Sokak egyik közkedvelt terápiás helyszíne a sószoba, mely számos pozitív tulajdonsággal rendelkezik. De pontosan mégis miért járunk sószobába, és milyen jótékony hatásai vannak ennek a helynek?

A sószobák vagy sóbarlangok különösen hasznosak lehetnek számunkra, és életkortól függetlenül látogathatjuk őket. Sőt, asztmás betegségekben szenvedő kisgyerekeknek kifejezetten ajánlott terápiás helynek számítanak. A sószobáknak több fajtája is létezik, de szállodák különböző wellness részlegein, gyógyközpontokban, sőt, óvodákban is vannak már ilyenek.

Egyes kutatók úgy vélik, a minket körülvevő levegőben terjengő elektromos töltésű részecskék megfelelő egyensúlya sokszor felborul. Ehhez párosul a levegő szmogtartalma, a légszennyezés és az elektromos készülékek által kibocsátott elektroszmog is, melyek mind-mind az emberi szervezetre negatív hatást fejtenek ki: ezek miatt ugyanis krónikus légzőszervi problémák, koncentrációs nehézségek, alvászavarok, depresszió is kialakulhat.

Miért jó a sóterápia?

A sószobákban alkalmatos sóterápiákon mesterségesen negatív iontöltésű kristálysó kerül a levegőbe, ami megköti a pozitív töltésű porszemeket, ezáltal a levegő sokkal tisztább és egészségesebb lesz, és helyreáll az előbb említett felborult egyensúly, ezáltal pedig semlegessé válnak a káros hatások. A barlangok sója sajátos környezetet teremt, mely mikroorganizmusoktól mentes, ezáltal hatékonyan tisztítja a légutakat.

A sószobák számos felső légúti betegség kezelésére alkalmasak, mindemellett nagyon hasznosak az asztma, a hörghurut, a légúti allergia, a krónikus tüdőbetegségek, légzőszervi megbetegedések gyógyításában is.

De sokat segít a krupp, a szénanátha, az arcüreggyulladás és a fül-, torok-, és hangszálgyulladás esetén is, és különböző bőrbetegségekre, ízületi problémákra is hatásos lehet. Plusz pontként mindenképp fontos megemlíteni, hogy nincs negítív vagy káros mellékhatása, tehát csak jót tehetünk vele szervezetünknek.

Jó tudni, hogy nem minden sóféle alkalmas a sóterápiára, hiszen a konyhában és a főzés során használatos konyhai só például egyáltalán nem erre a célra való. 

Sószoba, sóbarlang, sókamra: mind egészségünket szolgálja

Megkülönböztetünk sóbarlangot, sószobát és sókamrát is, melyek tulajdonképpen ugyanazt a célt hivatottak szolgálni, csak más környezetben és más feltételek mellett. A sóbarlangok természetes lelőhelyek. Az évmilliókkal ezelőtti kiszáradt sós tavak és tengerek megmaradt képződményei, melyek emberi beavatkozás nélkül alakultak ki. A sóbarlangos terápiákat általában fény- és hangterápiával szokták ötvözni az élmény és a biztos hatás érdekében.

A sókamrák vagy sószobák falait himalájai sóbányákból származó téglákkal rakják ki általában, ezzel biztosítják a levegő sótartalmát. Kiegészítésként sokszor sóporlasztást, sós víz párologtatást, sólámpákat alkalmaznak, ezáltal a levegő teljesen pormentessé válik, antiallergén és antibakteriális közeget teremtve. A kamrák és a szobák közti különbség tulajdonképpen a méretükből eredeztethető.

A különböző sós helyiségekben a só jótékony hatásait élvezhetjük, így csökken a bennünk felgyülemlett stressz, megszűnhetnek alvászavaraink, a hatást pedig hormonháztartásunk is meghálálja. 

A helyiségek látogatásának alapfeltétele, hogy rendszeresen járjunk problémáinkkal sóbarlangba vagy sószobákba, hiszen egy-két alkalomtól nem várhatunk csodát, a kulcs a folyamatos látogatásban rejlik. Mivel a gyerekek légúti megbetegedéseire is kiváló hatással vannak a sókamrák, már számos helyen találhatunk olyan speciális sószobát, mely direkt a gyerekek igényeinek megfelelően lett kialakítva. Ezáltal kisgyerekek családosan vagy akár csoportok formájában is részt vehetnek játékos formában sóterápiában, mindezt játszóházi körülmények között, sóhomokozóval, biztonságos, sóhoz kialakított játékokkal.  

4 tipp az otthoni sóterápiára

Ha nem jutunk el egy sószobába, otthonunkban is be tudunk vetni egy-két apró trükköt egészségünk érdekében:

  1. Szerezzünk be sólámpát: a himalájai sólámpa nemcsak meghitt hangulatot teremthet otthon, hanem nyugtatóan hat ránk, megtisztítva a körülöttünk lévő levegőt.
  2. Sóval töltött kispárna: vegyünk otthonra egy sós párnát, mely számos pozitív hatást jelenthet, például a fülgyulladás, menstruációs görcsök, ízületi fájdalmak és bedugult légutak ellen nagyon hatásos.
  3. Sós vizes gargalizálás: filléres tipp, mely garantáltan helyre rakja torkunkat. A torokfájás csillapítására és a torokkaparás megszűntetésére is alkalmas gargalizáláshoz nem lesz másra szükségünk, mint arra, hogy egy pohár vizet összekeverjünk egy kiskanál tengeri sóval, majd napi 3-4 alkalommal gargalizáljunk vele.
  4. Sós vizes inhalálás: ma már nagyon sokféle inhalátort kaphatunk, melybe sós vizet (vagy Salvus vizet) öntve enyhülhetnek légúti megbetegedéseink. Kisgyerekeknek köhögés, nátha vagy hörghurut során kötelező eszköz háztartásunkba. Az inhalátor sópipa vagy maszk segítségével juttatja a szervezetbe a megfelelő mennyiségű sót.

Kiemelt kép: Getty Images