egy nő megpróbál egy elefántot felvinni egy repülőre

Mi jöhet még? Egy légitársaság elkezdte lemérni az utasok súlyát felszállás előtt

Új-Zélandon ezentúl nem csupán az utasok csomagjainak súlyát ellenőrzik felszállás előtt, hanem magukét az emberekét is. Mielőtt azonban felháborodnánk a híren, tudnunk kell: jó okuk van minderre.

Az új-zélandi polgári légiközlekedési hatóság arra kérte meg nemzeti légitársaságát, hogy júniusban (azaz egészen pontosan mostantól 2023. július 2-ig) mérje meg az Auckland nemzetközi repülőtérről induló nemzetközi járatok utasainak súlyát. Az Air New Zealand által csak utassúly-felmérésnek nevezett akció során a repülőgépek súlyterheléséről és -eloszlásáról gyűjtenek adatokat, hogy ezzel is biztonságosabbá tehessék a repülést.

„Mindent lemérünk, ami a repülőgépre kerül, a rakománytól kezdve a fedélzeten lévő ételeken át a csomagtérben lévő poggyászokig – magyarázta Alastair James, a légitársaság rakományellenőrzés-fejlesztő szakembere egy közleményben. – Az utasok, a személyzet és a kézipoggyászok esetében átlagos súlyokkal számolunk, amelyeket a felmérésből kapunk meg.”

A mai világban, amikor a szépség és sikeresség egyik fokmérője az ideálisnak vélt alak, az elhízott vagy éppen a túlontúl soványnak titulált embereket pedig még mindig rendszeresen csúfolják, a testsúly a legtöbbünk számára olyan információ, amit nem szívesen hozunk nyilvánosságra. Emiatt a légitársaság is igyekezett mindenkit azonnal megnyugtatni az új eljárással kapcsolatban.

Nem ez az első mérlegelés

Nem ez az első eset, hogy az Air NZ arra kéri az utasokat, hogy a járatra való felszállás előtt lépjenek mérlegre: 2021-ben a belföldi utasok vettek részt egy felmérésben – a nemzetközi utasok számára készült felmérést a világjárvány miatt halasztották eddig. A jelenlegi felmérésben való részvételre többek között azokat kérik fel, akik az Aucklandből a New York-i JFK repülőtérre közlekedő közvetlen járaton utaznak, ami egyébként a mintegy 17 órás menetidejével a világ egyik leghosszabb repülőútjának számít.

Az Air New Zealand állítja, hogy az adatok anonimizáltak maradnak, és nem is lehet összekapcsolni őket semmilyen módon az utasokról szóló egyéb információkkal. A procedúra úgy néz ki, hogy az utasokat megkérik, hogy álljanak fel egy digitális mérlegre becsekkoláskor, a súlyukról szóló adatokat pedig ezután úgy küldik tovább a kutatást végzőknek, hogy a mérést végző reptéri személyzet képernyőjén nem látható a szóban forgó (sokak számára rettegett) szám. Ezután a poggyászokat egy másik, ugyanolyan mérlegre helyezik fel, hogy külön lemérhessék azoknak súlyát is. „Tudjuk, hogy ijesztő lehet a mérlegre lépni, de szeretnénk megnyugtatni ügyfeleinket, hogy sehol nincs látható kijelző. Senki sem láthatja a súlyát, még mi sem” – hangsúlyozta James a CNN-nek.

Az Air New Zealand a kinyert információkat az utasok átlagos súlyának meghatározására fogja használni, amelyet a pilótáknak felszállás előtt egyébként ismerniük kell, mivel ez az adat fontos szerepet játszik abban, hogy pontos számításokat tudjanak végezni a legfontosabb biztonsági kérdéseket illetően (például, hogy mennyi üzemanyagra van szükség az adott járaton). A Polgári Légiközlekedési Hatóság szerint a felmérés eredményességéhez mintegy 10 000 utasnak kell a mérlegre lépnie, ugyanakkor a légitársaság hozzátette, hogy nem mindenkit fognak megmérni, csak azokat az utasokat, akik önként beleegyeznek ebbe.

„Egyszerű és önkéntes a mérlegelés, (a résztvevők pedig) sokat segítenek nekünk abban, hogy minden alkalommal biztonságosan és hatékonyan repülhessünk”

– nyugtatott meg mindenkit a szóvivő.

A hírek szerint az Egyesült Államok számos légitársasága is fontolgatja ennek az eljárásnak a bevezetését, hogy ezzel is garantálni tudják a fedélzeten a biztonságot – minekutána az elhízott személyek arányáról szóló adatok mára már elavultak lehetnek.

Nagyon sok az elhízott ember

Ahogy már korábban mi is megírtuk, Magyarországon a felnőtt lakosság körülbelül 30 százaléka számít elhízottnak, a túlsúlyosak aránya pedig ennél is több – ezzel Magyarország rendelkezik a legrosszabb mutatókkal egész Európában. A Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság és a Novo Nordisk kérésére 2021-ben készült kutatás szerint a résztvevők 34 százaléka túlsúlyos, 28 százaléka pedig valamilyen mértékben elhízott volt. Emellett az is kiderült, hogy a férfiaknál átlagosan 39, míg a nőknél 43 éves korukban mutat legtöbbet a mérleg, a férfiak esetében ez átlagosan 93, a nőknél 80 kilogrammot jelent. Ezek alapján hamarosan akár nálunk is bevezethetnének egy a fentiekhez hasonló intézkedést – a mi érdekünkben.

Kiemelt kép: Getty Images