Sokan ismerjük a 16-féle emberi személyiségtípust különféle tulajdonságjegyek (introverzió/extroverzió, döntéshozatali módok, stb.) dominanciájából levezető személyiségtesztet, és nagyon jó szórakozás az ilyen és ehhez hasonló elemzéseket olvasni, mert általánosságukban is mindig van bennük valami nagyon találó. Akkor is, ha épp nem emberekről szólnak.
Bár a szakértők sokáig elvetették azt az elképzelést, hogy a macskáknak (ahogy egyébként minden más gerinces állatnak) is lehet személyiségük, idővel kiderült, hogy bizony van egyfajta velük született karakterük. Innen pedig már csak egy lépés volt annak felismerése, hogy
fontos megismernünk háziállatunk személyiségét, mert ezáltal jobban gondozhatjuk őt, és jobb gazdi-társállat kapcsolatot alakíthatunk ki.
Lássuk, mit mond a tudomány a macskák személyiségéről!
A macska, ötször
Kutatók egy korábbi tanulmány keretében a macskák karakterét meghatározva öt fő tulajdonságcsoportot írtak le, melyek sajátos arányban keverednek minden egyes cicában. A kutatócsoport a neuroticizmus, az extraverzió, a dominancia, az impulzivitás és az együttműködés szemszögeiből vizsgálta meg a cicák viselkedését, és megállapította, hogy ezek a tulajdonságok eltérő mértékben, de minden macska viselkedésében megjelennek, továbbá azt is, hogy az esetek nagy részében a cicánk viselkedésében az ötből egy tulajdonságcsoport dominánsabb a többinél. Gazdiként azt kell megfigyelnünk, melyik ez a legerőteljesebben megjelenő tulajdonságkupac.
- Neuroticizmus
Az ennek a kategóriának a jegyeit hordozó macskák sokszor bizonytalanok, félénkek, tartanak az emberektől, és gyanakvóak más háziállatainkkal szemben is. A látogatók, de akár a kevésbé közeli családtagok elől is két szobával odébb menekül a cicád? Valószínűleg ebbe a személyiségtípusba tartozik.
- Extraverzió
Az ezt a tulajdonságcsoportot hordozó cicák rendszerint aktívak, éberek, kíváncsiak, találékonyak és okosak, emellett keresik az ember és más állatok társaságát is. Egész nap tudna játszani a macskád és igényli, hogy sokat foglalkozz vele? Valószínűleg ez a tulajdonságcsoport a legmeghatározóbb nála.
- Dominancia
Itt olyan tulajdonságok szerepelnek, mint az agresszivitás, a gazdival vagy más állatokkal szembeni durva és irányító viselkedés. Karmol, csépel, üt, vág? Valószínűleg extra domináns a cicád.
- Impulzivitás
Ide tartozik a kiszámíthatatlanság, a gyorsaság és meggondolatlan viselkedés. Rendszeresen előfordul, hogy macskád úgy vágtat át a szobán, mint a nyíl, esetleg nekimegy ennek-annak? Nagyon impulzív cica!
- Együttműködés
Azt ezt a tulajdonságcsoportot mutató cicák gyengédséget, szelídséget és barátságosságot tükröznek az emberek felé. Ha cicád imád ölbe bújni, ha hagyja magát akár még idegeneknek is simogatni, valószínűleg ebbe a csoportba tartozik.
Cicaszemélyiségek a gyakorlatban
A tulajdonságcsoportok ismeretében vizsgáld meg most cicádat! Valószínűleg egyből észre fogod majd venni, hogy az itt felsorolt tulajdonságok közül melyik az, ami a leginkább jellemzi őt. Mielőtt azonban ehhez igazítanád a saját viselkedésed, jó ha tudod, hogy
az egyes vonások rendkívül magas és rendkívül alacsony értékei (például túlzott impulzivitás vagy épp enerváltság) akár betegségekre vagy zaklatottságra is utalhatnak!
Ezért ha cicád szélsőséges viselkedést mutat, változtass a környezetén, és ha ez sem segít, keress fel egy állatorvost, hogy ő zárhassa ki az esetleges egészségügyi problémákat. Ha szélsőséges viselkedést nem, jellegzeteset viszont felismertél cicádnál, itt az ideje, hogy megnézd, hogyan adaptálhatod rá az otthoni környezetet is.
Rendkívül félénk, ijedt macskád van? Alakíts ki több visszavonulásra, rejtőzködésre alkalmas helyet neki a lakásban. Fontold meg, hogy ki akarod-e engedni a szabadba, ahol más, erősebb macskák esetleg bántani tudják. Ugyanez igaz azokra a cicákra is, akikben a neuroticizmus nagyon kevéssé domináns, vagyis akiknek nagyon magas az ingerküszöbük. Őket is érdemes inkább benn tartani, mert ők nagyobb veszélynek vannak kitéve a kinti sérülések és halálozás szempontjából (verekedés más macskákkal, esetleg gázolás), mivel alacsony a veszélyérzetük és kevésbé éberek.
Extrovertált macskád van? Biztosíts neki sok extra stimulációt, hogy ne unatkozzon. Játssz vele, amennyit csak lehet, és teremts sok változatosságot neki különféle játékokkal, sőt, akár újfajta eledelek kipróbálásával is. Ha macskád a skála másik oldalán van, és alig mutat kíváncsiságot, nem túl aktív és nem is éber, vizsgáltasd meg állatorvossal, mert a nagyon enervált viselkedés hátterében betegség is állhat.
Domináns vagy szubmisszív cica? A dominanciafaktor szélsőséges értékeinek felismerése nagyban segíthet javítani a cicád mindennapjait. Ha rendkívül domináns macskád van, nem érdemes más állatot tartanod mellette, és éppígy, ha nagyon alárendelődő, akkor fontos a többi háziállatot úgy megválasztani, hogy ne nyomják el őt.
Kiszámíthatatlan/vakmerő cica? Ha a te kedvenced is ilyen, alakítsd át a környezetét úgy, hogy ne legyenek benne potenciális stressz- és veszélyforrások. Ha nyugalmas az otthoni környezet, és nem tudod, mi okozza az állandó stresszt, fordulj az állatorvosodhoz tanácsért!
A bevezetett változtatások hatására macskád kevésbé impulzív viselkedést mutat? Ez nagyszerű, mert ez azt jelenti, hogy cicád most már biztonságban érzi magát.
Barátságos cica? Ez egészen nagyszerű: macskád boldog és elégedett. Ha rendszeresen durcás a cicád, valószínűleg állandó vonásról van szó, ha viszont a korábbi kiegyensúlyozottság és szociábilitás, azaz a közösséghez való alkalmazkodás képessége vész oda, ha a korábban nyugodt cica ingerlékeny vagy agresszív lesz, fordulj állatorvoshoz, mert lehet, hogy kedvencednek komoly fájdalmai vannak.
És a te cicád milyen? Elolvasva a jellemzőket, sikerült egyből beazonosítanod, melyik csoportba tartozik? Ha szükséged van még egy kis pontosításra, kerülj közelebb cicádhoz azzal, hogy megtanulsz a korábbinál is jobban kommunikálni vele.
Kiemelt kép: Getty Images