Idén áprilisban 100 éve már, hogy a Warner fivérek megtették első nagy lépésüket a szórakoztatóipar felé és egyesítve erőforrásaikat 1923-ban megalapították a Warner Bros. Pictures stúdiót, amely Hollywood aranykorában hamar az egyik legnagyobb filmgyártóvá nőtte ki magát. Kezdetben vándormoziként mozgóképek bemutatásával járták Ohio és Pennsylvania állam városait, majd 1903-tól már filmszínházakat vásároltak – az első, New Castle-i épületbe egy helyi temetkezési vállalkozótól kértek kölcsön székeket – és a forgalmazásba, a filmcsereüzletbe is belekóstoltak. Több mint tíz évre volt szükség ahhoz, hogy belefogjanak saját történeteik készítésébe és immáron kaliforniai gyártási központtal megalapítsák a Warner Brothers Pictures, Inc.-t., melynek a legidősebb fivér, a New York-ki székhelyből irányító Harry lett az ügyvezetője. Albert pénzügyi, értékesítési és forgalmazási feladatokat, még Sam és Jack stúdió vezetői megbízatást végzett Hollywoodban, a hatékony munkamegosztás gyümölcse pedig nem váratott magára sokáig.
Forradalmasították a filmipart
Amikor a vállalat az 1920-as évek közepén pénzügyi akadályokba ütközött, Sam Warner meggyőzte testvéreit, működjenek együtt egy innovatív eljárás, a Vitaphone rendszer szabadalmának kidolgozásában, mely lehetővé tette a beszélgetések felvételeit, forradalmasítva ezzel a filmipart. A rendszert először természetesen a Warner Brothers alkalmazta, és több mint 100 rövid témát dolgoztak fel a First National Studios-ban, többek között az első szinkronpárbeszédes filmet, az 1927-es A dzsesszénekes című musical drámát. A filmtörténeti sikert azonban a testvérek nem élhették meg felhőtlen pillanatként, ugyanis az ekkor csupán 39 éves Sam 24 órával a korszakalkotó film premierje előtt elhunyt, valószínűleg a forgatások miatt kezeletlenül maradt arc- és homloküreg gyulladásban.
A teljes hosszúságú hangos – és színes filmek, a technikailag bravúros szórakoztató alkotások sikere ettől fogva lehetővé tette a Warner Brothers számára, hogy jelentős mozgóképstúdióként vessék meg a lábukat a nagyok között. Az 1930-as évekre a cég évente körülbelül 100 mozifilmet gyártott olyan sztárokkal, mint Bette Davis vagy Humphrey Bogart, és 360 mozit irányított az Egyesült Államokban, több mint 400-at pedig külföldön. Az évtized a Bolondos dallamok című animációs rövidfilm-sorozat debütálásáról is nevezetes volt, de A máltai sólyom, a Casablanca, A vágy villamosa és a Haragban a világgal is a stúdió ’40-es, ’50-es évekbeli legismertebb filmjei közé tartoztak. A mára több mint nyolcezer játékfilmet és rövidfilmet jegyző stúdió ebben az időszakban tört be a televíziózás területére is Cheyenne című westernsorozatukkal, mely az első egy órás drámai sorozat volt ugyanazon szereplőkkel, ami egy szezonnál tovább futott. Az 1955-ös sikert követően Maverick és a 77 Sunset Strip is meghódította a képernyőket, majd három évvel az Oscar-díjas My Fair Lady film után a testvérek eladták cégüket, az új tulajdonosok által Warner Bros.-Seven Arts névre keresztelt vállalatból két évvel később egy újabb eladással (a Kinney Corporation vásárolta fel) aztán megszületett a monumentális Warner Communications média- és szórakoztatóbirodalom. A Warner Bros., Inc. rendkívül szerteágazó leányvállalattá vált, amely olyan területekre merészkedett, mint a zene, a videojátékok és a képregények – napjainkban a Disneyland mintájára már Warner Bros. Movie World is működik – miközben továbbra is a filmekre összpontosított.
Többek között az Az ördögűző, a Piszkos Harry, a Szárnyas fejvadász, a Batman-film, a Superman animációs tévésorozat, de a kultikus Dallas sorozatot gyártó Lorimar Telepictures is a filmipart uraló céghez kapcsolódott. 1990-ben még tovább emelték a tétet, a Warner Communications egyesült a Time Inc.-vel, és megalakult a Time Warner Inc., vagyis a világ legnagyobb média- és szórakoztatóipari vállalata. Harry Potter-filmek, Mátrix, Eredet, csak néhány cím a milliárdokat érő birodalom égisze alatt, de a Warner volt az 1990-es és 2000 ezres évek legnépszerűbb tv-műsorai, a Jóbarátok és a Vészhelyzet készítője is.
Határ a csillagos ég
A stúdió története során számos díjat bezsebelt, köztük a Casablanca, a A Gyűrűk Ura, a Gravitáció vagy a Trónok harca sikerei nyomán több tucat Oscar-díjat, Golden Globe-díjat, Emmy-díjat és Grammy-díjat. A legutóbbi, 2021-es számadatok szerint a Warner összesen 195 Oscar-díjat tudhat eddig magáénak, ami a legtöbb a jelenleg is működő filmgyártócégek történetében és még mekkorára rúghat ez a szám az azóta eltelt két év után. A tavaly a WarnerMedia és a Discovery Inc. egyesülésével már Warner Bros. Discoveryként működő cég a filmek, a tévézés (A HBO és a CNN is már az ő leányvállalatuk) és egyéb szórakoztató szegmensek – például a sorozatosan készüli musicalek – területén is óriási üzleti sikert ért el annak ellenére, hogy az egy évszázad során a testvérek megromló kapcsolata, az 1929-es nagy gazdasági világválság és a színészek különféle botrányai is megtépázták renoméját. A négy fivér klasszikus amerikai meséje mindenesetre forgatókönyvért kiált, hiszen még ők sem gondolták 1923. áprilisában, amikor bejegyeztették családi vállalatukat, hogy száz évvel később az egyik legrégebbi és legsikeresebb stúdióként ünnepli majd munkájuk örökségét a világ filmszerető közönsége.
Kiemelt kép: Wikipédia Common, nőklapja.hu