Az ideális hálószoba mindenkinek mást jelképez, és mindenki másképp is gondolkodik elrendezéséről. Hálónk kialakítása és berendezése teljesen egyéni, hiszen ez egy nagyon intim, privát terület. Éppen ezért nem mindegy, mik kerülnek bele, vagy éppen mik azok a tárgyak, melyeknek egyáltalán nem a hálószobában van a helyük.
Talán egyszerűnek tűnik, de mégis kulcsfontosságú, hogy megpróbáljunk kiiktatni alvóhelyünk közeléből az alábbi dolgokat, hogy garantáltan ne befolyásolják a megfelelő minőségű pihenésünket.
Ruhatároló és edzőeszközök
Ruháinknak a gardróbban és egyéb szekrényekben van a helye. Sokat elvesz a térből, ha aznapi levetett darabjainkat egy székre vagy egyéb ülőalkalmatosságra tesszük vagy másnapra kikészített ruháinkat felakasztjuk egy vállfára. Ugyanilyen rossz hatást érünk el, ha a testedzéshez használt eszközeinket a hálószobában tároljuk. Ebben a szobában az alvásé a főszerep, így ne kapjon helyet semmilyen tornaszer, súlyzó, vagy egyéb kiegészítő.
Munkaeszközök
Ha egy pihentető teret hozunk magunknak létre, garantáltan nem szeretnénk munkánkkal és hozzá tartozó eszközökkel találkozni benne. Ne tegyünk hálónkba íróasztalt, amennyiben lehetséges, hiszen ezzel csak a mindennapok mókuskerekét juttatjuk eszünkbe az éjszaka folyamán is. A nyomtatók, szkennerek és egyéb irodai kütyük szintén nem hálószobánkba valók.
Telefonok, laptopok, tévé
Próbáljuk ezeket az eszközöket kiiktatni a pihentető pillanatokból. A hálónak teljesen technológia mentes zónának kellene lennie, ahol a laptopok és a televízió nem kaphatnak helyet, ezeket az eszközöket lehetőleg a nappaliban és a dolgozószobában helyezzük el. Olykor elkerülhetetlen, hogy a telefont máshová tegyük, ekkor próbáljuk meg ne a fejünk mellé, a közvetlen alvóterülethez tenni, hanem mind a mobilt, mind a töltőt az ágyunktól messzebb elhelyezni. Az elektromos berendezések köztudottan elektroszmogot (mesterséges forrásból származó elektromágneses sugárzás) bocsátanak ki, mely abszolút egészségkárosító, a bőrre is károsan ható kék fényről nem is beszélve. Tévézés és mobilozás helyett inkább pihenjünk és olvassunk.
Nyitott polcrendszerek
A hálószobában elhelyezett, takarás nélküli polcos szekrények és beépített polcok rendetlenséget, túlzsúfoltságot eredményeznek. Ez azt jelenti, hogy akármennyire is rend van a polcokon, a sok nyitott elem és a rajtuk tárolt eszközök akaratlanul is nemkívánatos rendezetlenséget okoznak.
Utcai és kinti cipők
A lábbeliknek az ajtó előtt vagy a bejáratnál, szekrényben a helyük. Sokan tartják az utcai cipőiket is a hálószobában, hogy reggel, a felöltözés után már csak bele kelljen bújni, viszont mindez amellett, hogy egyáltalán nem odavaló, fertőzésveszélyt is rejt magában. A kinti cipőkre rátapadt kosz és baktériumok ugyanis könnyen bekerülhetnek hálónkba.
Túl sok növény
Kerüljük a túlzott növény áradatot hálónkban, ugyanis oxigénhiányos állapothoz vezethetnek, mert elnyelik az oxigént. Éjjel ugyanis nem működik náluk a fotoszintézis folyamata, azaz az oxigénkibocsátás. Az arra hajlamosaknál pedig a hálószobában elhelyezett növények allergizálhatnak is. (De szerencsére akadnak olyanok is, amelyekből allergiásként is köthetünk csokrot, míg mások egyenesen tisztítják a levegőt.) Amennyiben mégis mellettük döntünk, próbáljunk meg minél kevesebbet betenni. A túlzottan illatos virágok pedig nehezítik az alvást.
De akkor milyen a jó hálószoba?
Mivel a hálószobánkban hajtjuk nap mint nap álomra fejünket, ezért annak egy meghitt, privát, minden zavaró tényezőtől és hangtól mentes helységnek kell lennie. Célszerű, ha nem a ház legzajosabb pontjai mellé tesszük, például nem a nappali vagy a konyha szomszédságába.
Tapasztalatok azt mutatják, hogy hálószobánk mérete nem annyira lényeges, inkább az a fontos, hogy a lehető legkényelmesebb legyen, és megfelelően legyen berendezve.
Ez alapján nem érdemes sem túlzsúfolni, sem pedig túlzottan üresen hagyni. A hálószobának olyannak kell lennie, hogy valóban feltöltődjünk és minden nap üdén és frissen ébredjünk.Érdemes visszafogottabb, megnyugtató színeket alkalmazni a falakon pl. bézs, halványsárga, terrakotta, barackszín. A nagyon erős, hivalkodó színek ugyanis felpörgetik az agyat, és nyugtalansághoz is vezethetnek. A fény és az árnyékok kérdése is fontos a hálószobánál. Vásároljunk állítható fényerősségű lámpákat, és egyszerű, letisztult, szobához illő méretű lámpatestek kapjanak helyet, ne pedig hatalmas függő csillárok. Fontos, hogy megfelelő méretű ablakok legyenek a szobán, hogy elegendő fény jusson be, de az esti pihentető alvás érdekében gondoskodjunk a megfelelő sötétítésről is. A kintről beszűrődő utcai lámpák fénye vagy éppen a felkelő nap beáradó sugarai ugyanis könnyedén nyugodt alvásunk ellenségeivé válhatnak
Az éjjeliszekrény akkor hasznos, ha mindamellett, hogy dekoratív, minél praktikusabban és kényelmesebben bele tudunk pakolni.
Válasszunk olyat, mely egyaránt tartalmaz fiókos és nyitott részt is, hogy az apróbb és a nagyobb személyes dolgainknak is legyen helye, a tetejére pedig elférjen az éjjeli lámpa.
Érdemes néhány tájfotót vagy nyugtató hatású képet betenni a hálóba, hogy mindez elménkre is jótékonyan és relaxálón hasson.
Kiemelt kép: Getty Images