Az aktív testmozgás az egyik legjobb, amit az egészségünk érdekében tehetünk. Nemcsak testi-lelki jólétet biztosít, de a szívbetegségektől a cukorbetegségen át számtalan krónikus betegség kialakulásának kockázatát csökkenthetjük vele. De mielőtt belevágnánk az életmódváltásba és fejvesztve rohannánk súlyzókat emelgetni, érdemes átgondolnunk, hogy mit szeretnénk elérni – Corey Calliet sztáredző szerint ugyanis az egyik leggyakoribb hiba a szervezetlenség, hiszen ha nem megfelelően edzünk, közel sem biztos, hogy kiaknázzuk a mozgás előnyeit, rosszabb esetben pedig még le is sérülhetünk.
Calliet Keke Palmer színész-énekesnőt (aki februárban adott életet első gyermekének) az idei MET-gála előtt, Michael B. Jordan színészt pedig a Creed III. című sportdráma forgatása előtt hozta formába edzésprogramjával. „Az emberek félnek edzőterembe járni, és amikor rászánják magukat, nem tudják, hogy mit szeretnének csinálni. Tudnod kell, hogy hova és miért mész, mielőtt elkezdenéd” – mondta nemrég Calliet az Insidernek.
Hajlamosak vagyunk túlzásokba esni
A testmozgás az edző szerint önmagában nem biztos, hogy hosszú távon segíti a fogyásunkat, és bár a kardiózás (vagyis azok a gyakorlatok, amelyek növelik a pulzusszámot) hasznos a kalóriaégetésben, a túlzásba vitt edzések visszafelé is elsülhetnek. Ha ugyanis az erőnlét növelése, illetve a fogyás a cél, a hiedelemmel ellentétben
nem érdemes alacsony kalóriatartalmú ételekkel kínozni magunkat, és órákon át izzadni a konditeremben.
A túl sok kardió, illetve az alultápláltság pedig épp az izomnövekedést és az általános erőnlét fejlesztését akadályozza, hiszen a szervezetünk akkor képes beindítani a zsírégetést, ha a mozgáshoz szükséges energiát elraktározta.
Ehelyett Calliet azt javasolja, hogy ha zsírégetés és izomépítés a cél, emeljünk inkább a testalkatunknak megfelelő súlyokat (annak ellenére, hogy a nők többsége máig tagadásban van, amikor a súlyzós edzések kerülnek szóba, számtalan módon profitálhat belőle a tested és általános egészséged), illetve végezzünk olyan mozgásformákat, amelyek a legmegfelelőbbek számunkra (itt tesztelheted, milyen sportforma illik hozzád), és mindenképp együnk eleget (itt pedig azt is kiderítheted, mennyit tudsz a helyes táplálkozásról), hogy az edzésekhez elegendő üzemanyagot biztosítsunk a szervezetünknek.
Ahhoz, hogy a legjobb eredményeket érjük el, Calliet szerint fontos, hogy az izmokra koncentráljunk, és képesek legyünk felmérni, illetve legyűrni azt a természetesen jelentkező izomfájdalmat, amit egy-egy kiadós edzés közben tapasztalhatunk.
„Amikor fájni kezd, sokan esnek abba a hibába, hogy azonnal abbahagyják – de ezen túl kell lépnünk”
– mondta. Természetesen mindez nem jelenti azt, hogy akkor is folytatnunk kellene, ha éles fájdalmat érzünk, ami minden bizonnyal sérülés jele lehet – ebben az esetben nagyon fontos, hogy ne próbálkozzunk tovább.
Calliet szerint még a legjobb edzésprogram sem hatásos, ha nem helyezzük előtérbe a helyes táplálkozást, tapasztalatai szerint pedig különösen a nők hajlamosak hirtelen és drasztikus diétával, illetve szigorú kalóriaszámlálással sanyargatni a testüket: „Egész nap edzhetsz, de ha a táplálkozás nincs összhangban a testmozgással, nem fogod elérni a kívánt célt”. Keke Palmer is ugyanebbe a hibába esett, mígnem Calliet fel nem világosította arról, hogy szervezetének bizony szüksége van szénhidrátra, zsírra és fehérjére (itt írtunk az életmódváltást övező legáltalánosabb tévhitekről, és hogy mire érdemes figyelned, ha egészségesen táplálkoznál):
„Ne felejtsük el, hogy ennünk kell, ha fogyni szeretnénk, az izomépítés pedig még akkor is időbe telik, ha mindent jól csinálunk. Fontos, hogy tartsd magad az edzéstervhez, türelmes légy önmagadhoz, és bízz a folyamatban. A céltudatosság a kulcs – csak így érhetjük el a vágyott átalakulást.”
Ha az étkezési szokásaid mellett teljes életmódodat is átalakítanád, és többet mozognál, érdemes ehhez hasonló célokkal rendelkező társakat is keresni, például a Nők Lapja Életmódváltó program segítségével.
Kiemelt kép: Getty Images