Két hónapos korában „meghódította” Dél-Peru legmagasabb csúcsát, első gyerekkori barátja egy majom volt az amazóniai esőerdőből, régészetet és antropológiát tanult, felnőve pedig igazi kalandorrá vált a filmrendezőként és környezetvédelmi aktivistaként is munkálkodó Alison Teal, akit csak a modern női Indiana Jonesként emlegetnek az emberek. Fényképezőgépével és kávéspoharakból készült rózsaszín szörfdeszkájával a hóna alatt ősi kultúrák lelőhelyeire utazik, kutatja a legnagyobb mítoszokat és legendákat, miközben a fenntartható élet és a boldogság titkainak is a nyomába ered.

Sydney Fox és Lara Croft után úgy tűnik, az Indiana Jones-franchise júniusban debütáló ötödik része hozza el számunkra a popkultúra következő női kalandorkarakterét, Helenát, akit az Emmy-díjas Phoebe Waller-Bridge alakít majd a mozivásznon. A hírek szerint ráadásul két rátermett női szereplővel is bővül a filmsorozat, ami rekordnak számít, miután mindenki kedvenc Indyje a négy rész alatt bár négy női szereplőt állított maga mellé, ebből három – a Bond-lányokhoz hasonlóan – jellemzően romantikus szépségként került a férfiak által mozgatott szálak sűrűjébe.

De ha néhány pillanatra kitekintünk Hollywoodból a valóságba, Alison Teal személyében egy olyan inspiráló, hús-vér kalandort kapunk, aki méltán veszi fel a kesztyűt – vagy stílusosan inkább a kalapot – korunk leghíresebb fiktív régészprofesszorával szemben. 

Ízek, imák, szerelmek veszéllyel fűszerezve

Ma már Hawaii-on, egy önfenntartó modern kunyhóban él a rendkívüli kalandjairól és a világ eldugott zugainak felfedezéséről híres Alison Teal, aki az amerikai Sziklás-hegység tetején látta meg a napvilágot 1985-ben.

Ahogy ő meséli egy interjúban, már a születésekor megpecsételődött a sorsa, odakint hóvihar tombolt, és édesanyja, Deborah Koehn úgy döntött, faházuk padlóján hozza világra David Blehert kalandfotóssal közös gyermeküket, a kislánynak pedig később is egészen más elképzelései voltak a normális családi életről, mint kortársainak.

Vakmerő szülei – akik Alison szerint mintha csak egy másik bolygóról jöttek volna – vezetett kirándulásokat tettek a világ körül, a bolygó legtávolabbi, legszínesebb és legbizarrabb tájain fordultak meg, miközben bennszülött népekkel barátkoztak, megközelíthetetlen, vad dzsungelekben bolyongtak és keményen dolgoztak azon, hogy a lehető legkisebb ökológiai lábnyommal éljék életüket. Apja eközben olyan világhírű magazinoknak és vállalatoknak készítette az exkluzív felvételeket, mint a National Geographic, a Patagonia (ennek alapítója, Yvon Chouinard Amerika egyik leggazdagabb embere – nemrég egész vagyonát eladományozta) vagy az Eagle Creek. Természettudós és nemzetközileg is elismert Bhakti-jóga oktató anyja pedig távoktatásban jelentkezett be tanulóinál Alisonnal karöltve, aki

elmondása szerint volt, hogy egy teve hátán, a Mount Everestről, míg máskor egy sátorban vagy épp egy szélviharban Rádzsasztán sivatagából vett részt az általa csak világiskolának nevezett oktatásban.

Ez volt az egyetlen élet, melyet Alison kalandos születése óta ismert, egészen addig, mígnem hétévesen feltárultak előtte Nepál egzotikus iskolatermei. Ettől fogva aztán még keményebben dolgozott tanulmányain, ösztöndíjat szerzett, majd dicsérettel végzett a Dél-Kaliforniai Egyetem filmes szakán, valamint a Kaliforniai Berkeley Egyetemen, ahol régészetet és antropológiát hallgatott.

A dolog pikantériája, hogy szakdolgozatának témája épp a Himalája iskoláiban szerzett élményein alapult, és számos filmfesztiválon nemzetközi elismerést is bezsebelt. Az MTV filmes díjának jelöltjeit – akik közé a feltörekvő alkotóként elismert Alison ugyancsak bekerült – Meryl Streep tüntette ki, de az egyik legizgalmasabb filmes élménye mégis inkább az Ízek, imák szerelmek című mozihoz köthető. Az a Ketut Liyer volt ugyanis Alison festőtanára Balin, akihez Julia Roberts karaktere spirituális utazása során ellátogat, sőt, abban a faluban forgatták a jeleneteket, ahol Alison gyermekkora legszebb éveit töltötte. A Discovery Channel túlélős valóságshow-ja után – ahol egy lakatlan szigeten kellett boldogulnia zord körülmények között – újból visszatért a filmkészítéshez, és nyolc éven át Alison’s Adventures címmel osztotta meg élményeit fenntarthatóságról, utazásról és a túlélés törvényeiről. 

Filmkészítés, színészet és felfedezés

Az állandó utazás mellett Alison főként Maui szigetén töltötte gyermekkorát, ahol szülei már egészen kicsi korától kezdve a természet szeretetére, a fenntartható életmód iránti elkötelezettségre nevelték. Interjúiban szeretettel idézi fel azt a „Robinson Crusoe” stílusú faházat, melyben szülei a mai napig élnek, és melyet édesapja, az úgynevezett Green Living egyik első úttörője épített úgy, hogy minden téren a lehető legönfenntartóbb otthonuk legyen. Hálózaton kívüli napelemes rendszer adja az energiát az elektromos berendezésekhez, de saját növényiolaj töltőállomásuk is van, ahonnan dízel teherautójukat tankolják, emellett újrahasznosítanak, komposztálnak és biokertet gondoznak tele mangóval, papayával, kókuszdióval és trópusi növényekkel.

TikTokon közel harmincmillióan kíváncsiak Alison rendkívüli mindennapjaira és bolygóért tett törekvéseire, Kaliforniában az ő kezdeményezésének köszönhetik például a műanyagzacskók betiltását, de a jótékonysági és nonprofit szervezetekkel karöltve sokat tett a vizek védelmében, a tengerek élővilágának megmentéséért, a műanyagszennyezés és a szemétszigetek felszámolásáért is. Bár kalandjait emlékezetesnek tartja, mégis úgy érzi, ezek a küldetések, a világra gyakorolt pozitív hatások táplálják igazán a lelkét, nemrég pedig úgy döntött, összekapcsolja kedvenc tevékenységeit, vagyis a filmkészítést, a színészetet és a felfedezés iránti olthatatlan vágyát.

A hatalmas érdeklődést kiváltó Alison’s Adventures sorozatban az élmények széles skáláját tárta már nézői elé. Vadon élő delfinek között szörfözött, lélegzetelállító felvételeket készített a zátonyok élőlényeiről, távoli egzotikus szigetekről, természeti katasztrófák sújtotta területekről és környezetbarát világjáró gyakorlatokról. Műsorának részeiben Indiana Jones női változataként ősi kultúrák elveszettnek hitt történeteibe merül alá, miközben saját hangján a természettel való békés együttélést, a boldogság titkait közvetíti. Extrém expedíciói nem csupán szórakoztatnak és oktatnak, de arra is emlékeztetnek, hogy tudatos erőfeszítésekkel védeni és őrizni kell bolygónk egyedülálló természeti kincseit. 

Kiemelt kép: Albert L. Ortega/Getty Images, Paramount Pictures, nőklapja.hu