Azt gondolhatnánk, hogy piknikezni a világ legegyszerűbb dolga, ám a program sikeréhez számos tényező hozzájárul. Nem elegendő csupán egy-két számunkra kedves finomságot összecsomagolni, hanem érdemes az időjárásra, a környezeti feltételekre, a ruházkodásunkra, a tálalásra és a csomagolás módjára is nagy figyelmet fordítani.
Egy kis pikniktörténelem
A piknik szó a francia „pique nique” (az összetétel tagjainak jelentése nagyjából: válogatni + apróság) kifejezésből ered, és a történelem során 18. századi arisztokrata körökben, udvarokban honosodott meg elsőként. Az előkelők kedvenc időtöltéseként a piknik a szalonélet meghatározó részévé vált, mivel a résztvevők a finom falatok majszolgatása mellett eszmecserét is folytattak egymással, emiatt intellektuális kifinomultságnak is tekintették ezt az elfoglaltságot.
Később az urak már nemcsak ebéd-, hanem vacsoraidőben is bőszen piknikeztek, az étkezést és a csevejt pedig tánccal és egyéb szórakoztató tevékenységekkel kötötték össze.
A 19. században már a feltörekvő középréteg is rendszeresen „kiköltöztette” a szabadba az ebédjét – bár ezen eseményeknek nem parkok és tisztások, hanem a házigazdák kertjei adtak otthont. A piknikezés egy csapásra meghódította a világot: a század végére már a munkásosztály is előszeretettel hódolt ennek az úri hóbortnak.
Ezután a közlekedés rohamtempójú fejlődésének köszönhetően a piknikezés is átalakult: mivel a polgári lakosság is könnyebben utazhatott (akik ekkora igencsak szomjazták már a szürke városi életből való kiválást), a kiskertekből rövid idő alatt áttevődött a piknikezés a vidéki területekre. Így lett később a vidék a feltöltődni és kikapcsolódni vágyó városlakók kedvence – a szabadtéri, „batyus” jellegű étkezésekkel együtt.
Az új hobbi persze technológiai fejlődést is igényelt:
a piknik elterjedésével megjelentek a hagyományos piknikkosarak, kifejezetten piknikezéshez használatos evőeszközök és tányérkészletek.
A mai, modern piknikeknek már semmi sem szabhat határt – akár előre megtervezett programról, akár egy hirtelen ötlettől vezérelt szabadtéri gyors összejövetelről van szó, érdemes néhány tippet megfogadni, hogy piknikezéseink garantáltan jól sikerüljenek.
11 megbízható pikniktipp
- Vigyünk magunkkal nem túl drága, mégis kényelmes pokrócot! A piknikezések kötelező alapdarabja a leteríthető pokróc, melyen komfortosan pihenhetünk – de akár még nyugodtan össze is maszatolhatunk. Tökéletes választás lehet erre egy vízálló réteggel ellátott pléd, ami a harmatcseppektől is megóvja a résztvevők ruháit.
- Gondoskodjunk a megfelelő étkészletről! Nagyon fontos, hogy könnyedén elcsomagolható, papírból készült étkészletet és tányérokat válasszunk, semmiképp se porcelánt vagy üveget! Amennyiben mégis egy-egy törékeny holmi mellett döntünk, azt csomagoljuk papírba vagy konyharuhába, hogy egyben oda-, majd hazaérjen.
- Dobozoljunk! Érdemes a különböző ételeket külön dobozba csomagolni, és ma már szerencsére léteznek olyan modern piknikkosarak, melyekben külön rekesz található az egyes élelmiszereknek és eszközöknek is.
- Vigyünk magunkkal hűtőtáskát! A hűtést igénylő élelmiszereket így biztosan nem veszítenek frissességükből.
- Gondoljunk a napvédelemre is! Nem árt az óvatosság, hiszen tavasszal is könnyedén megéghetünk. Vigyünk magunkkal megfelelő faktorszámú naptejet és napozó- vagy baseballsapkát, esetleg szalmakalapot – ha elfér, még napernyőt is!
- Készüljünk fel a rovarokra! Minden bizonnyal találkozunk majd rovarokkal, csomagoljunk hát magunkra fújható szúnyog-, és rovarriasztót, hogy elkerüljük a kellemetlen pillanatokat. Ha édes italokat is viszünk magunkkal, mindig takarjuk le ezeket, hogy a darazsak ne tudják megkörnyékezni az üdítőt!
- Óvatosan a meleg ételekkel! Amennyiben meleg fogást is viszünk magunkkal, igyekezzünk mihamarabb elfogyasztani ezeket, nehogy megromoljanak!
- Legyen főszerepben a praktikum! Senki nem fog megharagudni, ha nem a piknikezésre készítjük el életünk háromfogásos lakomáját. Csomagoljunk olyan, előre megsütött, könnyen elkészíthető ételeket, például rántott húst, fasírtot (ezek között a szuper fasírtreceptek között biztosan találunk kedvünkre valót), vagy házi pizzát/kenyérlángost, ami hidegen is ugyanolyan finom tud lenni (a tökéletes pizzatészta receptjét lejjebb közöljük). Készítsünk egyszerű salátákat, de a hozzájuk tartozó öntettel csak a helyszínen keverjük őket össze! A gyümölcsöket és zöldségeket mindig előre hámozzuk meg és vágjuk fel otthon, hogy a pikniken már csak elfogyasztani kelljen ezeket.
- Nem árt a fertőtlenítés! Pakoljunk be egy üveg kézfertőtlenítőt, erre ugyanis bármikor szükségünk lehet, de vigyünk magunkkal megfelelő mennyiségű konyharuhát, szalvétát és papírtörlőt, valamint egy plusz üveg vizet is!
- Ne szemeteljünk! Ezt az alapszabályt mindenki tudja. A piknik végén semmi ne maradjon utánunk! Ha szemetet halmoztunk fel, azt gyűjtsük össze egy (lehetőleg lebomló) zacskóba, majd a kirándulás végén dobjuk ki egy erre kijelölt helyen!
- Társasozásra fel! A piknikek nem kell kifejezetten csak a beszélgetésekről szólnia. Vigyünk magunkkal társasjátékokat, kártyát, hogy a jó kedv és a szórakozás garantált legyen!
Kiemelt kép: Getty Images