kutya

Életmentő trükk – így tanítsd meg a kutyád, hogy ne egyen fel semmit az utcán

Ezt minden kutyá(s)nak tudnia kellene!

Akinek volt valaha négylábúja, jól tudja, milyen érzés az, amikor az eb séta közben feleszik valamit a földről, miről fogalmunk sincs, hogy mi, és hiába próbáljuk meg kiszedni a szájából, az pont olyan, mintha Héraklészként küzdenénk a nemaiai oroszlánnal, aminek a végén csak még gyorsabban kezdene rágni. Mi pedig aggódhatunk, hogy elég lesz-e vajon egy bélfertőtlenítő tabletta, és megúsztuk egy hasmenéssel a dolgot, vagy rohanhatunk az ügyeletes állatorvoshoz, hogy megkezdjék a kezelést, mert patkánymérget evett… 

„Sok gazdi nehezen tudja rávenni a kutyáját, hogy hagyja abba az evést, ha már egyszer elkezdett falatozni, és bár ezt a képességet nehéz elsajátítani, de mindenképpen meg kell tanulni” – mondja Ben Randall szakértő tréner a Country Life magazinnak. A szakértő szerint a „hagyd” parancs az egyik legfontosabb, amit megtaníthatunk kutyáinknak, mert ha otthagyják az ételt, amikor mondjuk nekik, az segíthet abban is, hogy ne egyenek meg valami mérgezőt a padlóról (mondjuk csokit) vagy a szabadban, ne kergessenek át egy macskát az úton, vagy ne nyeljenek le mondjuk egy zoknit, ami aztán a belükben ragad. Magyarán

nem túlzás azt állítani, hogy ha megtanítjuk a kutyát arra, hogy azonnal hagyja a dolgokat, az megmentheti az életét.

De mi a legjobb megoldás, ha már elkezdtük kutyánkat türelemre nevelni az étel körül, de nem egészen a terv szerint halad a dolog? Ben elárulja, mi az a 3 lépés, aminek segítségével megtaníthatjuk erre a négylábú pajtásunkat.

3 lépés, amivel megnevelheted a kutyádat

1. Lépjünk egyet hátra a siker érdekében

Étkezés közben tartsuk a kutyánk tálját elé, és hagyjuk, hogy egyen belőle, majd lépjünk hátra (és továbbra is engedjük, hogy egyen belőle). Majd mondjuk neki, hogy „hagyd”, és miközben kimondjuk, gyorsan vegyük el a tálat. Ezután helyezzük vissza az edényt az orra alá, kérjük meg, hogy üljön le, és tartsunk néhány másodperces szünetet, majd adjuk ki az evésre vonatkozó parancsot. Ismételjük meg ezt a gyakorlatot minden alkalommal, amikor etetjük (ami remélhetőleg naponta kétszer megtörténik), amíg a „hagyd” parancs elhangzása után már nem kell eltávolítani a tálat, mivel a kutya automatikusan szünetet tart, amíg nem mondjuk neki, hogy folytassa az evést.

2. Ismételjük meg úgy, hogy a tál a padlón van

A következő lépés az, hogy a kutya tálját visszahelyezzük a padlóra, és a fenti gyakorlatot a nap folyamán minél többször megismételjük. Megpróbálhatjuk a szokásos ételmennyiségét kettő helyett négy adagra osztani, így egy nap többször is gyakorolhatunk, de ügyeljünk arra, hogy csak a szóbeli „hagyd” parancsot használjuk, tehát már ne vegyük el előle a tálat.

kutya jutalomfalat

Fotó: Getty Images

3. Variáljuk a dolgokat, hogy fenntartsuk a kutyánk figyelmét 

Képzeljünk el egy óralapot: ha kedvencünket 12 óránál ül, tegyük a tálkáját 1 vagy 2 órához. Ezután, miközben a kezedben tartunk egy darab jutalomfalatot, álljunk 6 órához, adjuk ki a „hagyd” parancsot, és hívjuk magunkhoz. Miután a kutya leült, koppintsunk az egyik lábunkra, és kérjük meg valamilyen trükkre, mondjuk adjon pacsit vagy üljön a hátsó lábaira, majd jutalmazzuk meg a kezünkből a finom falattal, aztán mi magunk menjünk el a tál ételért (és ne adjuk neki oda).

Ezt a gyakorlatot két étkezés között is végezhetjük, mert mivel igazából nem kapja meg a tálban lévő ételt, nem fogjuk túletetni, hanem pozitív és kedves módon erősítjük meg a „hagyd” parancsot.

Kiemelt kép: Getty Images