Néhány napja még dzsekiben és pulóverben fagyoskodtunk a napokig makacsul ömlő esőben, ilyenkor pedig finoman szólva nehéz elképzelni, hogy lesz még nyár, amikor az lesz a legnagyobb bajunk, hogy mit kezdjünk magunkkal a nagy hőségben. Pedig lesz, méghozzá itt áll a küszöbön, és a tavalyi forróságból kiindulva könnyen lehet, hogy ismét kemény hónapok elé nézünk. Amikor egy idő után már sehogy se jó; mert már olyan helyeken is szakad rólunk a víz, ahol nem is sejtettük, hogy lehetséges. Pedig már hajnalban kiszellőztettünk, a ventilátor is megállás nélkül pörög a sarokban reggel óta, mégsem enyhít sokat a helyzeten. Más persze a helyzet akkor, ha van légkondink, manapság viszont nem árt átgondolni, mikor és mennyi ideig járassuk…
Szerencsére számtalan olyan praktika létezik, amiknek a segítségével légkondi nélkül is nagyon sokat tehetünk azért, hogy kellemesebbé tegyük az otthonunkat a nyári hőségben. Nem kell túlgondolnunk a dolgot, már néhány tudatosan megválasztott szobanövény is sokat segíthet – például a hálószobánkban, ahol nyáron rendre elviselhetetlenek az éjjelek.
Tudományosan igazolt hűsítő hatás
Nagy melegben bizonyos értelemben a növények is „izzadnak” egyrészt azért, hogy magukat, másfelől hogy a környezetüket is lehűtsék. A jelenséget a NASA Earth Science kutatásában vizsgálta, és arra a következtetésre jutott, hogy a fákban és más növényekben ilyenkor egy úgynevezett transzspirációs folyamat zajlik le. Ennek lényege, hogy amikor a növények gyökerei által felvett nedvesség és tápanyag a szárhoz és a levelekhez jut, a víz egy része apró pórusokon keresztül távozik is onnan: tulajdonképpen a növények ilyenkor izzadnak. Ez a víz, ha elpárolog, akkor hőt von el a levegőből, lehűtve a növényeket és azok környezetét.
A következőkben bemutatunk néhány olyan szobanövényt, ami a szobánk levegőjét is képes lehűteni. Amellett, hogy fel is dobják a lakásunkat, különösebben sokat sem kell költeni rájuk, ennél környezetbarátabb megoldást pedig aligha találnánk. Lássuk, melyek ezek!
Kislevelű fikusz (Ficus benjamina)
Azon ritka fafajták egyike, ami házon belül is remekül megél. Ne tévesszen meg minket a neve, a növény levelei a mérete ellenére hatékony hűtést és párásítást biztosítanak. Érdemes egy magasabb törzsű, bokrosabb példányt választanunk, ami alá vagy mellé más szobanövényeket odatehetünk. Az egy kupacba rakott növények ugyanis saját kis ökoszisztémát alakítanak ki, jótékonyan befolyásolva a környezetük klímáját. Tartsuk közepesen napos helyen, és öntözzük rendszeresen.
Szobafikusz (Ficus elastica)
Nagy levelein keresztül nagyobb felületen képes „izzadni”, és hatékonyan tartja nedvesen a levegőt. A szobafikusz a leveleinek fonákján található pórusokon keresztül adja ki a vizet magából, és engedi vissza a levegőbe. Ügyeljünk arra, hogy a földje mindig nedves legyen, és tartsuk világos helyen, viszont ne tegyük ki tűző napfénynek.
Rákvirág (Aglaonema)
Ez az érdekes, sajátos színekben pompázó, szintén nagylevelű szobanövény szintén jó szolgálatot tehet a lakásunkban léghűtés és légtisztítás terén. Amellett, hogy nagyon mutatós, plusz pont, hogy meglehetősen igénytelen: nem kell gyakran locsolni, és a fényigénye sem túl nagy. Így a lakás egy félreesőbb zugában is kiválóan eléldegél.
Pálmafélék (Arecaceae)
Egyes pálmafélék, például az arékapálmák vagy a páfránypálmák egyszerre képesek kiszűrni a levegő CO2-tartalmát és hűteni azt. Minél többen, annál hatásosabban; mint egy mini esőerdő.
Szobai szanszeviéria vagy anyósnyelv (Dracaena trifasciata)
Rendkívül jól bírja a strapát – még a tűző napot is –, így kezdő szobakertészként is bátran választhatjuk. Levelei az aloe verához hasonlóan nedvdúsak, így amikor az anyósnyelv izzad, nagyon hatékonyan hűti a környezetét. Mindemellett arra is képes, hogy bizonyos méreganyagokat, így a benzolt vagy a formaldehidet megkösse.
Kiemelt kép: Getty Images