Csábító gondolat, a valóságban viszont közel sem ideális. Elmondjuk, miért.

Első látásra roppant kényelmesnek tűnhet: az ágyon fekve vagy ülve, esetleg félig fekve elnyújtózni a pihe-puha párnáknak támaszkodva, laptoppal az ölünkben befejezni a határidős munkát, válaszolgatni az emailjeinkre. Közte pedig akár a kedvenc sorozatunkba is beleleshetünk, vagy éppenséggel szundíthatunk is egyet. Szakértők azonban óva intenek attól, hogy dolgozószobának tekintsük a hálót, mondván ez hosszútávon nemcsak a fizikai, de a mentális egészségünkre is káros lehet.

Vannak olyanok is persze, akik kizárólag alvásra használják a hálót, míg mások ott is esznek, esetleg tévéznek, vagy éppenséggel a szobabiciklijüket is az ágyuk mellett tartják. A koronavírus járvány kezdeti megjelenésével, óvintézkedés gyanánt sok cég tette lehetővé az otthoni munkavégzést. Bár a pandémia már lecsengett, a home office népszerűbb, mint valaha. Az otthonról dolgozás azóta a mindennapjaink szerves részévé vált, pontosan ezért is nagyon fontos, hogy a lehető legjobban megpróbáljuk elkülöníteni a munkát és a pihenést a lakásunkon belül.

Kezdjük például azzal, hogy száműzzük a munkát a hálószobánkból.

Az alábbiakban néhány nyomós érvet sorolunk, miért.

Rosszat tesz a testünknek

A puha felületen való fekvést, a célnak megfelelően kialakított ülőhely hiányát a testünk, a gerincünk is jó eséllyel megsínyli: a nyakunkat, a hátunkat és a csípőnket is nagyon megterhelhetjük vele. Előfordulhat, hogy gyakrabban fáj a fejünk, ami mögött állhat az is, hogy helytelen testtartással, nyakunkat előre nyújtva nézzük a monitort, de akár az is, hogy eleve sokkal több időt töltünk így képernyők előtt görnyedve. Utóbbi hozzájárulhat a szemszárazsághoz, az égő érzés kialakulásához és a fáradt, kivörösödött szemekhez. 

Megzavarhatja az alvás ritmusát

A képernyőkből kiáradó kék fény ráadásul az alvási ritmusunkat is alaposan megkeverheti, ami az alvásminőség rovására mehet. A tartós kialvatlanság pedig további problémák okozója lehet. Egy, a koronavírus világjárvány kirobbanásának évében, 2020-ban végzett felmérés arról tanúskodik, hogy az egyik napról a másikra home office-ba kényszerült dolgozók 70 százalékánál jelentkeztek bizonyos mértékű alvászavarok. Az egész napos ágyban fekvés a motivációnkra és a kedvünkre is alaposan rányomhatja a bélyegét; energiátlannak is érezhetjük magunkat miatta, ami a munkamorálunkra sem biztos, hogy jó hatással lesz.

Lelohasztja a libidót

A hálószoba alapesetben az alvás, a pihenés és az intim együttlétek színtere. Ezért sem célszerű a munkával összekapcsolni, különösen nem úgy, hogy egyenesen az ágyunkban dolgozunk.

Nem véletlen, hogy az otthoni munkavégzés e formáját szexuálpszichológusok is a vágy gyilkosának tartják.

Abban az esetben, ha helyhiány, vagy egyéb okok miatt nem tudjuk a lakás másik pontjáról, helyiségéből megoldani az otthoni munkát, próbáljunk meg akkor se az ágyunkban fekve dolgozni. Ha csak egy aprócska munkaállomást fel tudunk állítani például a háló egyik sarkában, már azzal is nagyon sokat teszünk a testi-lelki egészségünkért. Arról nem is beszélve, hogy mennyivel jobb érzés lesz így bedőlni este az ágyba, a fárasztó, stresszes napunk lezárásaként.

Kiemelt kép: Getty Images