e-cigarettázó nő, a dohányzás káros hatásai

Ez az e-cigarettához gyakran használt aroma a többinél is károsabb

Sokkoló eredményeket hoztak ki a Pittsburghi Egyetem kutatói.

Pittsburghi Egyetem kutatói a Respiratory Research című szaklapban megjelent tanulmányukban arra mutattak rá, hogy a mentolos ízesítésű folyadékok használatakor több, más szemcseméretű és károsabb gőz szabadul fel, ez pedig a felhasználó romló tüdőfunkcióihoz vezethet.

A dohányzással is összeköthető betegségek (például szív- és érrendszeri megbetegedések, illetve rákos elváltozások) világszerte milliók életét követelik ma is, holott a világ számos országában meglehetősen szigorú korlátozások vannak érvényben azzal kapcsolatban, hogy ki, hol és mikor dohányozhat, emellett pedig egyre többen szívnak valamilyen alternatív dohányzáshelyettesítő eszközt, például e-cigarettát is. (Azt korábban mi is megírtuk, hogy mi is a baj az Elf-Barral, azaz a manórúdnak is nevezett cigarettapótlékkal.)

Noha utóbbi eszközök nem termelnek (egyébként rendkívül káros) kátrányt és szén-monoxidot, és ezáltal szerepük lehet a dohányzás okozta ártalmak egy részének csökkentésében, egyre több kutatás utal arra, hogy hiba lenne ezeket a dohányzás egészségesebb módjaként pozícionálni, hiszen az egyetlen valóban egészséges alternatíva a teljes füst- és gőzmentesség. Az elektromos cigaretták működésükhöz egy többek közt propilén glikolt, növényi glicerint és aromákat, esetleg nikotint is tartalmazó keverékből álló folyadékot melegítenek, a dohányos pedig az így keletkező gőzt szívja be, aminek így vagy úgy, de biztosan van hatása a légzőrendszerre. Nemrégiben mi is beszámoltunk egy az e-cigarettázáshoz kapcsolódó esetről, ahol az érintett dohányos lélegeztetőgépre került szenvedélye miatt. 

Egy egyetemi kutatásból most kiderült, az e-cigaretta egészségügyi hatásait jelentősen befolyásolja az, hogy milyen aromával ízesítik azt.

 Így zajlott a kutatás

A kutatók egy speciálisan tervezett, az emberi légzés és az e-cigaretta párologtatási mechanikáját utánzó robotrendszer segítségével kimutatták, hogy a kereskedelemben kapható mentolos likvidek párologtatása nagyobb számú mérgező mikrorészecskét termel a mentolmentes folyadékokéhoz képest. E-cigarettázókra vonatkozó orvosi nyilvántartások elemzése kimutatta, hogy a mentolos párologtatókat használó páciensek felületesebben lélegeztek és rosszabb tüdőfunkcióval rendelkeztek a mentolmentesen dohányzókhoz képest, mindez ráadásul teljesen független volt életkortól, nemtől, rassztól, de még a dohányzással töltött évek számától is. „Sokan, különösen a fiatalok, tévesen feltételezik, hogy a párologtatás biztonságos, hiszen még a nikotinmentes párologtatókeverékek is számos olyan vegyületet tartalmaznak, amelyek potenciálisan károsíthatják a tüdőt” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Kambez H. Benam, DPhil, a Pittsburghi Egyetem Orvosi Karának tüdő-, allergia- és intenzív terápiás részlegének docense a kutatás kapcsán kiadott közleményben.

„Az, hogy valami biztonságosan fogyasztható élelmiszerként, még nem jelenti azt, hogy annak belélegzése is biztonságos.”

A különféle ízesítők használata azért is problémás, mert az aromák vonzóbbá tehetik a cigarettázást (akár hagyományos, akár e-cigarettázásról van szó) a fiatalabb korosztály számára is, holott a cél az volna, hogy a fiatalabb korosztály rá se szokjon a dohányzásra. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság hosszabb ideje nyomást gyakorol a cigarettagyártókra, hogy a mentolt hagyják ki az éghető dohánytermékekből, például a hagyományos cigarettákból és a szivarokból, miközben a párologtató termékek piaca világszerte tovább bővül, és a mentolos ízek továbbra is rendkívül népszerűek azon 2,5 millió (!) fiatal körében, akik 2022-ben e-cigarettázónak vallották magukat.

Kutatók azzal kapcsolatban is aggályukat fejezik ki, hogy a dohányzás és e-cigarettázás emberi szervezetre gyakorolt hatásait ma is csak korlátozottan tudjuk vizsgálni. Mivel az e termékek biológiai hatásának tesztelésére használt állatok (elsősorban egerek és patkányok) anatómiája nagyon eltérő az emberétől (például nem vesznek a szájukon át levegőt), nagyon nehéz a dohányzás hatásait pontosan modellezni rajtuk. E nehézség kezelésére a mostani kutatás szakemberei kifejlesztettek egy párologtató robotot, mely a párologtatási hőmérséklet, a páratartalom, a pöfékelés mennyisége és időtartama pontos utánzásával képes szimulálni az egészséges és a beteg légzés mintázatát, és megbízhatóan megjósolni az e-cigarettával kapcsolatos tüdőtoxicitást. A rendszer képes mérni a keletkező aeroszolos részecskék méretét és számát is, valamint azt, hogy ezek a paraméterek hogyan változnak a folyadék összetételétől függően, így az új eszközzel gyors és kiváló minőségű adatokat kaphatunk, amelyekből következtetni lehet a potenciális káros hatásokra is.

Korábbi kutatásaikban Benam és csapata azt találták, hogy az E-vitamin-acetát, amit korábban adtak a THC tartalmú (kannabiszalapú) likvidekhez, több mérgező kis részecskét hoz létre, amelyek mélyen a tüdő belsejébe juthatnak, beékelődhetnek a legszűkebb légutakba, és a légcső és a hörgők falának bélésébe is. 2019-ben ennek kapcsán szinte járványosan terjedt egy súlyos tüdőbetegség a THC tartalmú e-cigarettát szívók körében, és szintén egy egyetemi kutatás állapította meg, hogy a súlyos betegség oka a fenti, a cigaretta folyadékához kevert vegyület. Bár a jövőben nagyszabású klinikai vizsgálatokra van szükség, ez az új tanulmány most nem kevesebbet sugall, mint hogy a mentolos adalékanyagok akár ugyanolyan veszélyesek is lehetnek, mint az E-vitamin-acetát. „A fő üzenet, amelyet szeretnénk megfogalmazni, különösen azon fiatal felnőttek számára szól, akik korábban nem dohányoztak” – mondja Benam a sajtóközleményben. „Az e-cigarettára való áttérés jobb, biztonságosabb alternatíva lehet annak, aki megpróbál leszokni a hagyományos dohánytermékekről, de talán ennél is fontosabb, hogy az ember teljeskörű ismeretekkel rendelkezzen az e-cigaretta kockázatairól és előnyeiről is, mielőtt kipróbálná azt.”

Rá se szokni, leszokni róla

A dohányzás káros hatásainak legbiztosabb módja, ha rá sem szokunk, ha viszont szabadulni szeretnénk szenvedélyünktől, ma már szerencsére számtalan kezdeményezés lehet a segítségünkre. 

A leszokáshoz segítséget nyújthat például az Országos Pulmonológiai Intézet kampánya is, amelyről további információ a www.eljtisztatudovel.hu weboldalon található. A honlapról letölthető a Korányi Intézet Gond Egy szál se! alkalmazása is, amely segít elhatározni, megtervezni és megkönnyíteni a leszokás folyamatát, továbbá hozzájárul a szükséges motiváció és önbizalom fenntartásáhozSőt, az Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központ ingyenes telefonos leszokástámogató tanácsadási programja (06-80-44-20-44), illetve a tüdőgondozók és az egészségfejlesztési irodák egyéni és csoportos tanácsadási programja is segítséget nyújt azoknak, akik meg szeretnének szabadulni káros szenvedélyüktől.

Kiemelt kép: Getty Images