Kallós Zoltán erdélyi gyűjtéseiből tartanak népzenei koncertet (x)

A Duna Művészegyüttes állandó zenekara, a Göncöl zenekar hamarosan önálló albumot jelentet meg, mely a kétszeres Kossuth-díjas erdélyi magyar néprajzkutató, Kallós Zoltán népzenegyűjtéseiből válogat. Az albumnak egyfajta kedvcsinálójaként rendezik meg népzenei koncertjüket május 16-án a Hagyományok Házában.

A Göncöl zenekar legújabb albuma Fordulj, kedves lovam. Válogatás Kallós Zoltán gyűjtéseiből címmel a Spotify zenemegosztó csatornán jelenik majd meg, az albumhoz kapcsolódó népzenei koncertet pedig május 16-án a Hagyományok Házában tartják. Az album célja, hogy Kallós Zoltán életét, kiemelkedő személyiségét legfontosabb népzenei gyűjtéseiből válogatva mutassa be, melyet a koncerten videó-illetve hangbejátszásokkal, fényképek vetítésével kívánnak majd még érzékletesebbé tenni.

Kallós Zoltán népzenei gyűjtései a táncházmozgalom és a népzenekutatás szempontjából is alapvető jelentőségűek. Munkásságát, életét az erdélyi és moldvai magyar folklórkincs összegyűjtésének, megőrzésének, értő művelésének szentelte. A népművészettel, népzenével, néptánccal foglalkozó fiatalok generációit, a 20. század második felének folkloristáit és a kibontakozó Táncházmozgalom szereplőit egyaránt inspirálta, támogatta, segítette élete során. Sokrétű tevékenysége a magyar kultúra kiemelkedő alakjává, Bartók és Kodály méltó örökösévé teszi.

Galéria | 3 kép

A Göncöl zenekar új albumának zenei anyagában kimagasló szerepet játszik Kallós szűkebb szülőföldje, a Kis-Szamos menti Válaszút és Bonchida, illetve Mezőség számos falujának (Feketelak, Buza, Vajdakamarás, Magyarszovát, Szék) hangszeres és vokális népzenéje, de Kallós Zoltán moldvai, gyimesi, kalotaszegi és nagysajói gyűjtéseiből is válogatnak. Fontos szerkesztési szempont volt az alkotás során, hogy olyan kimagasló énekes és zenész egyéniségeket is megidézzenek, akik Kallós Zoltán életében, munkásságában mind szakmai, mind emberi-érzelmi szempontból nagy szerepet játszottak. Műfaji szempontból központi helyet foglal el egy-egy ballada, keserves, katonadal, illetve a Kallós számára is oly fontos jeles napokhoz (elsősorban a karácsonyi időszakhoz) kötődő repertoár egyes példáinak megszólaltatása.

A zenei anyagot szerkesztette és természetesen a lemezen, valamint a koncerten is közreműködik Enyedi Ágnes népdalénekes, aki Kallós Zoltánnal gyerekkorától kezdve nagyon szoros kapcsolatot ápolt. Számos közös fellépésük, felvételük, még két közös lemezük is volt. Munkásságának messze legjobb ismerője, az általa gyűjtött sokezer dal leghitelesebb, legjobb előadója. Maga is erdélyi származású, gyermekkorának jelentős részét nagyszülei révén Bonchidán töltötte, ahol Zoli bácsi is rengeteget gyűjtött. A lemezen és a koncerten énekel továbbá a mérai származású Mezei Balázs, a Duna Művészegyüttes táncművésze, a koncerten pedig közreműködnek a Duna Művészegyüttes táncosai.

Részletek, jegyvásárlás a Hagyományok Háza weboldalán.