Idén tölti be a 103. életévét Gladys McGarey (az alábbi képen ő maga látható), aki orvosként és magánemberként is számos életet látott már kezdődni és befejeződni az elmúlt egy évszázad alatt. Képzett orvosként és szülésszakértőként világszerte több ezer baba születésének volt szemtanúja, ugyanakkor átélte volt férje halálát, és saját öt gyermeke közül is elhunyt több – de mindez nem tudta megtörni életkedvét, sőt.
A holisztikus orvoslás anyjának is nevezett McGarey társalapítója volt az Amerikai Holisztikus Orvostudományi Tanácsnak, és több mint 60 évig vezetett orvosi rendelőt. Karrierje során tucatnyi könyvet írt a gyógyítás tudományáról és a megelőző orvoslásról, és – bár már nincsen orvosi engedélye – a mai napig dolgozik tanácsadóként, és körülbelül heti egy beteget fogad. A munkában elért sikerei ellenére azonban sokáig nem érezte úgy, hogy mindig jól és pontosan tudná fejezni magát. „93 éves koromig nem igazán találtam meg a hangomat” – mondta a Fortune magazinnak, hozzátéve, hogy az általános iskolában nehezen írt, a diszlexiája miatt pedig az osztály butájának tartották, és gyakran kigúnyolták a többiek. A kilencedik iksz fölött azonban elkezdett az írás felé fordulni, 100 évesen pedig megírta az A jól megélt élet: Egy 102 éves orvos hat titka az egészséghez és a boldogsághoz minden életkorban című könyvét, ami nemrég jelent meg, és amelyben elárulja, hogy neki mi segített megérni ezt a szép kort – nem is akármilyen módon.
Szerinte minden csak választás kérdése – ezen hozzáállás segítségével tudta túlélni szerettei elvesztését, a rákot is, és hogy 70 évesen (46 évnyi házasság után) elvált férjétől. „Csak nem szabad beleragadni. Ez választás kérdése: mit választok?
Én azt választottam, hogy nem ragadok bele a fájdalomba és a szenvedésbe.
Fájt, és gyűlöltem az egészet – mondta a today.com-nak. – De eljött egy pont, amikor egyszerűen már nem érte meg, hogy több időt töltsek ezzel. Így jut energiám arra, hogy valami kreatív dolgot csináljak, kihúzzam magam ebből, és tovább dolgozzak.”
Lássuk hát, hogy mi Gladys tippje, hogy mi is hasonlóan szép kort érhessünk meg egészségben és méltóságban:
Okkal vagyunk itt, életünk értelme pedig a szeretet
„Őszintén hiszem, hogy mindannyiunk életének van egy célja – mondja. – A mi kiváltságunk és egyben felelősségünk, hogy ezt megtaláljuk magunkban.” Szerinte mindannyian különlegesek vagyunk, és képesek vagyunk szeretni és szeretve lenni. Az ő életének is a szeretet a központi témája, ezt tartja a legerősebb gyógyszernek.
A testünk öregedésével egyre jobbá válhatunk
Ez ellentmondásosnak tűnhet, de Gladys úgy véli, hogy minden egyes év, ami elmúlik, jobban összeköt bennünket a célunkkal. „Egészségesnek érzem magam. Erősebbnek érzem magam a lényem olyan aspektusaiban, amelyekkel fiatalabb koromban nem rendelkeztem. Én ezt úgy hívom, hogy az egészségbe való öregedés. Találd meg, mi tesz téged boldoggá, és mi tesz boldoggá másokat, és menj arra” – tanácsolja könyvében.
Kell egy 10 éves terv
Azt mondja, hogy egy 10 éves terv megalkotása kritikus fontosságú az egészséges öregedés szempontjából. „Egy 10 éves terv mindennek helyet ad – idéz a könyvből az Insider. – Ez elég messzire nyúlik ahhoz, hogy az életerőnket aktiválva tartsa, ugyanakkor elég közel van ahhoz is, hogy egyszer elérjük, aztán leporoljuk magunkat, és újratervezzük.” Neki 102 évesen az a 10 éves terve, hogy létrehozzon egy olyan mikroközösséget, ahol mindenféle korú és nemű emberek együtt élhetnek és harmóniában gondoskodhatnak egymásról.
És egy jó rutin is
McGarey minden napját ugyanúgy kezdi: imával, müzlivel és szilvalével. Később a nap folyamán ebédre salátát eszik, vacsorára pedig valamilyen levest. „Ez a rutinom, és azt hiszem, elég jól bevált számomra. Mindenkinek fontos, hogy megtalálja, mi az, ami neki működik.”
Legyünk elfoglaltak!
A kreativitás jegyében Gladys manapság is rendszeresen kötöget. „Már nem látok olyan jól, hogy mintákat is kössek, de kis ajándékokat még mindig el tudok készíteni – mondta az Insidernek adott interjúban. – Ha nem foglalom le a kezeimet, akkor a mobiltelefonomat piszkálom, az pedig csak felizgatja az embert, nem igaz?” A stressz pedig egyáltalán nem vezet semmi jóra. Amikor éppen nem kötöget vagy konzultál, McGarey hangoskönyveket hallgat vagy a barátaival beszélget, ami a szakértők szerint kulcsfontosságú az emberi boldogsághoz, és valóban segíthet abban, hogy tovább éljünk – hiszen a magány akár meg is betegíthet bennünket.
Kiemelt kép: Getty Images