Hazánkban évente közel 9000 új vastagbélrákos esetet diagnosztizálnak, és körülbelül 5000 halálesetért felelős ugyanez a kór – a számok pedig nem sok jót jelentenek, lakosságszámra vetítve ugyanis a magyar férfiak körében fordul elő a leggyakrabban vastag- és végbélrák Európában.
Bár az elmúlt 30 évben a kezelések egyre sikeresebbnek bizonyulnak, és a modern onkológiai terápiáknak köszönhetően a halálozási arány mintegy 25%-kal csökkent, a folyamatos fejlődés mellett mégsem lehet eleget hangsúlyozni, hogy életbevágó a daganat minél korábbi felismerése és kezelésének megkezdése (ezért is nagyon fontos a rendszeres szűrővizsgálat, ami például Ryan Reynolds életét is megmentette).
A rendszeres szűrővizsgálat mellett viszont az is elmaradhatatlan, hogy folyamatosan figyeljünk magunkra és a testünk jelzéseire. Kutatók nemrég négy olyan bélrákos tünetet azonosítottak, amelyek akár két évvel a hivatalos diagnózis előtt jelentkezhetnek, ha pedig ezeket már idejében elég komolyan vesszük, az jelentősen megnövelheti a túlélési esélyeinket – számol be róla az Independent. A St. Louis-i Washington Orvosi Egyetem kutatói több mint 5000, korai stádiumban lévő bélrákos beteg adatait elemezték, és arra jutottak, hogy az alábbi négy tünet azonosítása segíthet a végzetes kór korai felismerésben és a diagnózis felállításában a fiatalabb felnőttek körében. Az eredményeiket összefoglaló tanulmányt a Journal of the National Cancer Institute című folyóiratban publikálták.
Ezek lehetnek a bélrák korai tünetei
- hasi fájdalom
- végbélvérzés
- hasmenés
- vashiányos vérszegénység
A kutatók szerint a fentiek közül akár egyetlen tünet megléte is majdnem megduplázhatja a bélrák kialakulásának kockázatát, míg azok, akiknél két tünet is fellépett, több mint három és félszeres kockázattal nézhettek szembe, akiknél pedig három vagy több tünet is jelen volt, azoknál több mint hat és félszeresre emelkedett a betegség kockázata. Ismét bebizonyosodott tehát, hogy jobb félni, mint megijedni – azaz érdemes kikérni orvosunk véleményét, és bejelentkezni szűrővizsgálatra!
Nem az idősek betegsége a vastagbélrák
Yin Cao, a kutatás vezetője kifejtette: „A vastagbélrák nem egyszerűen az idősebbeket érintő betegség. Azt szeretnénk, ha a fiatalabb felnőttek tudatában lennének ezeknek a potenciálisan árulkodó jeleknek és tüneteknek, és idejében cselekednének, különösen azért, mert az 50 év alattiak hivatalosan alacsony kockázatú csoportnak számítanak, és nem részesülnek rutinszerű vastagbélrákszűrésben. Gyakran jelentős diagnosztikai késedelemmel jár ez a fajta rák” – tette hozzá.
„A diagnózis felállítása általában három hónapot vesz igénybe attól az időponttól számítva, amikor egy személy először fordul orvoshoz az általunk is azonosított egy vagy több tünettel. A kutatás során azonban azt találtuk, hogy néhány fiatal felnőtt esetében akár már két évvel a diagnózis felállítása előtt is megjelentek ezek a tünetek – tette hozzá Cassandra Fritz, a tanulmány egyik szerzője. – Ez lehet az egyik oka annak, hogy sok fiatalabb betegnél a diagnózis felállításakor már előrehaladottabb állapotban járt a betegség, mint amit általában a rendszeres szűrővizsgálatokon részt vevő idősebbeknél tapasztalunk.” Tehát
nem nyugtathat meg a tudat, hogy fiatalok vagyunk: az adatok azt mutatják, hogy a betegség sem korcsoportok, sem nemek között nem válogat.
Az Amerikai Rákellenes Társaság szerint a vastagbélrák a harmadik leggyakrabban diagnosztizált rákos megbetegedés az Egyesült Államokban – és Európában is dobogós: évente körülbelül 215 000 európai lakos veszíti el az életét vastag- és végbélrák következtében, ezzel pedig valamennyi daganatos megbetegedés közül ez a második leggyakoribb kontinensünkön (a listavezető világszerte és Magyarországon is a tüdődaganat). Mindez azt is jelenti, hogy manapság körülbelül 3 percenként hal meg valaki Európában vastag- és végbélrák következtében.
Kiemelt kép: Getty Images