Az ital fajtája sem mindegy: így védekezhetünk a kínzó másnaposság ellen

Bár a másnaposságot kikúrálni nem igazán lehet, inkább csak átvészelni, vannak olyan lépések, amelyeket poharazgatás előtt, közben és után megtehet az ember, hogy enyhítse a macskajaj kínzó tüneteit.

Itt a tavasz, jön a jó idő: ki ne vágyna arra, hogy munka után kedvenc teraszán vagy kerthelyiségében igyon meg egy italt? Esetleg kettőt, na jó, hármat vagy négyet, ha minden kötél szakad. Vagy már lazítani sem lehet? Lehetni lehet, csak könnyen előfordulhat, hogy másnap alig tudunk kikecmeregni az ágyból.

Kezdjük egy drámaian hangzó kijelentéssel: a másnaposság tünetei tulajdonképpen alkoholmérgezéses tünetek, melyek akkor válnak igazán súlyossá, amikor az alkohol távozni kezd a szervezetünkből. Ilyenkor jönnek a legjellemzőbb szimptómák, test- és lelkialkattól függően a következők:

  • fejfájás
  • fáradtság
  • csillapíthatatlan szomjúság
  • szédülés
  • hányinger
  • étvágytalanság
  • világfájdalommal kavart szégyenérzet

Én úgy szoktam viselni az ilyen napokon magam, mint ahogy egy vízzel teli pohárral közlekedik az ember: ahogy az bármelyik pillanatban kilöttyenhet, a másnapos ember feje a legkisebb rossz mozdulattól is nyilallni, gyomra a legapróbb óvatlanságra is forogni kezd. Másnaposság elleni szerekből és tuti megoldásokból rengeteg van. Vannak, akik a kutyaharapást szőrivel módszerben hisznek, mások a zsíros ételek fogyasztásában, vagy abban, hogy (ha tehetjük) egyszerűen csak megadjuk magunkat, és a sötét szobában bóbiskolva várjuk, hogy elmúljon.

Mi azt mondjuk, a legjobb az, ha az ember eleve nem issza magát másnaposra: olyan társaságba, buliba megy, ahol ital nélkül, vagy 1-2 pohár mellett is jól érzi magát.

 Ha viszont mégis úgy alakult, hogy nehéz, vagy nehéznek ígérkezik a másnap, jó tudni az alábbiakat:

Gyógyszer, táplálékkiegészítő, gyógynövény

A másnaposság vezető tünetei közé tartozik a fejfájás, aminek csökkentésére a legegyszerűbb mód, ha bekapunk rá egy bogyót. Azért csak óvatosan! Bizonyos fájdalomcsillapítók megterhelhetik az amúgy is épp lestrapált májat, mások a gyomornyálkahártyát irritálhatják. Egyes vitaminok és gyógynövények viszont mellékhatások nélkül enyhíthetik a másnaposság tüneteit. Egy 2019-es kis tanulmány szerint, azok a vizsgálati személyek, akiknek az alkohol mellé fogyasztott ételei és italai nagyobb mennyiségben tartalmaztak B-vitaminokat és cinket, enyhébb másnapossági tüneteket tapasztaltak, mint a kontrollcsoport. Más tanulmányok a szegfűszeg vagy a vörös ginzeng megelőző hatására hívják fel a figyelmet, ezek a növények ugyanis állítólag segítik a szervezet öntisztító folyamatait. „Ártani nem használ”, szokták mondani.

Megelőzés!

A másnaposság súlyossága az elfogyasztott alkohol mennyiségével egyenesen arányos, ezért a másnapi önutálat megelőzésének legjobb módja, ha mértékkel iszunk, vagy teljesen tartózkodunk az italtól. Jó tudni, hogy a másnaposság kialakulásához szükséges alkoholmennyiség egyénenként változó, ezért nem érdemes mások fogyasztásához igazítani a miénket. Könnyen lehet, hogy asztaltársunknak kutya baja egy olyan mennyiségtől, amitől mi másnap egy élőhalottra hasonlítunk. Figyelmet érdemel az is, hogy az alkoholfogyasztók körülbelül 20-25%-a másnaposság-álló, és még akkor sem tapasztal magán jelentősebb tüneteket, ha erősen felönt a garatra. Ne gondoljuk, hogy mi is ilyen szerencsések leszünk, csak azért, mert egy asztalnál ülünk velük.

Nem mindegy, hogy mit!

Nagy mennyiségű ital=erősebb macskajaj: ez az általános szabály. Vannak azonban olyan alkoholos italok, melyek egyes vegyületeik miatt nagyobb eséllyel okoznak komolyabb tüneteket, mint akár ugyanakkora alkoholtartalmú társaik. Egyes szeszes italok magas kongener tartalma (ez az összefoglaló neve az olyan, az alkoholos erjedés során keletkező melléktermékeknek, mint a metanol vagy az aceton) magasabb lehet. Kutatási eredmények alapján úgy tűnik, hogy a magas kongenertartalmú alkoholos italok növelik a másnaposság intenzitását akár kevesebb alkohol bevitele mellett is. A magas kongenertartalmú italok közé tartozik a whisky, a konyak és a tequila: a bourbon whisky pedig kivételesen magas kongenertartalmú. Ezzel szemben az olyan színtelen italokban, mint a vodka, a gin vagy a fehér rum, alacsonyabb e testünkre káros anyagok szintje. Ez persze nem azt jelenti, hogy belőlük nyakló nélkül lehet inni!

Folyadék, folyadék, folyadék!

Az alkohol vízhajtó hatású, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy gyakran kell tőle mosdóba járni, és hogy egy kiadós borozgatás után másnap úgy kel fel az ember, hogy saját múmiájára emlékeztet, legalábbis ami a bőrét illeti. Bár a kiszáradás nem tekinthető a másnaposság első számú okának, hozzájárulhat a fejfájáshoz, a kellemetlen szem- és szájszárazsághoz, szédüléshez. Szerencsére a kiszáradás könnyen elkerülhető: csak arra kell ügyelnünk, hogy eleget igyunk.

Persze az sem mindegy, hogy mit. A vízzel tuti nem lövünk mellé, de egy 2016-os tanulmány szerint a zöld- és a krizantémtea fokozhatja az alkohol lebontását, és megelőzheti a máj alkohol okozta károsodását is. Kerülni érdemes viszont az energiaitalok és az alkohol együttes fogyasztását, mert kutatások szerint ez a kombó is erősen károsítja a májat. Jó módszer a bombabiztos folyadékpótlásra, ha az egyes italok között megiszunk egy nagy pohár vizet, majd lefekvés előtt még egy nagy pohárral ledöntünk.

Alvás!

Egy kiadós alvás a másnaposság egyik legjobb ellenszere. Lenne, már ha az ember tudna rendesen aludni egy húzós buli után… Biztosan te is tapasztaltad már, hogy bár holtfáradtan zuhansz be az ágyba, van, hogy kora reggel kipattansz, gyanútlanul azt hiszed, túl vagy rajta, majd jön a fekete leves. Nemhogy nem aludtad ki magad, de sosem voltál még ilyen fáradt. A jelenség oka, hogy az alkohol megzavarhatja az alvást: mind annak minőségét, mind az időtartamát negatívan befolyásolja, az pedig, ha hajnalban kerülsz ágyba, az egész alvásciklust felborítja. Bár nem önmagában az alváshiány okozza a kellemetlen tüneteket, ahhoz nagyon is hozzájárulhat, hogy kellemetlen legyen a közérzeted, és olyan undok legyél, mintha legalábbis más kényszerített volna arra, hogy többet igyál, mint bírsz. Ha van rá módod, pihenj le napközben. 

Evés!

Az alkohol megzavarja a cukoranyagcserét is, emiatt a  másnaposság néha alacsony vércukorszinttel is jár. Bár az úgynevezett hipoglikémia nem a másnaposság fő oka, hozzájárulhat az olyan tünetek kialakulásához, mint a gyengeség, a fejfájás és szédülés. Ne a szorgos koccintások másnapjára időzítsd ezért a tavaszi diéta kezdetét: indíts inkább a napot tápláló, energiában, rostban és zsírban gazdag reggelivel.

Hagyd abba!

Fentebb már említettük: sokan vannak, akik másnaposság ügyben a maradj részeg elvre esküsznek. A gyógysör-módszer hatékonynak tűnhet, mert az igazán komoly tünetek az alkohol távozása után jelentkeznek, de jó tudni, hogy ezzel a módszerrel csak elnyújtjuk a szenvedést, és feleslegesen kínozzuk a májunkat. A reggeli iszogatás azért sem szerencsés, mert könnyen lehet egy az alkoholhoz fűződő egészségtelen kapcsolat kiépítésének első lépése, ezt pedig nem éri meg kockáztatni. 

Azaz? 

Ha olyan alkalom van, aminek fényét emeli néhány pohár ital, vagy mondjuk valamilyen különlegességet van alkalmad megkóstolni, természetesen nyugodtan megengedheted magadnak a koccintást, egyéb esetekben viszont érdemes átgondolni, tényleg szükség van-e arra, hogy egészségtelen, drága, és másnap extra kényelmetlenséget okozó szerrel élj.

Ha úgy alakult, hogy felelősséged teljes tudatában mégis kiszúrtál a testeddel, segíts neki a regenerációban, ahol csak tudsz.

Kiemelt kép: Getty Images