Mivel legtöbbször fájdalmatlan duzzanatként indul, önvizsgálat nélkül gyakorlatilag lehetetlen észrevenni, miközben gyorsan növekszik és viszonylag gyorsan képes áttét képzésére is. A hererák nem gyakori ráktípus, és szerencsére viszonylag jól kezelhető: a rák pontos típusától függően műtét és kemoterápia a legjellemzőbb kezelési mód, emellett ígéretes kutatások utalnak a gyógyszeres és sugárterápia hatékonyságára is.
A hererák tünetei
A hererák általában csak az egyik herében fordul elő. Ez a rendellenesség a kezdeti időszakban sokszor tünetszegény, a heréket áttapintva azonban hamar felfedezhető az oda nem illő duzzanat, és jó tudni, hogy e ráktípus legjellemzőbb tünetei közt olyan is akad, amelyet a test más részén tapasztal az érintett. Jellemző tünetek tehát:
- dudor vagy duzzanat valamelyik herében
- nehézségérzet a herezacskóban
- tompa fájdalom a has alsó részén vagy az ágyékban
- fájdalom vagy diszkomfort érzés valamelyik herében vagy a herezacskóban
- a mellszövet megnagyobbodása vagy érzékenysége
- nem megmagyarázható hátfájás
A fenti tünetek bármelyikének (különös tekintettel a duzzanatra vagy a mell érzékenységére) két hétnél további fennállása esetén orvoshoz kell fordulni!
A hererák okai
A hererák kialakulásának specifikus okai egyelőre nem ismertek, a herékben létrejövő kóros sejtszaporulat kialakulása is arra vezethető vissza, hogy valamilyen nem tisztázott hatás DNS módosulást eredményez egyes sejtekben, annak érdekében, hogy azok gyorsabban növekedjenek és szaporodjanak. A rákos sejtek tovább élnek, mint az egészséges sejtállomány, utóbbiak természetes életciklusuk végén elpusztulnak, a rákos sejtek viszont sokasodni kezdenek. Ez sok extra sejtet hoz létre a herében, amelyek idővel egy tumornak nevezett tömeget képezhetnek, további idő elteltével pedig a daganat túlnőhet a herén, egyes sejtek elszakadhatnak a tumortól és a test más részeire is átterjedhetnek. A hererák leggyakrabban a nyirokcsomókra, a májra és a tüdőre terjed tovább, azaz ide ad áttétet. A hererák lefolyását három stádiumra osztják:
Az első stádiumban a daganatok nem terjednek a herén kívülre, vagy annak csak közvetlen környezetére terjednek rá, a második stádiumban a daganatok nyirokcsomó-áttéteket adnak, a harmadik stádiumban pedig már valamelyik távoli szervben, esetleg több szervben is megjelenik áttét. Fontos tudni, hogy
a hererák más ráktípusokkal szemben még viszonylag kései stádiumban is jól gyógyítható,
így azzal, ha az érintettek orvoshoz fordulnak panaszukkal, jó eséllyel hamar és hatásos segítséget kapnak.
A hererák kockázati tényezői
Minden ráktípus kockázatát növelik a rossz életmódszokások, a dohányzás, az alkoholfogasztás és a túlsúly, azonban vannak olyan speciális rizikótényezők, amelyek ennél a rákítpusnál különösen nagy jelentőséggel bírnak.
- A hererák szempontjából magasabb kockázati csoportba tartoznak azok a fiúk, férfiak, akiknek a heréje nem ereszkedett le születésük előtt, még akkor is, ha ezt később műtéti úton kezelték.
- A családban korábban előfordult hererák szintén magasabb kockázatot jelent.
- Életkor: a hererák kockázata a kamaszok és a fiatal felnőttek, illetve a középkoruk előtt állók esetében alakul ki nagyobb eséllyel.
- A hererák kialakulása szempontjából veszélyeztetettebbek a fehér bőrű csoportok.
A hererák kialakulását célzottan megelőzni nem lehet (nem áll rendelkezésre például olyan oltás, mint a méhnyakrák kialakulásáért leggyakrabban felelős HPV ellen), így az egészséges életmód és a rendszeres önvizsgálat kulcsfontosságú.
A herék önvizsgálata
A herék önvizsgálatát legkönnyebben zuhanyozás vagy fürdés után lehet elvégezni, mert a meleg víz hatására a környező izmok lazábbak, a herezacskó pedig könnyebben áttapintható. A vizsgálat során a heréket finom mozdulattal alaposan át kell tapogatni, megvizsgálva, hogy nincs-e bennük valamilyen rendellenes csomó. A vizsgálat másik fontos lépése a herezacskó súlyának ellenőrzése, majd a két here méretének összevetése. Önmagában az eltérő méret nem problémás, de a rendszeres önvizsgálat segítségével észrevehetővé válnak a legkisebb változások is.
A hererák kezelése
A hererák terápiájának legfontosabb lépése az érintett here eltávolítása.
Áttétképződés esetén a környező nyirokcsomók eltávolítása is szükséges lehet. Amennyiben a daganat tovább terjedt a szervezetben, sugárkezelést és kemoterápiát is alkalmaznak, illetve a hererák kezelésében elérhetők új, kiegészítő, úgynevezett adjuváns gyógyszeres terápiák, melyek rákellenes hatásukkal a hererák kiújulását igyekeznek megakadályozni.
A hererákkal kezelt férfiakat a tumor eltávolítása után fél évig nagyon szoros, később félévenkénti kontrollal követik. Az eltávolított here pótlására protézis segítségével lehetőség van, ami (hasonlóan a maszektómián átesett nők esetéhez) jelentős pszichés segítség lehet az érintetteknek. Fontos tudni azt is, hogy a hererák kezelése nem okoz erekciós zavarokat, és önmagában az egyik here eltávolítása nem okoz terméketlenséget vagy tesztoszteronszint csökkenést sem, mert az ép here képes a spermium- és hormontermelési feladatokat átvenni. Ugyanakkor kemoterápia vagy sugárterápia esetén már nagyobb veszélyben van a nemzőképesség. A hererákkal kezelt férfiaknak ezért minden esetben felajánlják a spermiumfagyasztás lehetőségét, ezáltal a későbbi gyermekvállalás egy előrehaladottabb daganatos megbetegedés kezelése után is lehetséges lehet.
Mit tehetünk mi?
Az elmúlt évtizedekben egyre inkább világossá vált, hogy a sokáig természetesnek hitt, merev nemi szerepeket leosztó társadalmi berendezkedés nem tartható fenn, mint ahogy az is, hogy az ebben a társadalmi környezetben kialakuló úgynevezett toxikus maszkulinitás messze nem csak a nők életét nehezíti meg. Az, hogy kultúránkban elvárjuk, hogy a férfiak sebezhetetlenek legyenek, hogy ne vállalják fel gyengeségeiket, oda vezet, hogy a magyar férfiak még ma is csak későn, vagy egyáltalán nem mennek orvoshoz különféle panaszaikkal, és még kevésbé akkor, ha valamilyen rettegett betegséget gyanítanak. A múlt hónap világszerte a hererákkal kapcsolatos tudatosság hónapja volt, de fontos, hogy ne csak kampányszerűen, hanem folyamatosan irányuljon figyelem a férfiak leggyakoribb betegségeire is, és hogy férfiak és nők közösen olyan légkört alakítsunk ki, amiben mindenkinek természetessé válik, hogy baj esetén irány az orvos. Addig is, noszogassuk környezetünkben azokat, akik ilyen vagy olyan okok miatt nehezebben mozdulnak egészségük érdekében!
Kiemelt kép: Getty Images