egy nő a nyitott hűtőszekrény előtt áll, és a fejét vakarja

6 étel, ami a neurológusok szerint nagyon káros az egészségünkre

Manapság, a vegyi anyagokkal kezelt táplálékok és a mikroműanyagok korában mindennél fontosabb, hogy a lehető legegészségesebben étkezzünk.

Időnként persze megengedhetünk magunknak olyasmit, ami nem éppen magas tápértékéről és rosttartalmáról híres, de azért jó lehet tudni, melyek azok az ételek, amelyeket az agy egészségére szakosodottak, például a neurológusok és az idegtudósok igyekeznek minél inkább kerülni. A Huffington Post hat ilyet gyűjtött össze nemrég.

Szénsavas üdítőitalok

Dr. Shaheen Lakhan neurológus szerint a buborékos üdítőitalok a lehető legrosszabban hatnak az agy egészségére. „A szénsavas üdítőitalok a legrosszabb élelmiszerek az agy egészségének szempontjából, főleg az egyszerű cukrok magas koncentrációja miatt, amelyek károsítják az agyat ellátó ereket. Idővel ez épp a működéséhez szükséges üzemanyagtól fosztja meg az agyat, ami

idő előtti demenciához és agyvérzéshez vezethet, a cukor pedig akut agyi gyulladást, ingerlékenységet, rossz hangulatot és alvászavarokat is okozhat”

– mondta. Ráadásul ha állandó „cukor-hullámvasútnak” tesszük ki a szervezetünket (azaz hirtelen túl sok cukrot viszünk be, aztán pedig semennyit), az függőségi állapotot is okozhat, az ezt jellemző sóvárgással és elvonási tünetekkel.

De a diétás változatok sem veszélytelenek. „Még az üdítők diétás vagy zero változatának is vannak negatív hatásai, mivel a kalóriamentes adalékanyagok stressznek teszik ki az agyat, és becsapják, hogy több kalóriát fogyasszon, valamint hogy valódi cukor után sóvárogjon” – fejtette ki Dr. Lakhan.

Margarin

Dr. Shae Datta neurológus azt mondta, hogy amennyire csak lehet, kerüli a margarint, mert az sok esetben transzzsírokat tartalmaz (léteznek bizonyos transzzsírok nélküli vajalternatívák, ezért mindig érdemes alaposan elolvasni az összetevők listáját). „Gyakran halljuk, hogy a transzzsírok nem tesznek jót a szívnek és az ereknek. Ugyanez vonatkozik az agyi erekre is. Egy a Neurology című folyóiratban megjelent tanulmány szerint azoknál az idősebb felnőtteknél, akiknek a vérében a legmagasabb volt a transzzsírok egy gyakori típusának, az elaidinsavnak a szintje, annál nagyobb valószínűséggel alakult ki demencia. Jobb, ha az olívaolajnál és a valódi vajnál maradunk” – tanácsolta. A demencia a sztárokat sem kíméli: az elmúlt időszak egyik legnagyobb megdöbbenést kiváltó bejelentése volt, amikor Bruce Willis családja nyilvánosságra hozta a sztár betegségét (és kiderült, miért romlik ennire rohamosan az állapota). Azóta is mindenben támogatják a színészt, aki nemrég ünnepelte a születésnapját szerettei körében.

Koffeinmentes kávé

Dr. Sean Callan idegkutató azt ajánlja, hogy kerüljük a koffeinmentes kávét – hacsak nem vagyunk teljesen biztosak benne, hogy a koffeinmentesítés folyamata oldószermentesen történt. „A koffein kávéból való eltávolításához használt vegyszerek általában mérgezőek az emberre nézve. Közülük több összefüggésbe hozható a rák vagy az idegrendszeri károsodás fokozott kockázatával, ha különösen nagy vagy ismétlődő dózisokban fogyasztják. Ezen túlmenően az oldószerek, mint például a metilén-klorid (a koffeinmentesítés során gyakran használt oldószer), köztudottan átjutnak a placentán, ami azt jelenti, hogy a koffeinmentes kávét fogyasztó terhes nők azt is kockáztatják, hogy születendő gyermeküket oldószereknek tegyék ki” – figyelmeztetett a doktor.

Zsíros ételek (például sült krumpli)

Dr. Pedram Navab neurológus a sült krumpli fogyasztását kerüli el mindenképpen. „A nagyon zsíros ételeket, például sült krumplit tartalmazó étrend károsíthatja az agyat ellátó ereket, ami kognitív károsodást okozhat. Ezek csökkentik a vér-agy gát (blood–brain barrier, röviden BBB) integritását, és neuronális károsodáshoz vezethetnek a hippokampuszban, azaz az agynak abban a részében, amely a tanulás és memória szempontjából meghatározó szerepet játszik” – magyarázta.

Fehérjepor

Bár a fehérjeporokat gyakran egészséges, kalóriaszegény megoldásként reklámozzák a fogyni kívánóknak, Friederike Fabritius idegtudós szerint sok ilyen termék telis-tele van mesterséges édesítőszerrel. „Ezek az adalékanyagok azok, amelyek igazán elbizonytalanítanak, amikor a fehérjeporokról van szó, mert pusztítást végeznek a gyomor-bélrendszeri mikrobiomban. Az egészséges belső mikrobiom nagyon fontos az agyi egészség szempontjából, mivel a legtöbb neurotranszmitterünk a bélben termelődik” – foglalta össze a tudós.

Alkohol (például sör)

Önmagáért beszél a dolog. „Az alkohol egy idegméreg, amely a központi és a perifériás idegrendszert is károsíthatja, még akkor is, ha mérsékelt mennyiségben fogyasztjuk. A sör pedig teljesen üres kalóriákból áll, tápérték nélkül” – hangsúlyozta Dr. Byran Ho neurológus.

Kiemelt kép: AndreyPopov/Getty Images