Azt, hogy épp milyennek érezzük, számtalan dolog befolyásolja ugyanis: hangulatunk, testi- és lelki állapotunk, partnerünk személye és életkorunk is hatással van rá. Utóbbi ráadásul jelentősen, hiszen az életkor előrehaladtával egymást érik a különféle fiziológiás változások, amik nagy befolyással vannak a libidóra és a nemi szervek működésére is. Mind a férfiak, mind a nők komoly fizikai, pszichológiai és hormonális változásokon mennek keresztül, mire negyvenes éveikhez érnek, és bár ezek egy ideig viszonylag lassúak és fokozatosak, ilyentájt minden átmenet nélkül felgyorsulni látszanak.
A nők esetében a változások egy jelentős részét a menopauza okozza,
ami akkor következik be, amikor a hormonháztartás átalakulásával megszűnik a menstruáció. Ez átlagosan az 50-es évek elejére következik be, de a folyamat gyakran már a 40-es évek elején vagy közepén elkezdődik, és évekig elhúzódik. Ebben a perimenopauzális időszakban a nők hüvelyi szövetei egyre vékonyabbá válhatnak, aminek következtében olyan, a szexuális élet minőségét jelentősen befolyásoló nehézségek lépnek fel, mint a hüvelyszárazság. Ennek következtében az egykor egykor élvezetes együttlét kellemetlen, sőt fájdalmas érzés lehet, ráadásul ez utóbbinak oka az is, hogy bár a menopauza idején jellemzően súlygyarapodás figyelhető meg, a szeméremdombot korábban kipárnázó zsírréteg apadni kezd, ez pedig megint kellemetlenséget okozhat: fájdalmasnak kezdjük érezni az erősebb mozdulatokat. Mindehhez hozzájárulhat egy a menopauzához kapcsolódó hangulatingadozás, önértékelési zavar, és a mindennapi élet minden nyűge, ezek együtt pedig sajnos gyilkosan hatásos kombinációt jelentenek a szexuális vágy letörésére.
Persze nemcsak a nők szervezetében történik jelentős átalakulás:
a férfiak is hormonális változásokon mennek keresztül, ráadásul jóval korábban, mint a nők.
A tesztoszteron, amelynek szintje alapvetően befolyásolja a férfiak nemi vágyát, 20 és 30 éves kor között éri el a csúcspontját, utána pedig fokozatosan csökken. Nem is keveset! Egy 1408 egészséges, 20 és 60 év közötti férfi bevonásával végzett francia tanulmány szerint például négy évtized alatt akár 25 százalékkal is csökkenhet a hormon szintje, ez pedig szexuális funkciózavarokhoz vezethet, miközben maga a szexuális érdeklődés, vágy és aktivitás is fokozatosan csökken. A szervezet egészét érintő, és egyre gyakoribbá váló keringési zavarok következtében a középkorú férfi erekciója nem olyan szilárd, mint fiatal korában, ez pedig megint csak alacsonyabb önértékeléshez és az intimitás elkerüléséhez vezethet.
Ez tehát azt jelenti, hogy negyven-ötven körül bele kell törődnünk, hogy életünk szexuálisan aktív időszaka lezárult? Szakértők szerint egyáltalán nem. Egyrészt, mert az ilyentájt megjelenő szexuális funkciózavarok egy része könnyen (például vény nélkül kapható síkosítóval) orvosolható, más részükről (például egy gyengébb, de a behatolást nem akadályozóan gyenge erekcióval) pedig kiderülhet, hogy nem olyan súlyosak, mint elsőre gondoltuk. Másrészt pedig azért, mert a testünkben bekövetkező változások messze nem csak hátrányt jelentenek, hanem egy a korábbinál harmonikusabb együttléthez is elvezethetnek. Mutatjuk, hogyan!
Optimálisabb tempó
„A szex a fiatalabb korban sokszor gyors és vad – fogalmaz Dr. Herant Katchadourian, a Stanford Egyetem humánbiológia professzora. A vágy könnyen fellángol, és végül úgy puffan el, mint a tűzijáték”– folytatja arra utalva, hogy míg egy a 20-as éveiben járó férfi jellemzően a közösülés megkezdése után kettő-öt percen belül eléri az orgazmust; partnerének ez 20 percbe, vagy még több időbe telhet. Az életkor előrehaladtával azonban a férfiak tempója is változik. A véráramlás (egyébként teljesen természetes) lelassulása miatt a 40-es vagy 50-es éveikben járó férfiaknak több időre van szükségük a csúcspont eléréséhez, és orgazmusuk is kevésbé erőteljes. A férfi partner így jobban ráhangolódhat partnernője igényeire, erre a szinkronicitásra pedig kitörő örömmel reagálnak a negyvenes nők. Nem véletlenül! A Chicagói Egyetem egy korábbi tanulmánya szerint a 20-as éveikben járó nők a szexlottó vesztesei: az összes korcsoport közül az ő esetükben a legkevésbé valószínű, hogy közösülés közben orgazmust érnek el. A 40-es éveik elején járó nők viszont nyernek, méghozzá utcahosszal!
Nem minden a külcsín!
Szakértők szerint a fiatal férfiak számára a vizuális inger az első ha szexuális izgalomról van szó: ebben az életkorban a legapróbb impulzus is szexuális izgalmat okozhat, míg 35-40 éves kor felett egye nagyobb szerepe van annak is, hogy hol és hogyan nyúl hozzájuk partnerük: ilyenkor már lehet, hogy kevésbé a puszta látványtól, mint inkább partnerük csókjaitól és simogatásaitól indulnak be. A Chicagói Egyetem egy tanulmánya szerint a 25-29 éves férfiak 51 százaléka izgalomba jött, amikor végignézte, ahogy partnernője vetkőzik, 40-es éveik közepére ez az arány 40 százalékra csökkent, ezzel párhuzamosan pedig egyre nagyobb szerepe lett a fizikai ingerlésnek. „A szépség és fiatalság múlandó. Ha a párok megtanulják, hogy kevesebb figyelmet fordítsanak arra, amit látnak, és jóval többet arra, amit csinálnak, a szexuális életük drámaian javulni fog majd” – mondja Shirley Zussman szex- és házasságterapeuta.
Egyenlőség
Az egyéni eltérések persze óriásiak lehetnek, de kutatások szerint a heteroszexuális párkapcsolatok nagyobb részében a férfi a kezdeményezőbb fél, ha szexről van szó. Ez a partner számára (vérmérséklettől függően) hízelgő, vagy terhes is lehet, az érintett férfi pedig úgy érezheti, mindig ő akarja jobban. Negyvenes éveink környékén lassan ez is megváltozik. A kezdeményezésre is sarkalló tesztoszteron szintje ugyanis a férfiak szervezetében csökkenni, a nőknél leheletnyit emelkedni kezd, ez pedig egy ebből a szempontból is kiegyensúlyozottabb, igazságos dinamikához vezethet, mely mindkét fél önbizalmát emelheti.
Kísérletezés
Ahogy a partnerek idősebbek, tapasztaltabbak lesznek és egy (minőségi párkapcsolatban) egyre inkább megkérdőjelezhetetlenné válik a köztük lévő bizalom, sokan a korábbinál bátrabban meg merik élni szexuális vágyaikat, fantáziáikat és kevésbé lesznek gátlásosak az ágyban. Ez nem feltétlenül vad forgatókönyveket jelent (bár sok jel utal rá, hogy a negyvenesek ezen a téren is nyitottabbak), hanem a kommunikáció fejlődését. Míg fiatalabb korban sok nő kényelmetlennek érzi, hogy direktben mondja el, mi esne igazán jól, negyvenes éveikben már egyre többen mernek kérni. Ez az időszak egyúttal az új ötletek bevetésének ideje is, vagy azé, hogy a korábban jól működő elképzeléseinket leporoljuk, merjünk kicsit tininek is lenni és észben tartani, hogy nemcsak behatolás vagy az orgazmus lehet a szex sava-borsa.
A kevesebb most tényleg több
A Chicagói Egyetem felmérése szerint a 25-29 évesek közel fele hetente legalább két-három alkalommal szeretkezik, ebből 11 százalék négyszer vagy annál is többször. A 40-es évek elejére ez az arány viszont 30 százalékra csökken., a negyvenesek mintegy 45 százalék havonta „csak” néhány alkalommal van együtt a partnerével (részben persze mindennapi munkahelyi gondok és a gyermeknevelés terhei miatt is). Mégis, a 40-es éveikben járó férfiak és nők minden más csoportnál nagyobb arányban tartották magukat érzelmileg és fizikailag is elégedettnek szexuális életükkel kapcsolatban. Ahogy ugyanis a gyakoriság csökken, a pároknak rá kell jönniük, hogy minden egyes együttlét különleges, olyan pillanat, amit nemcsak megtervezni, de kiélvezni is meg kell tanulni, így lesz a szexszel kapcsolatban egyre kevésbé hangsúlyos, hogy milyen gyakran esik meg, és inkább az, hogy mennyire jó.
A kielégítő szexuális életért negyven felett is meg kell dolgozni, és a megoldás nem feltétlenül az, hogy ötven felé ballagó férfiént fiatal nőknek udvaroljon valaki, vagy ötvenes nőként boldog-boldogtalannal flörtöljön, hogy vonzereje kapcsán megerősítést kapjon egy nő. Azok a párok , akik megértik és elfogadják az életkorral járó normális és elkerülhetetlen változásokat, minden korábbinál jobb szexuális életre tehetnek szert.
Kiemelt kép: Getty Images