Jason Cunningham, a Richmond megyei seriffhivatal volt rendőre bevallotta, hogy valóban ő ölte meg néhai szeretőjét, a 37 éves Nicole Diane Harringtont – adta hírül a Georgia állambeli WJBF tévécsatorna. A 48 éves férfi 2020 júniusában, Augusta városában lőtte fejbe hátulról a nőt, miután az sértő megjegyzéseket tett a volt rendőr férfiasságára – olvasható az ügyészség közleményében. A férfi a lövés után egy parkolóház liftjében hagyta magára meghalni a háromgyerekes anyukát. A gyilkosság után Cunningham nyolc órán át menekült a rendőrök elől, és végül a Clarks Hill tónál tartóztatták le. A férfit ezen a héten ítélték 35 évtől életfogytig tartó börtönbüntetésre, valamint további öt évre amiatt, hogy a bűncselekmény elkövetése közben illegálisan volt nála a lőfegyver.
A hatóságok információi szerint Cunningham és a néhai Harrington titkos viszonyt folytatott egymással – bár ezt csak a férfi tudta, azt ugyanis, hogy nős, eltitkolta szeretője elől. „Ez egy házasságon kívüli viszony volt, a vádlott kettős életet élt” – mondta Jared T. Williams kerületi ügyész. Cunningham eskü alatt bevallotta, hogy valóban viszonya volt az áldozattal, valamint azt is mondta, hogy azért találkozott vele aznap, hogy véget vessen a kapcsolatuknak. A férfi vallomása szerint a nő erre „dühös lett”, vitatkozni kezdtek, a nő kiabált, ő pedig „nem tudta, mit tegyen”. Elmondta, hogy ezután, mikor a nő beszállt a liftbe, tarkón lőtte őt.
Ezzel szemben az ügyész szerint a pár több mint egy órán keresztül vitatkozott arról, hogy a nő egy másik, Maui nevű férfival találkozgat,
egy ponton pedig az is elhangzott, hogy „Mauinak legalább nagy pénisze van”. Cunningham állítólag erre lőtte fejbe a nőt, akinek holtteste ezt követően egész éjszakára a liftben maradt, és csak másnap reggel találták meg.
Védőügyvédje, Jennifer Cross a bíróságon azzal érvelt, hogy Cunninghamet gyermekkorában bántalmazták, és egész életében azért küzdött, hogy túljusson a traumán, valamint hangsúlyozta, hogy Cunningham társalapítója volt egy szurkolói csoportnak, amely a környékbeli jótékonysági szervezetek számára szervezett adománygyűjtéseket. Cunningham azt mondta, hogy már bocsánatot kért Harrington családjától, barátaitól és gyermekeitől, és meg is látogathatják őt a börtönben. Sírva hozzátette, hogy ő „nem egy szörnyeteg”. Mivel elismerte tettét, Cunningham 35 év múlva feltételesen szabadulhat.
Cunninghamet 18 évnyi munkaviszony után (melynek során seriffhelyettesként is tevékenykedett), 5 évvel ezelőtt (a gyilkosság előtt 2 évvel), 2018-ban rúgták ki a rendőrségtől, miután nem ment át egy drogteszten. Bizonyos felmérések szerint az Amerikai Egyesült Államokban a rendőrtisztek családjainak 40%-ában jellemző az erőszak és a bántalmazás valamilyen formája.
Otthon vagyunk a legnagyobb veszélyben
Az ENSZ jelentése szerint 2021-ben a bolygónkon átlagosan óránként több mint öt nő vagy lány halt meg amiatt, hogy a saját családtagja megölte – azaz közel tízpercenként ölt meg valakit az egyik rokona. A 2021-ben szándékosan
meggyilkolt nők és lányok mintegy 56 százalékát (körülbelül 81 000-ből 45 000-et) a partnere vagy más családtagja ölte meg
(összehasonlításképpen: a férfiak esetében ugyanez az arány 11 százalék). „Minden egyes nőgyilkossági statisztika mögött egy olyan nő vagy lány története van, akit cserbenhagytak. Ezek a halálesetek megelőzhetőek lennének, az ehhez szükséges eszközök és tudás a rendelkezésünkre áll” – hangsúlyozta Sima Bahous, az ENSZ női jogokkal foglalkozó szervének igazgatója.
Az elérhető statisztikák szerint Magyarországon minden ötödik nőt bántalmaz a partnere, és havonta minimum 3 nőt gyilkol meg a férje vagy a volt férje, élettársa vagy volt élettársa, barátja vagy volt barátja, alkalmi partnere.
Hova fordulhatunk segítségért?
- Rendőrség: 112
- Helyi Család- és Gyermekjóléti Központ: Ha van családsegítője, őt keresse.
- Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT): 06-80-20-55-20, www.bantalmazas.hu (csak maga az áldozat keresheti, védett ház itt intézhető)
- Gyermekvédő hívószám: 06-80-21-20-21 (Bejelentés gyermek vagy felnőtt veszélyeztetettségére. Azonnal továbbítják az illetékes hatóság, ill. a rendőrség felé.)
- Áldozatsegítő Vonal (jogi, pszichológiai, szociális segítség, kárenyhítés bűncselekmények áldozatainak és hozzátartozóiknak): 06-80-225-225 www.igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/
- NANE (segélyvonal nők és gyerekek elleni erőszak áldozatainak és segítőiknek): 06-80-505-101, www.nane.hu
- Ökumenikus Segélyszervezet (információnyújtás, jogi és pszichológiai tanácsadás): www.segelyszervezet.hu
- Kék Vonal: bántalmazott gyerekeknek, fiataloknak: 116-111, bántalmazott gyerekek ügyében felnőtteknek: 116-000 (előhívó szám nélkül) www.kek-vonal.hu
Kiemelt kép: Illusztráció – Fotó: Getty Images