe, a benne rejtőző erő képes lesz elpusztítani az Árnyzónát. Miközben hazája egyre nagyobb veszélybe kerül, Alina előtt feltárul egy hajmeresztő összeesküvés. Dönteni kell. Szembeszáll a birodalom leghatalmasabb nagyuraival?”

Gilded ​– Aranyfonó – Marissa Meyer

Marissa Meyer – Gilded ​– Aranyfonó, Könyvmolyképző Kiadó, 3 950 Ft

A nagy sikerű Holdbéli krónikákat is jegyző Marissa Meyer legújabb kötete a New York Times kedvenc YA regénye lett a tavalyi évben, hazánkba pedig a Könyvmolyképző Kiadó hozza el idén áprilisban. A tündérmesékből előszeretettel inspirálódó szerző ezúttal is a klasszikus elemekből építkezik, az eredmény pedig – ahogy azt a kiborg Hamupipőke vagy a műholdba zárt Rapunzel után már megszokhattuk – egy minden ízében újszerű elbeszélés. Az Aranyfonó esetében a Grimm testvérek hatása érzékelhető, a könyv borítóját felnyitva az első mondatoktól beszippant a mitikus esti mesék hangulata. Méltán a retelling, vagy újra elbeszélés királynője címhez a legújabb kötetben a  német folklór egyik kincse, a Tűzmanócska elevenedik meg, természetesen Meyer-féle modern feldolgozásban. 

Miről szól?

„Réges-régen a hazugságok istene megátkozta a szegény molnár lányát, aki most mesterien szövi varázslatos, lenyűgöző történeteit – csakhogy egyetlen szó sem igaz belőlük. Legalábbis mindenki így hiszi. Amikor Serilda az egyik történetével magára vonja a gonosz Lidérckirály figyelmét, a király a várbörtönbe zárja Serildát, és megparancsolja, hogy fonjon aranyat szalmából, máskülönben az életével fizet az egyik hazugságáért. Serilda kétségbeesésében akaratlanul megidéz egy titokzatos fiatalembert, aki bele is egyezik, hogy a megfelelő fizetségért cserébe segít neki. Csakhogy szerelemről nem esett szó az alku megkötésekor…Serilda hamarosan rádöbben, hogy a kastély falai közt számos titok lapul, és egy ősi átok, amit muszáj megtörnie, ha véget akar vetni a király rémuralmának.”

Kiemelt kép: Canva