A finommotorika egy átfogó kifejezés, hiszen bár önmagában kézügyességet jelent, ennél azonban mégis többet foglal magában, ugyanis ide tartozik az apró mozdulatok (főként az ujjak, a kezek, a szemek és a száj) kifinomult mozgása is. Ezek a folyamatosan fejlődő, tökéletesedő mozdulatok pedig már baba korban megkezdődnek, bár ekkor még koránt sem tudatosak és mi sem tudunk túl sokat hozzátenni fejlesztésükhöz. A picik kezdetben elkezdik szemükkel követni a tárgyakat, később pedig már tudatosan megfogják az eszközöket és játékokat, megszorítják kezünket, felcsípik az ételeket, lapozgatják a könyveket, vagy éppen tárgyakat egyik helyről a másikra tesznek át.
A bölcsődés és óvodás korú gyerekek finommotorikájának fejlődéséért azonban már jóval többet tehetünk, mely
gyermekünkkel való minőségi időtöltést és kiváló együtt töltött programokat is egyaránt jelenthet az életünkben.
Ahhoz pedig, hogy ezt a képességet fejlesszük, nem kell unalmas és monoton tevékenységekre gondoljunk, hiszen manapság már rengeteg ötletet meríthetünk és számos szuper feladattal fel tudjuk dobni a mindennapokat. Erre azért van nagy szükség, hogy később a gyerekek helyesen tudják tartani a ceruzát és a tollat, tökéletes technikával tudjanak írni, és a mindennapok során helyesen végezzék el az egyes alapvető, kifinomult mozgást igénylő tevékenységeket, mint például a ruhák begombolását, evőeszközök helyes fogását, cipő bekötését.
Vágjunk minél többet vele ollóval
Persze kizárólag csak gyerekollót vásároljunk erre a célra. Rajzoljunk neki egy nagyobb mintát, és kérjük meg, hogy vágja ki. Ma már lehet venni direkt, erre a célra kifejlesztett fejlesztőfüzetet, melyben az egyes formákat szabályosan kell meghatározott vonalak mentén kivágni.
Rajzoljunk és színezzünk
A formák rajzolása, például a kör és a háromszög az első, egyszerűbb alakzatokhoz tartoznak, melyeket lerajzoltathatunk gyermekünkkel. Amikor kész a rajz, színezze is ki az alakzatokat, de csak a megadott vonalakon belül.
Kérjük meg, hogy segítsen a válogatásban
Mi sem izgalmasabb, mint anya régi, eldugott holmijainak pl. ékszereinek összepárosítása vagy kiválogatása. Kérjük meg gyermekünket, hogy segítsen otthoni összekavarodott régi holmijaink rendbe rakásában, például gombok szortírozásában és válogatásában.
Házimunka együtt
Nem kell, hogy a házimunkát feltétlenül teherként éljük meg. Gyermekünkkel együtt könnyedén végére érhetünk a dolgoknak, ha egy-két feladatba bevonjuk őt is, sőt, ezáltal még fejlesztjük is vele. Teregessünk ki együtt, fogja meg a csipeszeket és csíptesse fel a ruhákat a szárítóra, vagy párosítsuk össze együtt a megszáradt zoknikat. Ugyanilyen hasznos dolog az ebéd előtti szalvétahajtogatás is, melyben garantáltan segíteni fog.
Fűzzünk gyöngyöt
Kiváló szórakozás lehet a gyöngyfűzés, melyhez az egyes színes darabokat külön meg kell fognia és fel kell csípnie, majd pedig egyesével fel kell fűznie egy cérnára vagy fonalra.
Segítség apának
A szerszámosládában biztos van mit rendbe rakni. Kérjük meg gyerekünket, hogy segítsen nekünk, és a különböző pici csavarokat és apró kiegészítőket rakják rendbe. A kisebb dolgok felcsippentésével szintén a lurkó finommotorikáját fejleszthetjük.
Szelektív szemétgyűjtés
Kérjük meg, hogy a szelektálásra félretett műanyag üvegekről szedje és tekerje le a csavaros kupakokat, majd tegye bele egy gyűjtőzacskóba vagy dobozba. Még több játékos feladatot bízhatunk rá, ha szín szerint kell szétválogatnia a kupakokat.
Építsünk együtt tornyot
A legtöbb kicsi szereti a toronyépítést. Játsszunk együtt és bíztassuk gyermekünket, hogy építsen fel egy legalább 8-10 kockából álló tornyot, melynek elemeit a lehető legpontosabban kell egymásra tennie.
Gyurmázásra fel!
Gyurmázás közben erősödnek a kéz ujjainak izmai, a csukló és a tenyér is, így kitűnő időtöltés lehet. Készítsünk minél több apró formát gyurmából, majd illesszük össze, de egy nagy kupac gyurma egybegyúrása is kiváló finommotorikus feladat lehet.
Készítsünk süteményt
A gyerekek nagy része szereti, ha részt vehet a sütésben és annak minden mozzanatában. A tészták gyúrása – hasonlóan a gyurmához – jótékony hatással van a kéz izmaira. A kézügyesség fejlesztését szóró és díszítő mozdulatokkal is kombinálhatjuk, például sajt rászórásával pogácsára vagy dekorációs gyöngyök és egyéb díszítőelemek ráhelyezésével valamilyen édes süteményre.
Fejlesztő játékok
Gyakoroljunk és játsszunk sokat gyermekünkkel. Ma már nagyon sok féle hasznos játékot vásárolhatunk, amelyek a finommotorika mellett egyéb képességeket is fejlesztenek, pl. koncentráció, logika, térlátás, érzékszervek, stb. A csavarozós, szerelős és összerakós játékok és a puzzle-ök pedig az egyik legjobb módjai a finommotorikus készségek fejlesztésének.
Kiemelt kép: Getty Images