Meglepődsz, hogy mennyi kosz lehet a lakásodban: például ezeken a helyeken!

Otthon, édes otthon! Ugye, milyen öröm egy zsúfolt nap végén a nyugis; a kinti meleg után a hűvös; és a kutyagumi és szétdobált szemét rakta akadálypálya után a csillogóan tiszta lakásba megérkezni? De mi van, ha makulátlannak hitt lakásunk nem is olyan tiszta, mint gondoltuk?

Azt persze sejti az ember, hogy a wc környéke a leggondosabb takarítás ellenére sem mindig patyolattiszta, vagy hogy a felmosó nem baktériummentes, de vannak olyan pontjai és berendezési tárgyai is a lakásnak, amikről nem is gondolnánk, mennyire szennyezettek. És ugyanúgy, ahogy nem szeretnénk szerencsétlenséget hozó tárgyakat tartani az otthonunkban, úgy bacikat sem szívesen látunk vendégül túl sokáig.
Kezdjük két bemelegítő sokkal: a billentyűzet, amin ezt a cikket írom koszosabb, mint egy vécéülőke, mobilod képernyője, amin pedig te olvasod ugyanezt, legalább olyan piszkos, mint a cipőd talpa. Bemelegedtél? Akkor készülj fel a további izgalmakra is!

Lássuk, hol tanyázik a legtöbb szennyeződés és baktérium, és azt is, hogy szabadulhatunk meg tőlük rövid úton!

Távirányítók

A távirányítók, melyeket a család minden tagja rendszeresen (a kisebb esetleg enyhén lekváros vagy épp csokikrémes kézzel) megfog, letesz, leejt, de még a háziállatok is rá-ráülnek, ha feljöhetnek a kanapéra, néha kicsit össze is nyálazzák őket, tökéletes táptalajt jelentenek a baktériumoknak és egyéb kórokozóknak. Ezért hetente legalább egyszer érdemes őket megtisztítani, és még gyakrabban, ha a családban beteg is van.

Így tisztítsd meg:

Vedd ki az elemeket a távirányítóból, ezután egy fertőtlenítő nedves kendővel töröld át a távirányító felszínét, majd egy fogpiszkálóval óvatosan tisztítsd meg a gombok közét. Végül száraz és tiszta törlőruhával szárogasd meg az egész kütyüt.

Szőnyegek

Szeretnél sokkolódni? Akkor most figyelj! Dr. Philip Tierno, a New York Egyetem mikrobiológusa és immunológusa szerint

a szőnyegeken négyzetcentiméterenként körülbelül 200 000 baktérium táborozik

és a lakástextilek körülbelül 4000-szer piszkosabbak, mint egy WC-ülőke. A szakember szerint ráadásul még a legerősebb porszívók sem tudják a szőnyeg teljes vastagságát megtisztítani, ezért abban E. coli, szalmonella, staphylococcus és más baktériumok maradhatnak hátra még legalaposabb száraz takarítás után is. 

Így tisztítsd meg:

A heti porszívózás mellett évente legalább egyszer végeztess szakszerű gőztisztítást a szőnyegeken, vagy ruházz be egy nedves szőnyegtisztítóra is. Emellett érdemes meggondolni azt is, hogy gépben mosható szőnyegeket vegyél, amelyek tisztítás így jóval könnyebb lesz.

Párnák

Különösen elborzasztó, ami a párnáinkon folyik, figyelembe véve, hogy azokat az arcunkhoz is érintjük: elhalt bőr, piszok, izzadság, a testünkről származó zsiradék, apró atkák és más állatkák gyilkos kombinációja fedi hajszálvékony rétegben kedvenc vánkosunkat. Ahhoz, hogy a hely, ahol a fejedet pihenteted, tiszta és szagtalan maradjon, érdemes legalább havonta egyszer kitisztítani a párnáidat. No nem a huzatokra gondolunk, azokat alvópárnák esetén legalább hetente cseréld!

Nem állítjuk, hogy koszos, de egy kis frissítés tuti nem árt neki. (Fotó: Getty Images)

Így tisztítsd meg:

Ellenőrizd a címkén, hogy a párnáid mosógépben moshatók-e, és az igazi tollal töltötteket eszedbe se jusson a gépbe vágni: azokkal irány a tisztító. Ha moshatók, tedd be őket a gépbe, és adj a szokásos mosószeredhez egy csésze szódabikarbónát is. Állítsd be a mosógépet kíméletes programra. Ha van szárítógéped, mehetnek is bele a párnák, de néha állítsd meg a programot, hogy egy kis rázogatással megelőzd a csomósodást.

Kilincsek

Egy klinikai kutatás során önkéntesek otthonaiban megvizsgált kilincsek egyharmada olyan baktériumokkal volt tele, amelyek egy sor légúti megbetegedés kialakulásáért tehetők felelőssé. Rendszeresen, hetente legalább egyszer tisztítsd meg ezért az ajtókilincseket, hogy eltávolíthasd a lerakódott baktériumokat és kórokozókat. Ha beteg van a családban, illetve járványos időszakban ennél is gyakrabban töröld le őket. 

Így tisztítsd meg:

Töröld át a kilincseket ½ csésze fehér ecet és 1 evőkanál só keverékével. Hagyd az oldatot néhány percig hatni, majd töröld át vízzel a kilincseket; hasonlóképpen tisztíthatod a különféle fogantyúkat is.

Konyhai szivacs

Lehet akármilyen menő is a szivacsod és öblítsd ki akármilyen alaposan is, tudd, hogy apró ételmaradékok, és nagy mennyiségű coli baktérium lehet rajtuk. Fontos ezért, hogy naponta tisztítsd meg a szivacsokat, mivel a tiszta szivacs csökkenti annak esélyét, hogy bármilyen baktériumot szétterjessz a konyhában.

Így tisztítsd meg:

Tedd a szivacsot a mosogatógép felső állványára, és indíts el egy programot. Alternatív megoldásként áztasd be a szivacsot körülbelül öt percre ecetbe vagy hígított fertőtlenítős oldatba.

Fontos, hogy soha ne keverd össze az ecetet és a fehérítőt, mivel ilyenkor mérgező gázok szabadulhatnak fel. 

Vágódeszkák

Na a vágódeszkád aztán tényleg undorítóbb, mint gondolnád. Mindegy, hogy fa vagy műanyag, a szalmonella például nagy örömmel tapad meg rajta, ami évente több millió megbetegedésért felelős világszerte. 

Így tisztítsd meg:

Hogy megakadályozd a baktériumok elszaporodását, deszkáidat minden használat után alaposan tisztítsd meg mosogatószerrel és forró vízzel. Ha megszáradtak, töröld át őket ecettel és egy száraz ronggyal is. Fából készült deszkáidat viszont soha ne áztasd be, és ne is tedd a fából készült vágódeszkát a mosogatógépbe, mert megrepedhet, megvetemedhet. A műanyag vágódeszkák esetében alkalmazz 4 evőkanál szódabikarbónából, 1 evőkanál mosogatószerből álló oldatot, és hagyd állni egy éjszakán át. Mosd el a vágódeszkát vízzel és mosogatószerrel, majd hagyd teljesen megszáradni.

Plüssjátékok

Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a háziállatokkal rendelkező otthonokban nemcsak a baktériumok általános koncentrációja magasabb, mint másutt, hanem sokkal több baktériumtípus és -faj is él velük. Persze erősödjön csak az az immunrendszer, de azért érdemes résen lenni. A baktériumok nagy része kedvencünk játékkosarában található: szőrös barátaink ugyanis előszeretettel csorgatják a nyálukat a játékaikra, ami a penész, az élesztőgomba és más baktériumok melegágya lehet. 

Így tisztítsd meg:

A lehetséges baktériumlerakódások megsemmisítéséhez áztasd a gumijátékokat 5-10 percre egy rész víz és egy rész fehér ecet keverékébe, majd futtass le egy programot a mosogatógépben a játékokkal. Ezután hagyd őket megszáradni a levegőn. Emellett dobd ki a plüss- és puha játékokat, amint azok elkezdenek szakadozni vagy büdössé válnak. 

 

Klassz kis játék, kár, hogy tele van bacival. (Fotó: Getty Images)

Mosogatótálca

Nem tudom, tisztában voltál-e vele, ezért inkább szólunk róla, hogy több E. coli van a mosogatótálcádban, mint a WC-ben. Ezért (amellett, hogy naponta kitörlöd és nem hagyod benne éjszakára a mosatlan edényeket) legalább havonta egyszer érdemes mélytisztítást kell végezni otthonodnak ezen a területén is.

Így tisztítsd meg:

Ha a mosogató kiürült, mosd le az egész belső felületet fertőtlenítő hatású tisztítószerrel és meleg vízzel. Ezután készíts saját tisztítóoldatot 1 teáskanál szódabikarbóna és ¼ csésze citromlé összekeverésével. Vidd fel a keveréket a mosogató belső felületére, és hagyd állni egy éjszakán át. Reggel forralj fel vizet, és öblítsd át az egész mosogatót. Teljesen szárítsd meg a mosogató felületét egy tiszta konyharuha segítségével. (A sütőrács egyszerű, súrolásmentes tisztításának titkát ebben a cikkükben találjátok – a szerk.)

Fogkefe

Mivel a fogkefét az ember a szája tisztítására használja, igazán elvárhatja, hogy makulátlanul tiszta legyen, nem igaz? Kár, hogy a legkevésbé sem az: sőt tökéletes búvóhely a baktériumok számára. Ha ráadásul egy légtérben van a vécéd és a fürdőd, nem is akarod tudni, mi minden lehet a sörtéken… Kezdjük ezért a megelőzéssel: tartsd a fogkefét a vécétől távol és mindig lehajtott fedéllel húzd le a wc-t. 

Így tisztítsd meg:

Győződj meg róla, hogy háromhavonta lecseréled a fogkefédet, ha pedig megbetegszel, felépülésed után megint csak vegyél új fogkefét, hogy a betegségből származó baktériumok és kórokozók ne fertőzzenek vissza.

Kávéfőző

Nem is gondoltad volna, igaz? Pedig a kávéfőző megint csak a meglehetősen szennyezett holmik közé tartozik, mert bár naponta használjuk, át/lemosni már ritkábban szoktuk. Mindegy is, milyen fazon a tiéd: a kotyogós magában koszos, a kapszulásnak pedig a csepegtetőtálcája rettenetesen piszkos: kutatók nemrégiben megállapították, hogy a maradék folyadékban mintegy 50 különböző baktériumfaj található.

Így tisztítsd meg:

Kapszulás kávéfőző: Töltsd meg a tartályt meleg vízzel. Tegyél egy kis szódabikarbónát is a vízbe, majd futtasd le a kávéfőzőt a szokásos cikluson, kapszula nélkül. Ha befejezted, töltsd fel a tartályt csak meleg vízzel, és ismételd meg a műveletet.

Kotyogós: Szedd szét elemeire a gépet, öblíts ki belőle minden zaccmaradékot és őrleményt. Töltsd fel a mosogatót meleg vízzel, tisztítószerrel és áztasd be az alkatrészeket. Mosd át, majd csepegtetve szárítsd meg.

Szeretsz borzongani? Olvasd el ezt a cikket arról, milyen lenyűgöző élőlényekkel osztod meg az ágyneműdet, ha nem tisztítod azt rendszeresen. 

Kiemelt kép: Getty Images