Szerkesztőségünk tagjai idén (is) szorgos moziba járókként szemlézik a frissen kikerülő mozgóképes történeteket, és olyan filmekről írtak, mint a Kojot négy lelke, Nicolas Cage legújabb horrorkomédiája vagy a Kokainmedve, de a Micimackó: Vér és méz című filmet is megnézték, hogy nektek már ne legyen erre gondotok. Az idei vetítések között persze így is akadtak olyan alkotások, melyekről bár nem írtunk részletesebben, a 2023-as év emlékezetes történeteivé váltak. Ilyen volt például a M3GAN, mely jellegzetes táncjelenetével hamar elfeledtette velünk Wednesday-t, de elrugaszkodva a populárisabb műfajoktól itt volt még a A Fabelman család, a Babylon, a A sziget szellemei és a A bálna (ebben a nemrég újra karrierje csúcsára érkező Brendan Fraser játszott, meg is kapta érte az Oscar-díjat). A Magic Mike harmadjára szórakoztatta a rajongókat, az utóbbi időben pedig a Dungeons and Dragons: Betyárbecsület című filmet szerettük nagyon. Szerencsére ez még nem minden, Hollywood ugyanis az év hátralévő részére is hagyott bőven okot a popcorn-csemegézésre, alábbi válogatásunkba ezekből a hamarosan érkező filmekből gyűjtöttük ki nektek a legmeghatározóbb premiereket.
A kis hableány
A Walt Disney Pictures klasszikusát az élőszereplős filmek következő adaptációjaként láthatjuk most májusban. Bár felröppentek hírek, hogy bizonyos szempontból változtattak az eredeti mese történetén – és mint láthattuk, a szereplők külsején is –, a legfontosabb karakterek már biztosan visszatérnek, legalább is ez derül ki a Halle Bailey és Melissa McCarthy közreműködésével készült A kis hableány előzeteséből. A Disney 1989-es rajzfilmjének története szerint Ariel édesapja, Triton király víz alatti birodalmában él, de szíve mélyén az emberek világába vágyik, pontosabban egy nemes férfi, Eric herceg közelébe. Miután veszélyes alkut köt a gonosz tengeri boszorkával, Ursulával és feláldozza hangját lábaiért cserébe, mindent elkövet, hogy a herceg három napon belül megcsókolja, különben Ariel örökre a boszorkány karmai közé kerül.
Asteroid City
Ha esetleg valaki nem értesült volna már a közösségi médiában terjedő különféle videós trendekből, akkor annak eláruljuk, hogy az amerikai független film nagyhatású alakjának tartott Wes Anderson idén júniusban új mozival jelentkezik.
Az Asteroid City az 50-es évek közepén játszódik egy amerikai kisvárosban, ahol éppen zajlik a Junior Stargazer űrkadét kongresszus, melynek menetét teljesen felborítja egy, az egész világot megváltoztató esemény. Persze, mint ahogy a legtöbb Wes Anderson-filmben, itt sem kifejezetten a cselekményen van a hangsúly, hanem az egyedülálló látványvilágon, melyhez olyan színészek adták ezúttal a nevüket, mint Tom Hanks, Margot Robbie és Scarlett Johansson.
Indiana Jones és a sors tárcsája
Harrison Ford legendás kalandor alteregójával ellentétben még közel sem tervezi a nyugdíjba vonulást, legalábbis ezt támasztja alá a sorban ötödik, júniusban érkező Indiana Jones-film, melyben a zseniális Phoebe Waller-Bridge alakítja a régész tűzről pattant keresztlányát. A történet 1969-ben, az űrverseny idején játszódik, amikor az amerikaiak mindent elkövettek, hogy az oroszok előtt léphessenek elsőként a Holdra – és úgy tűnik, 15 évvel az utolsó Indiana Jones-film után most Indy is hasonló magasságokat céloz meg, már ami az érzelmeket és a fordulatokat illeti. Harrison Ford egy interjúban azt nyilatkozta, bár fáradságos és hosszú volt a forgatás, nagyon elégedett a végeredménnyel, melyre természetesen már mi is kíváncsiak vagyunk.
Oppenheimer
Christopher Nolan, a Dunkirk és a Batman: A sötét lovag rendezőjének idei nagyszabású thrillere arról a rejtélyes férfiról szól, aki megkockáztatta, hogy elpusztítja a világot, azért, hogy megmenthesse azt. Julius Robert Oppenheimer amerikai elméleti fizikust az atombomba atyjaként emlegetik, miután kiemelkedő szerepet játszott a nukleáris fegyvert fejlesztő tudóscsoportban. Az ellentmondásos férfit Cillian Murphy formálja meg, az igazi sztárparádét ígérő filmben (Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr., Florence Pugh stb.) pedig Teller Ede is megelevenedik mellette Benny Safdie személyében. A drámai életrajzi történetről egyébként már most olyan részleteket rebesgetnek, hogy szinte vizuális effektek nélkül, 200 millió dollárból készült, és várhatóan rekordhosszúságú lesz.
Barbie
Az év legjobban várt filmjének kikiáltott Barbie mögött a Kisasszonyokat is jegyző Greta Gerwig áll, és még egy sor nagy hollywoodi név a legendás játékok szerepében (például Margot Robbie és Ryan Gosling). Bár a történetről nem sok részlet derült még ki a húszmilliós megtekintésnél járó előzetesből, annyit már biztosan tudunk, hogy Barbieland egy tagját kihágásai miatt száműzik a való világba, kalandjaiból visszatérve pedig gyökerestől megváltoznak a tökéletességről alkotott nézetei. A neonszínekben pompázó vizuális látvány mellett valóságos játéktörténeti felvonulást ígér a film, miután a Barbie játékok valamennyi legendás karaktere megjelenik majd Ken babától Barbie húgáig, Skipperig.
Bazi nagy görög lagzi 3.
Mindössze néhány napja jött ki a Bazi nagy görög lagzi harmadik részének előzetese, melyben visszatér kedvenc hóbortos görög családunk a romantikus szigetországba, hogy megidézzék azt a felejthetetlen hangulatot, melyet 2002-ben az első filmmel már átélhettünk. Érdekesség, hogy a Bazi nagy görög lagzi majdnem egy teljes éven át műsoron maradt a mozikban, és közel négyszázmilliós bevételével a legjobban jövedelmező romantikus komédia lett. A várhatóan ősszel érkező harmadik felvonást teljes egészében Görögországban forgatták, és a történet szerint az időközben elhunyt családfő, Gus Portokalos végső kívánságát teljesíti a család azzal, hogy visszatér a faluba, ahol a férfi felnőtt, és ahol hátrahagyta unokatestvéreit és barátait.
Szeánsz Velencében
Kenneth Branagh Poirot-ja ismét nyomoz, méghozzá Velencében, ugyanis a filmsorozat legújabb részében a színész-rendező ide helyezte át Agatha Christie Halloween és a halál című regényének helyszínét. A történet a második világháborút követően játszódik, a már visszavonult Poirot-t egy szeánszra invitálják, az éjszaka során azonban az egyik vendéget meggyilkolják, így a legendás nyomozónak ismét mozgósítania kell agysejtjeit. Miközben a lehetséges tettes után kutat, feltárul előtte egy titkokkal teli világ, ahol a múlt szellemei szabadon garázdálkodnak, és nem hagynak nyugtot az élőknek. A Gyilkosság az Orient expresszen és a Halál a Níluson adaptációk után ez lesz a sorban a harmadik Christie-feldolgozás, melyben Tina Fey, Jamie Dornan, Kyle Allen, Camille Cottin és Michelle Yeoh alakítják a címszerepeket.
Dűne 2.
Már idén láthatjuk a sci-fi-eposz folytatását Frank Herbert könyve nyomán, mely Denis Villeneuve rendező kezében a kezdeti félelmek ellenére arannyá változott, és első részével tíz Oscar-díj jelölést is bezsebelt – a hat megszerzett szobrocska között Sipos Zsuzsanna a legjobb production design kategóriában vihette haza az elismerést. Az eredeti szereplők mellé még számos világsztár csatlakozott – Austin Butler , Florence Pugh, Christopher Walken és Léa Seydoux – a rendező pedig biztosította a nagyérdeműt, ez a rész jóval akciódúsabb, valódi monumentális háborús film lesz, melyben igyekeztek pótolni az első rész hiányosságait. A történet második felét feldolgozó filmet, ami egyben le is zárja a könyv cselekményét, november 3-tól láthatjuk majd a mozikban.
Kiemelt kép: Getty Images/nőklapja.hu