idős nő örül a szülinapi tortának

Hihetetlen, hány évig fogunk élni egy új kutatás szerint

Kiderült, hogy mennyi az a kor, amit – ha nem jön közbe semmi – megérhetnénk.

Lehetetlenül hangzik, de amerikai kutatások szerint a jövőben az emberek sokkal tovább élhetnek, mint most, vagy ahogy eddig gondoltuk. Dr. David McCarthy, a Georgia Egyetem adjunktusa szerint lehetséges, hogy a férfiak akár 141 évig, a nők pedig több mint 130 évig éljenek. (Eddig a tudósok úgy tartották, hogy az emberek leghosszabb lehetséges életkora alig több mint 120 év.)

A PLOS One folyóiratban közzétett új tanulmány 19 országban elemezte az idősek halálozási adatait, és azt, hogy a különböző években született kohorszok között hogyan változik a halálozási arányok életkor szerinti növekedése. (A kohorsz olyan, körülbelül egy időben született emberek csoportja, akik valamilyen közös történeti-társadalmi tapasztalaton osztoznak, így egy kohorszba sorolhatók például az egyazon évben születettek, a koncentrációs tábor túlélői vagy éppen a szocializmus ideje alatt felnőtt gyerekek.)

A kutatás megállapította, hogy az 1900-as évek első felében született emberek esetében a halandóság életkorral való növekedésének mértéke valójában csökkent, emiatt pedig a következő évtizedekben drámaian megnőhet a maximális halálozási életkor – ahogy e kohorszok túlélő tagjai elérik az előrehaladott öregkort. Dr. McCarthy szerint a halandóság kitolódott időpontja

az 1910 és 1950 között születettek esetében tűnik dominánsnak, és hozzátette, hogy e kohorszok legidősebb tagjai 120 évig vagy még tovább is élhetnek.

„Ahogy ezek a kohorszok az elkövetkező évtizedekben elérik a magasabb életkort, a hosszú élettartam rekordjai jelentősen megnövekedhetnek. Eredményeink megerősítik azokat a korábbi munkákat, amelyek arra utalnak, hogy amennyiben van is az emberi élettartamnak egy maximális határa, azt egyelőre nem közelítettük meg” – olvasható a tanulmányban.

Várható élettartam alakulása

A KSH Népességtudományi Kutatóintézet (NKI) megfogalmazása szerint az úgynevezett várható élettartam (amelyet néhol várható átlagos élettartamnak is neveznek) a halálozás komplex mérőszáma, amelyet a halandósági tábla segítségével számítanak ki.  Az adott évi mutató azonban nem az adott évben születettek életkilátásait méri, mivel a szám alapvetően azt mutatja meg, hogy amennyiben az embereknek egy képzeletbeli csoportja csak az adott évre érvényes halandóságot befolyásoló tényezőknek lenne kitéve minden életkorban, akkor ők átlagosan meddig élnének.

Száz évvel ezelőtt a várható élettartam sokkal rövidebb volt, mint manapság, de az egészségügy fejlődésével és az emberek étrendjének javulásával ez a szám már mostanáig is sokat nőtt.

2010-re a legtöbb nő átlagosan 82 évet élhetett meg, a férfiak pedig 78 évet. Magyarországon a születéskor várható élettartam 75,52 évre csökkent 2020-ban az előző évi 76,16 évről (a koronavírus-járvány következtében), míg korábban átlagosan 0,2 évvel nőtt a várható élettartam évente. A szóban forgó új amerikai kutatás azt állítja, hogy az orvostudomány fejlődésének és a tápláló élelmiszerek széles körű hozzáférhetőségének köszönhetően az emberek sokkal idősebb korig is élhetnek, ráadásul (viszonylag) egészségesen – legalábbis a korábbi évszázadokhoz képest.

Ők a legidősebb emberek a világon

Bár a legtöbb ember örülne annak is, ha megérné a 100 évet, a valaha élt legidősebb ember 122 év fölé is eljutott. A Guinness Rekordok Könyve szerint ő egy francia nő volt: az 1875. február 21-én született Jeanne Louise Calment, aki pontosan 122 évet és 164 napot élt. „Ha nem tudsz tenni ellene semmit, ne aggódj miatta” – nyilatkozta. Imádta az édességet, egészen 119 éves koráig fogyasztott ilyesmit.

Ráadásul úgy látszik, hogy a csokoládé közös pont a rekordereknél: a 118 éves korában idén januárban elhunyt, dél-franciaországi André nővér (aki akkor a Guinness Rekordok Könyve szerint nemcsak a legidősebb ember, hanem a legidősebb apáca és covid-túlélő is volt), szintén rajongott az édességért (és a borért), míg a korábbi csúcstartó, a 120. évesen elhunyt japán Kane Tanakáról szintén az a hír járta, nagy imádja a csokit – a társasjátékok, a matematika és a kalligráfia mellett. (Ez utóbbiak egyébként nagyon jó hatással vannak a kognitív képességekre, és késleltethetik a demencia kialakulását is.)

Jelenleg a legidősebb ismert élő személy a spanyol Maria Branyas, aki egészen pontosan 116 éves és 39 napos, a legidősebb ismert élő férfi pedig a venezuelai Juan Vicente Pérez, aki éppen 113 éves és 320 napos. (A 100 legidősebb nő átlagosan több évvel tovább élt, mint a 100 legidősebb férfi.) Róluk egyelőre még nem tudni, hogy szeretik-e a csokit.

Kiemelt kép: Getty Images