Melissa Highsmith 1971-ben, 21 hónapos korában tűnt el.

A most 53 éves Melissa Highsmith-t 1971-ben, még kisgyermekként rabolta el egy bébiszitter, aki később 500 dollárért adta el egy idegen családnak. A család és a rendőrség 50 éven át kereste az eltűnt gyermeket, a nyomozásnak azonban végül egy 23andMe DNS-elemzés vetett véget. (Nemrég szintén egy véletlen vizsgálatnak köszönhetően derült ki egy házaspárról, hogy valójában testvérek.) Ez egy olyan szolgáltatás, amit bárki igénybe vehet világszerte, hogy megállapíthassa a származását: online regisztráció után némi pénz ellenében megkapjuk a szükséges kellékeket a mintavételhez, majd azt visszaküldjük a laborba, és várunk. 

A nő Melanie Walden néven élt a texasi Fort Worth környékén, és nem ismerte valódi személyazonosságát. Saját elmondása szerint nehéz élete volt: „Gyerekként nem éreztem úgy, hogy szeretnének. Bántalmazó volt (a közeg, amiben felnőttem), 15 évesen el is szöktem” – emlékszik vissza. Bár sejthette, hogy valami nem egészen stimmel a családjával, azt bizonyára ő maga sem gondolta, hogy nem a vérszerinti szülei nevelték fel.

Biológiai édesanyja, Alta Apantenco a dallasi WFAA nevű tévécsatornának nyilatkozott nemrég arról, hogyan veszett nyoma anno a kislányának: elmondása szerint

telefonon bérelt fel bébiszitternek egy magát Ruth Johnsonnak nevező nőt, akivel abban állapodtak meg, hogy eljön a kislányért a család otthonához.

Ezután a gyereket az édesanyja az egyik lakótársára bízta, hogy majd ő adja át a kicsit az állítólagos gyerekfelügyelőnek, a lakótársa pedig így is tett – a bébiszitter viszont soha nem tért vissza a gyerekkel. A Melissát gyerekkorában nevelő nő bevallotta, hogy 1972-ben 500 dollárért vette meg a gyereket az utcán egy idegentől. A hatóságok a gyermeket elraboló személyről, a bébiszitterről nem közöltek információt.

És hogy lehet-e happy end a történet végén? Nos, valamennyire igen. A vér szerinti család (a két szülő és a három gyerek) ugyanis tavaly hálaadás előtt újra egyesülhetett, sőt, még az is kiderült, hogy Melissa valójában végig mindössze 20 perc távolságra lakott édesanyjától.

A család szerint a Fort Worth-i rendőrség nem vizsgálta kellő alapossággal az 1971-es emberrablási ügyet, jóllehet időközben Melissa Highsmith esete az Egyesült Államok történetének leghosszabb ideig elhúzódó eltűnési ügyévé vált. A fél évszázados rejtélyt végül 2022 végén egy a Highsmith-család által felbérelt amatőr genealógus és a már említett 23andMe nyilvános családfakutató-weboldal oldotta meg. Melissa húga, Victoria Highsmith nemrég nyilvános Facebook-bejegyzésben bírálta igen élesen a helyi rendőrség munkáját. „Csak rázom a fejemet, szégyellje magát a Fort Worth-i rendőrség, hogy nem oldották meg a nővérem bűnügyét” – fogalmazott, hozzátéve:

a rendőrség több nyomot is figyelmen kívül hagyott, ezért végül a családnak kellett elvégeznie a hatóságok munkáját.

Mindeközben a Fort Worth-i rendőrkapitányság közleményben jelentette be, hogy a 23andMe-teszt eredményét az ő saját DNS-vizsgálatuk is megerősítette. (Nemrég a magát Madeleine McCann-nek tartó nő, Julia Wendell Faustyna ügyének végére tett pontot egy ilyen teszt.) „Bár a büntetőjogi elévülési idő 20 évvel Melissa 18. születésnapja után lejárt, a Fort Worth-i Rendőrkapitányság kiemelt ügyekkel foglalkozó osztálya továbbra is kéri a nyilvánosság segítségét minden további információ felgöngyölítésében Melissa több mint 51 évvel ezelőtti elrablásával kapcsolatban” – tették hozzá.

A texasi városban múlt szombaton gyűlést tartottak, hogy több forrást követeljenek a rendőrség megoldatlan ügyekkel foglalkozó egységének. Ez a rendőrségi osztály jelenleg több mint 1000 lezáratlan ügyet számol, ezeknek megoldására viszont mindössze egyetlen rendőrt tudnak kapacitálni.

Kiemelt kép: Illusztráció – Fotó: Sinicakover/Getty Images / Canva