Mi köze a háziállatoknak a gyerekek ételallergiáihoz?

A kutyák és a macskák allergia szempontjából is jótékony hatással lehetnek a gyerekekre.

Meglepő eredménnyel zárult egy kutatás, amelyről a PLOS One című akadémiai folyóiratban számoltak be: 65 000 gyerek vizsgálata alapján arra jutottak, hogy azokban a háztartásokban, amelyekben a családoknál a kisgyerekek kutyákkal vagy macskákkal élnek együtt, 13-16%-kal kevesebb az esély, hogy a gyerekeknek valamilyen ételallergiával kell megküzdeniük további életük során. A vizsgálat vezetői szerint a kutyák és a macskák jótékony hatással lehetnek a gyerekekre egészen csecsemőkortól, az általuk kiválasztott szennyeződések és egyéb anyagok által.

A kapcsolat magyarázata a háziállatok és az ételallergia kialakulása között egyelőre nem teljesen világos, de annyi bizonyos, hogy a háziállat-expozíció, azaz a kisállatok hatása és az azoknak való kitettség valamilyen mértékben erősíti a kisgyerekek bélmikrobiomját (a bélmikrobiom az itt élő számtalan mikroorganizmus összessége – ez az immunrendszerünk működésére is hatással van). Ezáltal, akár közvetlenül érintkezve a kisállatokkal, akár a szülő által, a csecsemők és a magzatok ellenállóbbak lesznek bizonyos tápanyagok és ételek tekintetében.

A tanulmány kimutatta, hogy

a kisbabáknál a kutyatartás csökkenti tojás-, dió-, és tejallergia kialakulásának esélyét a későbbiek folyamán.

A macskát otthonukban tartó családoknál pedig nagy valószínűséggel kevesebb eséllyel alakul ki tojásra, szójára és búzára való érzékenység. Dr. Amal Assa’ad, a Cincinnati Gyermekkórház Élelmiszerallergia Programjának igazgatója elmondta, hogy a szervezetünkben élő mikrobiom hatással van immunrendszerünkre és az azáltal adott válaszokra. A mikrobiom egyébként a mikrobák (mikrobioták) összessége, amelyek velünk, bennünk, rajtunk (bizony, bőrünkön is) élnek, táplálnak, védenek, valamint időnként ki is használnak bennünket.

Ez a kutatás teljesen új fényben tünteti fel tehát az állattartás és a kisgyermekek kapcsolatát, hiszen a kutatók úgy vélik, a korábbi negatív nézetekkel – melyek a kisállatok számos negatív hatását bizonyították – ellentétben, a kutyák és macskák otthoni tartása kisgyermekes közegben jótékony hatású is lehet, ide értve az állatok iránti szeretetet és a kutatás bizonyította allergiák kialakulásának csekély esélyét. (A terhes nőknél esetenként előforduló toxoplazmózist például sokan a macskákkal azonosítják, pedig ilyen szempontból a kezeletlen élelmiszerek is fokozott veszélyforrásnak számítanak. Néhány egyszerű tanács betartásával a toxoplazmózis könnyen elkerülhető, ezzel hamarosan külön cikkben foglalkozunk majd.)

A gyerekek leggyakoribb allergénjei

Korábbi cikkünkből már megtudhattuk, hogyan ismerjük fel a gyermekkori allergia tüneteit. A kisgyermekeknél körülbelül kétéves korig alakulhatnak ki súlyosabb ételallergiák, hiszen ekkorra már minden tápanyaggal és étellel megismertetjük őket, így fény derülhet azokra az összetevőkre, melyek esetlegesen allergiás reakciót válthatnak ki náluk.

A csecsemők leggyakoribb allergiája a tejfehérje-allergia, mely már az első hetekben a szoptatás vagy tápszer esetében a tehéntejes készítmények által ismeretessé válhat.

A tejfehérje-allergia az anyatejből és a különböző tápszerekből a baba szervezetébe átjutva kiütéseket, hasi panaszokat, ekcémát vagy akár alvászavarokat is okozhat. A hozzátáplálás megkezdésével megjelenhet a többi allergiás tünet is, hiszen a babák sok mindenre lehetnek érzékenyek: kisebb gyermekkorban a tej, a tojás és a szója okoz allergiás reakciót, a későbbi kóstoltatások alkalmával pedig a földimogyoró, a hús, és a citrusfélék okozhatnak problémát. A tej bevezetése során gyakran – a gyerekek még nem tökéletesen fejlett bélrendszere miatt – megjelenhetnek allergiás reakciók: a kisgyerekek kb. 3%-a allergiás a tejre kezdetekben. Amelyik kisgyerek pedig hajlamos rá, annál a tenger gyümölcsei és a mogyoró is heves tüneteket okozhat.

A pollen-, a rovarcsípés- és a poratka-allergia nem ételeken és tápanyagokon alapuló allergiák, de kisebb gyermekkortól szintén sok gyermek életét keseríthetik meg. Azokban a családokban, ahol az egyik szülő érzékeny a pollenekre, a gyermekek 25-30%-kal nagyobb eséllyel lesznek allergiások ugyanúgy; ahol pedig mindkét szülő pollenallergiás, akár 50%-os valószínűséggel is kialakulhat ugyanolyan szintű érzékenység a kicsiknél.

Kiemelt kép: Getty Images