nagyon régi könyvek egymásra pakolva

Közel 100 év után vitte vissza nagyapja könyvtári könyvét egy kaliforniai férfi

Eleinte csak a helyi sajtó számolt be a különös esetről, mostanra viszont már világszerte cikkeznek róla.

Mindannyian jártunk már úgy, hogy kivettünk egy(-két) könyvet a könyvtárból, és csak a kölcsönzési idő letelte után néhány héttel vagy akár hónappal vittük vissza. Ha szerencsénk van, akkor az adott könyvtár talán nem is igazán aggódott a hiányzó kötet miatt (esetleg olyan, ritkán kölcsönzött könyvet ejtettünk túszul, ami senki másnak nem hiányzott abban az időben), bár léteznek olyan intézmények, akik hajlamosak naponta több emlékeztető sms-t és e-mailt küldeni a késésről, és fukarkodni a késedelmi díjat illetően. Olyan azonban talán már kevesebbekkel esik meg, hogy egy több száz évvel ezelőtt kikölcsönzött (de állományból látszólag nem törölt) könyvre bukkannak otthonukban.

Egy 75 éves kaliforniai férfival, bizonyos Jim Perry-vel azonban éppen ez történt: egy olyan könyvet talált ugyanis takarítás közben otthonában, amit majdnem 100 évvel ezelőtt kölcsönzött ki valaki, de végül soha nem adta vissza a könyvtárnak. „75 éves vagyok és nagyon egészséges, de nem akarok a gyerekeimre hagyni egy halom cuccot a múltból” – magyarázta a nagytakarítás mögötti motivációit a férfi. Elmondása szerint meg sem fordult a fejében, hogy a polcon talált könyv egy igazán különleges tárgy lehet. A szóban forgó kötet, amit pakolászás közben vett észre, Benson Lossing történész Az Egyesült Államok családtörténete című műve, amit Perry szerint még anno a felesége nagyapja, John McCormick kölcsönözhetett ki 1927-ben.

A könyv a St. Helena Public Library (St. Helena-i Közkönyvtár) eredeti gyűjteményének része lehetett, Perry pedig miután megtalálta, azonnal le is adta a könyvtár recepcióján, mondván: „Ez egy régi könyv, amely öt generáció óta a családunk tulajdonában van”.

A könyvtár tudomása szerint a könyv egyedülálló példány, főleg, hogy még egy régi előfizetési kártyát is találtak benne, amelyből a korábbi könyvkölcsönzési szokásokról is megtudhattak egyet s mást. A The Washington Post megszólaltatta a könyvtár igazgatóját is, Chris Kreident, aki úgy fogalmazott: „Ez a legrégebbi (kötet), amit valaha láttam, határozottan. Előfordult már, hogy két-három, talán öt évig is valakinél ott maradt egy könyvünk, de ilyen hosszú időre még soha.”

Az egy évszázad után megkerült könyvet a könyvtár egy vitrinben kiállítva őrzi tovább.

Kiemelt kép: Illusztráció – Getty Images