ősz hajú nő frizuráját fújja a szél

Ezért ne tépkedd ki soha az ősz hajszálaidat – nem azért, amiért gondolnád!

Ismerjük a mondást – de vajon igaz vagy sem?

Emlékszem, amikor jó pár évvel ezelőtt, még a húszas éveink elején az egyik kollégiumi szobatársam halálra váltan fedezett fel egy ezüstösen csillogó ősz hajszálat a fején, aztán az első ijedtség után természetes mozdulattal tépte ki, mire a másik szobatársunk hasonlóan rémülten rávágta, hogy „emiatt több fog nőni a helyére.”

Bár én szerencsés vagyok ebből a szempontból (vagy ki hogy látja, csomó mindenki más mellett hollywoodi hírességek szerint is gyönyörű a fehéres-szürkés hajkorona), nálunk a családban nem igazán őszül senki (nekünk inkább a hajhullás okoz gondot), így nem tudom a saját tapasztalataimat megosztani, de a Huffington Post utánajárt, hogy vajon városi legendáról van-e szó, vagy tényleg több ősz hajszálunk nő a kitépett helyére. Annyit spoilerezek: csodák nincsenek.

Gondolj bele: ha igaz lenne, akkor nagyon könnyen tudnánk segíteni a hajhullással küzdő embereknek, de sajnos

egy hajszál kitépése után nem nő több annak a helyén,

így ez egy olyan elképzelés, amelynek nincs tudományos alapja. Normálisnak nevezhető, ha naponta nagyjából 150 hajszálat elveszítünk, de alapvetően ezek a szálak semmilyen módon nem kapcsolódnak egymáshoz, így az egyik kihúzása nem „présel ki” többet a fejbőrből.

Mi történik pontosan, ha kitépünk egy ősz (vagy bármilyen más színű) hajszálat? Nos, a hajszál gyökere pihenni fog, és körülbelül három hónap múlva megkezdi a következő növekedési ciklusát – ha még maradt neki. Körülbelül 20 éves kora után minden egyes ciklusnál a haj egy kicsit vékonyabbra nő vissza, és valamivel rövidebb ideig marad meg (magyarul hamarabb kihullik). A ciklusok a fejen átlagosan öt évig tartanak, és a növekedési ciklusok száma korlátozott – ezért van, hogy egy bizonyos hosszúság után senkinek sem nő tovább a haja. (De hogy ez mekkora, az mindenkinél egyéni, amit a genetika, a környezeti hatások és az ápolás befolyásol, ezért van, hogy valakinek bokáig, másnak viszont legfeljebb vállig tud megnőni.)

Amellett, hogy a kitépkedéssel az egyik ilyen ciklust megrövidíted, valódi károkat is okozhatsz, amelyeket nehéz lehet helyrehozni.

A haj kitépésével ugyanis traumatizálhatod a szőrtüszőt, ami fertőzéshez vagy akár kopasz foltokhoz is vezethet,

így többet ártasz, mint használsz ezzel a „módszerrel”.

Akkor miért látunk több ősz hajszálat tépkedés után?

Az ősz haj az öregedés elkerülhetetlen velejárója, így az idő előrehaladtával egyre többet fogsz látni. A melanin az a pigment, amely a haj és a bőr színét adja. Ahogy az ember idősödik, a pigmentszemcsék száma természetes módon csökkenni kezd, ami általában 28 és 40 éves kora között mindenkinél bekövetkezik. Ennek oka, hogy a melanociták, azaz a melanint termelő sejtek lassulni kezdenek, és kevesebb pigmentet termelnek.

Ebből is következik az, hogy a hajnak ilyenkor valójában nem a színe változik meg, hanem teljesen áttetszővé válik. A szürkés árnyalat csak a természetes hajszín megmaradt százalékos arányának köszönhető, és a kettő között keveredve sokféle árnyalat megjelenthet. Emiatt is lehetséges, hogy valakinek sárgás, valakinek ezüst, valakinek pedig „mákostészta” színű lesz a haja – sőt, ezeknek ezernyi változata létezhet még. Hogy milyen gyorsan jelentkezik nálad az őszülés, az a genetikádon és az életmódodon múlik, de a stressz felerősítheti vagy fel is gyorsíthatja a folyamatot, mivel befolyásolja a fejbőr vérellátását, illetve a hormonműködést.

Tehát

nem azért látsz több ősz hajszálat, mert kitéptél egyet, hanem csupán azért, mert – sajnos – telik az idő.

De akkor mit tehetünk? Az első, kézenfekvő megoldás, ha végképp nem tudjuk elfogadni az őszülést, a hajfestés. Azonban ezt mindenképpen bízzuk profira, mivel az ősz haj (azon kívül, hogy teljesen vagy részlegesen pigmenthiányos, ezért teljesen más árnyalatot is kaphatunk, mint ami a szívünk vágya volt) sérülékenyebb, porózusabb.

Egyrészt az is sokat segíthet az elfogadásban, ha loboncunkat fényesen és egészségesen tudjuk tartani, másrészt pedig ma már, mondhatni, divatosnak számít őszen hagyni a hajat. Korábban külön cikkben írtunk arról, hogy hogyan érdemes ápolni és teljes pompájában ragyogónak megtartani ősz hajunkat, valamint öt olyan frizurát is bemutattunk, amelyek kifejezetten ezüstös tincsekből mutatnak csodásan.

Kiemelt kép: Getty Images