európa felett kiütéses kéz

Súlyos járvány fenyegeti Európát az Egészségügyi Világszervezet szerint

A WHO európai régiójának 17 országából jelentettek kanyarót 2023 eleje óta.

Az elmúlt 12 hónapban Oroszország, Tádzsikisztán és Törökország jelentette a legtöbb esetet, Ausztria, Szerbia, az Egyesült Királyság, Üzbegisztán, Lengyelország, Franciaország, Németország, Spanyolország, Dánia, Észtország, Svédország, Belgium és Szerbia pedig 2023 eleje óta küzd a vírusos betegséggel. „Minden országnak – beleértve azokat is, ahol igazoltan megszüntették a kanyaró endémiás terjedését – ébernek kell lennie e rendkívül fertőző betegség esetleges behurcolása és terjedése miatt” – mondta Dr. Jose Hagan, a WHO oltással megelőzhető betegségekért és immunizációért felelős csoportvezetője.

A kanyaró rendkívül fertőző, súlyos betegség, a védőoltás 1963-as bevezetése óta körülbelül 2-3 évente jelenik meg nagyobb járványként a világban, és

évente mintegy 2,6 millió ember halálát okozza.

A kanyarót a paramyxovírusok családjába tartozó mikroba okozza, közvetlen érintkezéssel és cseppfertőzéssel pedig nagyon gyorsan terjed: a vírus először a légutakat fertőzi meg, majd az egész szervezetben elburjánzik. A legtöbb halálesetet – jellemzően 5 év alatti gyerekek, illetve 30 év feletti felnőtteket körében – a betegséggel kapcsolatos szövődmények okozzák.

Első jelei között szerepel a magas, 4-7 napig tartó láz, orrfolyás, köhögés, könnyező szemek, illetve apró, fehér foltok az arcon, majd a végtagokon. A legsúlyosabb szövődmények közé tartozik a vakság, az agyvelőgyulladás, a súlyos hasmenés, illetve az ezzel járó kiszáradás, a fülgyulladás és a tüdőgyulladás. A szövődmények nagyobb valószínűséggel fordulnak elő oltatlan kisgyermekeknél, felnőtteknél, illetve HIV-fertőzötteknél. A fertőzés lezajlása után egész életen át tartó immunitás alakul ki a kórokozóval szemben.

A betegség megelőzésére hazánkban kötelező a védőoltás, a morbilli–mumps–rubeola (MMR) vakcinát a gyerekek először 15 hónaposan, az emlékeztető oltást pedig az általános iskola hatodik osztályában kapják.

Itthon skarlátra figyelmeztetnek

A Nemzeti Népegészségügyi Központ hazánkban jelenleg a ciklikusan megjelenő skarlátos megbetegedésekre figyelmeztet, a rögzített adatok alapján áprilisban több mint 800-an fertőződtek meg. A skarlát – ami cseppfertőzéssel és közvetlen kontaktussal terjed, és első sorban a gyerekeket érinti – tünetei általában a fertőzés után 2-5 nappal jelentkeznek, a lappangási idő azonban akár 5-7 napig is eltarthat. Kezdeti tünetei közé tartozik a magas láz és torokfájás, illetve a test-szerte megjelenő, bárányhimlőre emlékeztető vörös kiütések (enyhébb esetekben csak a kiütés lehet az egyetlen tünet).

Szerencsére antibiotikumos kúrával hatékonyan, könnyen kezelhető, így a kezdeti tünetek megjelenésekor érdemes azonnal felkeresni a háziorvost.

Kiemelt kép: Getty Images / Canva