Íme a párkapcsolat 5 stációja: a tiétek hol tart éppen?

Minden hosszú távú párkapcsolat egyedi és megismételhetetlen, párterapeuták és pszichológusok szerint ugyanakkor mindegyik ugyanazon az 5 fő szakaszon megy át, mielőtt esetleg felbomlik, vagy holtomiglan, holtáiglan tart.

Azok, akik hosszabb távú párkapcsolatban élnek, emellett némi ciklikusságot is felfedezhetnek párkapcsolatukban: jobb és rosszabb periódusok követik egymást, és az is rendszeren változik, hogy épp ki az, aki többet tesz a kapcsolatért, vagy tesz épp a munkájába, vagy más életterületbe több energiát. Ha megértjük, mik azok az alapvető szakaszok, amin a párkapcsolatok nagy többsége átmegy, jobban megérthetjük majd a párunkkal kapcsolatos érzéseinket is, és felkészülhetünk az esetleges nehézségekre is. Lássuk az öt állomást!

Mézes hetek

A párkapcsolatok első időszaka rendszerint mámoros: ebben az időszakban az embert semmi sem érdekli annyira, mint a másik, akit ezekben a hetekben, hónapokban (ami akár 1-2 évig is elhúzódhat) mindenki másnál szebbnek, többnek, jobbnak lát. Ha már látás: nem véletlenül mondják, hogy ilyenkor rózsaszín szemüveget viselünk, hiszen tényleg hajlamosak vagyunk ilyenkor még a párunk hibáit is vonzónak látni. Ami később idegesítő pontatlanság, most még vonzó könnyedség, a mostani nagyvonalúság később pénzszórás lesz, és így tovább. De ne szaladjunk ennyire előre! Inkább élvezzük ki ezt az időszakot, mert az itt szerzett sok-sok pozitív élmény adja majd az érzelmi muníciót a későbbiekhez is.

Vizsgálódás

Ahogy a kezdeti lelkesedés alábbhagy (és alább hagy, még a leginkább össze illó pároknál is), letesszük a fentebb említett szemüveget és elkezdjük párunkat jóval reálisabban látni. Ki is ő, milyen is valójában? Jó esetben ábránd és realitás közt csak kisebb különbség, és nem szakadék van. Ha így van, a kapcsolatban elkezdhettek magasabb szintre lépni, hogy kiderítsétek, tényleg egymásnak vagytok-e teremtve, és képesek lennétek-e akár egy egész életet közösen működtetni. Ha a köd tisztultával nem is érted, mi volt olyan vonzó a másikban, valószínűleg csak egy fellángolásról volt szó. Nem baj, kell az is!

Krízis

A krízisek életünk természetes velejárói és nem kerülik el a párkapcsolatokat sem. Az már viszont, hogy az első komolyabb ilyen helyzet mikor jön el, sok mindentől függ, és nem is kell, hogy maga a krízis párkapcsolati nehézség legyen. Nemcsak az okozhat bajt, ha csökken az egymás iránti vonzalom, vagy a bizalom rendül meg, vízválasztó lehet például, hogy mi történik, ha egyikőtök elveszíti a munkahelyét, vagy valakinek elmegy egy szerette. Hogy kezeli a kettősötök ezeket a nehéz helyzeteket? Elsodródtok egymás mellől, vagy épp minden korábbinál közelebb kerültök egymáshoz? Akárhogy is, egy-egy ilyen időszakban többet tanultok egymásról és magatokról is, mint a legboldogabb békeidőkben, de az sem véletlen, hogy ebben az időszakban sokan szakítanak is.

Kötődés

Minden attól függ, hogyan vészeltétek át az előbbi időszakot. Ha a krízis lerombolta mindazt, amit felépítettetek, elválnak útjaitok. Ha együtt tudtatok túllendülni a nehézségen, akkor mostanra olyan csapatépítő program van a hátatok mögött, ami ha nem is volt mindig szórakoztató, biztos, hogy nagyon szorosra fonta a köteléket köztetek. Ennyire talán még sosem voltatok közel egymáshoz.

Elköteleződés

Ebben a szakaszban vélhetően már nagyon jól ismeritek egymás értékeit és céljait a jövőre nézve is. Eldöntöttétek, hogy hosszú távra terveztek, és ekkorra már szoros kapcsolatban vagytok társatok családjával, barátaival is, és a közös élet és jövő prioritást élvez. Ebben a szakaszban születnek a nagy elhatározások: attól függően, hogy egyébként hol jártok az életben, vagy milyen elképzeléseitek vannak, jöhet az összeköltözés, esetleg házasság, és ha szeretnétek, gyerekek, kutya, cica is. 

Fontos megjegyezni, hogy egyes szakaszok hosszabb ideig tartanak, mint mások, és az egyes párok sokszor különböző ideig maradnak az egyes szakaszokban. Ha nehezen boldogultok a kapcsolatban, és úgy érzitek, hogy extra támogatásra lenne szükségetek, a párterápia segíthet őszinte kommunikációt kialakítani, kölcsönösen támogató környezetet teremteni, és kezelni azokat a problémákat, amelyek esetleg hátráltatják a kapcsolat következő szakaszába való előrelépését.

Arról, hogy hogyan is néz ki a párterápiás folyamat folyamat, és kik, illetve milyen típusú kapcsolatok profitálhatnak belőle, több korábbi cikkünkben is írtunk. 

Kiemelt kép: Getty Images