A bűnügyi történetekben a sötétben megbújó elkövető kilétén túl a toxikus szer rejtélye jelenthet nagyobb bonyodalmat, hiszen akadnak olyan gyilkos molekulák, melyek kimutatása igencsak körülményes, vagy mi több, ha a tettes elég furfangos, egyenesen lehetetlen.
John Emsley Új polihisztor című kötetében a regényekbe illő történetek egytől-egyig hihetetlen, mégis valós eseteket dolgoznak fel. Olyan mérgeket helyeznek főszerepbe, melyek tüneteit könnyű összetéveszteni a hétköznapi betegségekkel, hatásuk szinte azonnali, vagy bizonyos tulajdonságukat kihasználva olyannyira ügyesen álcázhatók, hogy bűnügyi szakírók egész sora fogta a fejét a rejtélyek megfejtése közepette.
A bolgár esernyő
Talán a feldolgozott tíz rejtélyes gyilkosság közül a két disszidens, Vladimir Kosztov, a Szabad Európa Rádió egyik kirendeltségének vezetője és Georgi Markov politikai író esete a legrejtélyesebb, a bolgár titkosszolgálat által elkövetett bűntényeket ugyanis egy esernyőbe rejtett méregkapszulával vitték véghez 1978 szeptemberében. Markov a londoni Waterloo állomásnál tette le autóját, onnan gyalog indult a buszmegállóba, hogy tömegközlekedéssel folytassa útját munkahelyéig, a BBC Service épületéig. A megállóban ácsorogva váratlanul éles fájdalomra lett figyelmes a lábában, amikor megfordult, csupán egy férfit látott maga mögött, aki épp a járdára ejtette az ernyőjét. Estére hazaérve Markov már gyengélkedett, gyakori hányással és magas lázzal küszködött, rosszullétei során pedig még csak nem is sejtette, hogy
a bőre alatti, másfél miliméter átmérőjű üreges golyó, melyet az ernyő végébe helyezett tűheggyel lőttek a combjába, a valaha ismert egyik legveszélyesebb mérget rejti: a ricint.
Kosztov – aki egy aktatáska közreműködésével kapott ilyen ricines golyócskát – a csodával határos módon túlélte a támadást, Markov azonban négy nap múlva, szörnyű kínok közepette hunyt el annak ellenére, hogy tünetei alatt már intenzív kórházi kezelésben részesült. A ricint egyébként – mely potenciális vegyi fegyvernek minősül – a kutyatejfélékhez tartozó ricinusból nyerik ki, pontosabban annak magvaiból, melyből elegendő akár 10 darab is egy 70 kilogrammos felnőtt megöléséhez.
Ellenszere nem ismert, ugyanakkor léteznek oltóanyagok azok számára, akik több alkalommal is találkoznak a toxinnal. Fontos azonban megjegyezni, hogy a maggal ellentétben a már sajtolt, átmosott ricinusolajat az ókori Rómában is használták gyógyításra, a modern szépségápolási termékekbe pedig gazdag E-vitamin, omega-zsírsavtartalma miatt kerül, mely többek között elősegíti a hajhagymák megerősödését és fokozza a hajnövekedést. (Egy korábbi cikkben mi is javasoltunk néhány tippet, hogyan élvezhetjük az olaj szépítő hatását.) Georgi Markov szerencsétlenségére nem ezzel a formájával találkozott azon a bizonyos szeptemberi napon, melyen mint kiderült, valószínűleg az olasz származású orgyilkos, Francesco Gullino esernyőnek álcázott légpuskával juttatta szervezetébe a KGB által kifejlesztett végzetes anyagot.
A pap, a prostituált és a kloroform
A 37 éves pap, Joseph Daly számára a testi vágyak vonzereje erősebbnek bizonyult cölibátusi fogadalmánál, és miközben a Cheshire grófságban végezte lelkészi munkáját, rendszeresen kereste egy Manchesterben élő fiatal varrónő, a mellékállásban prostituáltként dolgozó Winifred Markland társaságát. 1876 október 2-án este tíz órakor is felkereste a nőt otthonában, természetesen nem reverendafoltozás céljából. Winifred lakótársa, bizonyos Fanny Stevenson felajánlotta, hogy az éjszakát egyik barátnőjénél tölti, így a gerlepár zavartalanul tölthette el estéjét, ám hamar árnyék vetült a romantikus elképzelésekre, amikor a késői látogatás ellenére valaki felismerte Daly atyát, ahogy besurrant a nő otthonába.
Fanny másnap különösnek találta, hogy barátnője még mindig ágyban van, azt gondolta, mélyen alszik, hiszen még a keze is lelógott az ágy oldalán, ezért további egy estét házon kívül töltött, nehogy megzavarja lakótársa pihenését. A következő reggel, amikor meglátta Winifred továbbra is mozdulatlanul fekvő testét, orvost hívott, ám a rendőrség később megerősítette, Winifred valószínűleg már akkor is halott volt, hogy hazaérve először megpillantotta hálószobájában. A test mellett talált üvegben azonban semmi más nem volt színtiszta ginen kívül, melyet Winifred gyomrában is kimutattak a boncolást követően három gramm kloroform társaságában.
A következtetések szerint a kloroformot valószínűleg a lány italához keverték, a házban ugyanakkor nyomát sem lelték a méregnek, tehát valakinek be kellett csempésznie, majd magával vinnie a toxint, ez a valaki pedig a lányt utoljára látó Daly atya volt. Legalábbis majdnem biztosan, ugyanis a kihallgatás során a pap nemcsak, hogy ártatlannak vallotta magát, de három egymástól független tanút is megnevezett gyülekezete tagjai közül, akik bizonyították alibijét és jóhírét a gyilkosság estéjére. A hazugság ekkor még megmentette a plébánost a felakasztástól, de később egy tizennyolc éves lánnyal szervezett bolti lopás miatt került a törvény kezére. Büntetése végül néhány hónapnyi börtön és kényszermunka volt.
Egy kis gyomirtót a húshoz, drágám?
Amikor az 1960-as években forgalomba hozták a paraquat gyomirtót, még nem tartották fontosnak, hogy a vásárlók figyelmét felhívják a szerben rejlő veszélyekre, emiatt jócskán akadtak olyan elvetemült hobbikertészek, akik a mérget a „számukra kellemetlen emberek kigyomlálásához” kezdték el használni. A mérgezést ráadásul annak idején nem volt könnyű felismerni, és a kezelése is szinte képtelenségnek bizonyult, tehát tökéletes eszközt jelentett a büntetlen gyilkossághoz, melyet a „Nympho” Susanként elhíresült Susan Barber – aki egy kórházi tévedés miatt csaknem megúszta a bűntényt – is nagyon jól tudott. A huszonnégy évesen már komoly bűnlajstrommal rendelkező Michael 1970-ben kötött házasságot Susan Barberrel Essexben, a férfi azonban kimondottan nehéz természetű volt, és többször is meggyűlt a baja a rendőrséggel. A nő kétszer ugyan elhagyta, de visszatért hozzá. De a kora délelőtti órákban, amikor a férj már dolgozni indult, ő azért viszonyt folytatott az utcában lakó, tizenéves Richard Collinsszal. 1981 márciusában Michael egy szép napon horgászni indult, Richard pedig egyenesen a férfi otthon tartózkodó feleségéhez,
csakhogy az idő szelesre fordult, így bekövetkezett a komédiákból ismert klasszikus lebukós jelenet, melynek kis idő után végzetes befejezése lett.
Michael júniusra súlyosan lebetegedett, gyomor – és torokfájdalmakra panaszkodott, az orvos ezért ételmérgezésre gyanakodva antibiotikumot írt fel a férfinak. Hamarosan intenzív osztályra és lélegeztetőgépre került, és ritka szindrómát állapítottak meg nála. Állapota folyamatos romlása azonban gyanút keltett egy szakértőben, mégpedig azt, hogy a sokféle tünet okozója paraquat-tüdő lehet. Az orvos ragaszkodott a vér- és vizeletminta mihamarabbi küldéséhez, de a kórház személyzetének hibájából adódóan ezt elmulasztották megtenni, s hogy leplezzék tévedésüket, negatívnak hazudták a visszaérkezett eredményeket. A férfi időközben meghalt, felesége megkapta volt férje örökségét, Richard Collins pedig még a temetés hetén beköltözött Susan Barber házába.
A kapcsolat hamar kifulladt, Susan ezt követően Nympho álnéven CB-rádión szórakoztatta sikamlós történetekkel hallgatóságát, szert tett egy újabb szeretőre, és házát pornófilm-bemutatók színterévé alakította. A féktelen dorbézolásnak egy, a volt férjén végzett alapos szövetanalízis vetett véget, ugyanis a kémiai bizonyítékok egyértelműen gyilkosságra utaltak, Susan pedig bevallotta, hogy gyomirtót tett a steakhez és vesepecsenyéhez készített húsöntetbe, amit a férj gyanútlanul elfogyasztott. Az életfogytiglanra ítélt nő tárgyalásán a mérgezéses gyilkosságokkor leggyakrabban használt mondás hagyta el a bíró száját: „Nincs emberi lénytől való megszabadulásnak ennél gonoszabb módja.”
Ezeket a hátborzongató történeteket olvasva mi is csak egyet érteni tudunk vele.
Kiemelt kép: Getty Images, nőklapja.hu