Így küzdhetünk meg a legsikeresebben a bennünk ért stresszhatásokkal

Adaptogénekkel sokat tehetünk testi-lelki jólétünkért.

Maga az adaptogén szó azt jelenti, hogy „alkalmazkodó”, és a latin adaptare kifejezésből ered, mely hozzáillesztést, hozzáalkalmazást takar. A szót először Nyikolaj Lazarev szovjet származású tudós és orvos használta az 1940-es években különböző anyagokra, melyek segítenek a szervezet ellenállásában a stresszel szemben. Lazarev rengeteget kutatta, hogy hogyan tudná a katonák teljesítményét megnövelni és a fáradékonyságukat csökkenteni. A cél az volt, hogy mindezt kemény drogok alkalmazása nélkül tegye meg.

1968-ban Lazarev tanítványa, Israel Brekhman megfogalmazta az adaptogének általános kritériumait, melyek között fontos tényező volt, hogy az adott vegyület vagy anyag ne legyen mérgező, növelje a szervezet ellenálló képességét a különböző stresszhatásokkal (kémiai, biológiai, fizikai) szemben, és fenntartsa az egészséges egyensúlyt testünkben. Lazarev és Brekhman elméletei mentén aztán körvonalazódott az adaptogén növények meghatározása. Olyan gyógynövényeket értünk adaptogének alatt, melyek szervezetünk egyensúlyát biztonságosan visszaállítják, és jótékony hatással vannak immunrendszerünkre, mindezt úgy, hogy nincs káros hatásuk. 

Az adaptogén gyógynövények hatalmas előnye, hogy egyszerre nem lehet őket túladagolni. Csak akkor hatnak, ha szükség van rájuk.

Amikor szervezetünkben valami nagy intenzitással túlműködik, azt visszahúzzák, ami pedig alulteljesít, azt a normális szintre építik vissza.

Természetesen nagyon fontos, hogy fogyasztásuk előtt mindig tájékozódjunk róluk bővebben, hiszen egy-egy életszakaszban (pl. terhesség, szoptatás, stb.) vagy valamilyen komolyabb betegség esetén okozhatnak bizonyos mellékhatásokat. Figyeljünk arra is, hogy az egészséges életmód nem helyettesíthető száz százalékban adaptogén gyógynövények alkalmazásával. Azonban számos jótékony hatásuk megjelenik akkor, ha az egészséges élet, a rendszeres sport, a megfelelő mennyiségű alvás, és egyéb stresszkezelő módszerek mellett vetjük be őket. Általuk a szorongás, a depresszió, az erős stressz, a koncentráció- és memóriazavarok, a kimerültség, a gyenge immunrendszer és a csökkent libidó is nagy mértékben javítható és orvosolható. Az adaptogéneket teák, kapszulák, porok formájában találhatjuk meg őket az étrendkiegészítőket árusító boltok polcain. Korábban már írtunk arról, hogyan csökkentsük saját magunk a bennünk felgyülemlett stresszt, most azonban 4 csodás adaptogén gyógynövényt mutatunk be, melyekkel kiegyensúlyozottabbak lehetünk.

Ashwaganda

Ezt a kiváló adaptogént fitonutriensek (jótékony hatású vegyületek, melyek a növények védekező rendszerének alapvető elemei, de az emberi szervezetben is nagyon fontos szerepet töltenek be) alkotják, melyek a fizikai és mentális stresszhez segítenek alkalmazkodni. Stresszes életvitel esetén ajánlott szedése, hiszen segít a mindennapok okozta fáradékonyságon és kimerültségen. Jótékony hatású akkor is, ha valamilyen hangulatváltozáson vagy szorongásos időszakon megyünk keresztül, mert enyhíti a bennünk felhalmozódott negatív érzéseket. Az Indiában és Észak-Afrikában őshonos növény használata teljesen biztonságos, hiszen számos kutatás és vizsgálat előzte meg általános alkalmazását. Az ajurvédikus gyógyászat egyik fő növényeként gyökerét, levelét és gyümölcsét egyaránt hasznosítják.

Ashwaganda (fotó: Getty Images)

Kínai hernyógomba

A cordyceps vagy kínai hernyógomba elnevezését arról kapta, hogy a gomba – alakját tekintve – egy hernyóra hasonlít. Az igen drága gombát már nagyon régóta ismeri a gyógyászat, hiszen Kínából már 1700-ból is olvashatunk feljegyzéseket arról, hogy fizikai és szellemi tevékenységek fokozására használták. Szervezetünk számára fontos alapanyagokat tartalmaz, hiszen az egyik leghasznosabb természetes antidepresszáns, mely vitalizáló hatású. Nehéz fizikai munkavégzés esetén kiemelten ajánlott fogyasztása, de a stressz csökkentésében is fontos szerepe van.

Kínai hernyógomba (fotó: Getty Images)

Kurkuma

Az Indiában évezredek óta használt gyógynövény Dél-Ázsiában őshonos és a gyömbérek családjába tartozik. Hatékony antioxidáns, így az agy védelmét célozza meg, például védi azt a demenciától és a depressziótól is. A kurkuma folyamatos szedésével a stressz okozta károk csökkenhetnek szervezetünkben, ezáltal elkerülhető lehet a folyamatos stressz okozta gondolkodási funkciók romlása. A kurkuma aktív vegyületének, a kurkuminnak köszönhetően nem csak a testre, de a lélekre is jótékony hatással van ez a hasznos adaptogén gyógynövény, mindemellett kiváló vérnyomáscsökkentő és emésztésjavító.

Kurkuma (fotó: Getty Images)

Édesgyökér

A keleti gyógyászatban közkedvelt édesgyökeret immunerősítésre használják, de stresszoldó és idegnyugtató hatása is ismert. A hüvelyesek rendjébe tartozó, más néven cukorkóró vagy édesfa a Földközi-tenger területén honos. Egészségre gyakorolt jótékony hatása fő vegyületének, a glabridinnek köszönhető. Szervezetünkben a stressz hormonjai, például az adrenalin és a kortizol a mellékvesékben termelődnek. Amikor nagyobb stresszhatás ér bennünket, ezeknek a hormonoknak a mennyisége megnő. Az édesgyökér – mivel stimulálja a mellékvesét – hozzájárul, hogy a szervezet kortizolszintje megfelelő szinten maradjon.

Édesgyökér (fotó: Getty Images)

Kiemelt kép: Getty Images