takarítás mosógép háztartás

6 egyszerű lépés, hogy kívül-belül ragyogjon a mosógép

Könnyen elfelejtkezhetünk a mosógép tisztításáról, pedig ezzel az élettartamát rövidítjük.

Alapvető, hogy magunkat, az otthonunkat és a ruháinkat tisztán tartsuk, mert ezzel egyrészt rengeteg betegséget megelőzhetünk, másrészt a rendezett külső és környezet az elménkre és a kedvünkre is jó hatással van (például egy tiszta konyhában kevesebbet nassolunk). Viszont pont emiatt lehet, hogy megfeledkezünk azoknak a masináknak a takarításáról, amelyek a mindennapokban mindebben segítenek nekünk. Pedig a mosógép tisztítása belülről és kívülről is fontos ahhoz, hogy megőrizze hatékonyságát és higiénikus maradjon.

Néhány egyszerű lépésben villámgyorsan eltávolíthatjuk a mosó- és öblítőszerek maradványait, hogy utána nyugodtan pihenhessünk abban a tudatban, hogy mosógépünk ragyogóan tiszta. (Fontos megjegyezni, hogy mindig kövessük a mosógép gyártójának utasításait a tisztítási és karbantartási eljárásokkal kapcsolatban. Az alábbiak általános irányelvek, a konkrét mosógép típusa és a gyártó által ajánlott eljárások lehetnek eltérőek.)

Így lesz tiszta belülről a mosógép

1. Indítsunk el üresen egy forró víz ciklust!

A mosógépben ne legyen semmilyen ruha vagy más tárgy. Indítsuk el a mosógépet a lehető legmagasabb hőmérsékleten, és válasszuk a hosszú ciklust.

Így készítsük el a saját mosógép-tisztítószerünket

Ha kifogytunk a mosógép-tisztítószerből, készíthetünk otthon is. Használjunk két deci ecetet, egy deci vizet és 25 gramm szódabikarbónát, majd jól keverjük össze az elegyet.

Tehetünk egy deci fehér ecetet vagy mosógép-tisztítószert is a dobba, de a mosogatógépekhez használatos tabletta is csodákat tesz. Amikor a ciklus véget ér, nyissuk ki az ajtót, húzzuk vissza a tömítést, és töröljük le onnan is a szennyeződéseket és a vizet. Majd hagyjuk nyitva az ajtót, amíg minden kiszárad benne. Ezt a karbantartó mosást havonta egyszer ajánlatos elvégezni, különösen akkor, ha a mosógép ajtótömítésén belül fekete foltok keletkeznek.

2. Tisztítsuk meg a mosógép adagolófiókját!

A mosószert, amit a mosáshoz az adagolóba töltünk, nem mindig használja fel teljesen a gép. A fel nem használt mosószer pedig a fiókban marad és nyákos lepedékké vagy akár penésszé alakul, ezért ezt is rendszeresen tisztítani kell, hogy továbbra is hatékonyan működjön a gépünk. Vegyük ki az adagolófiókot, majd áztassuk forró szappanos vízben. Használjunk fogkefét (vagy bármilyen kisebb kefét) és szükség esetén fültisztító pálcikát, hogy eltávolítsuk a lerakódásokat és a szennyeződéseket a nehezen hozzáférhető helyekről is. Alaposan öblítsük le és szárítsuk meg, mielőtt visszahelyezzük a mosógépbe.

3. Távolítsuk el a szöszöket és más szennyeződéseket a tömítő gumi körül!

Ez azért fontos, mert a gumiperem alatt könnyen elszaporodhatnak a baktériumok, ráadásul az ott ragadt kosz könnyedén visszaszennyezheti a tisztítani kívánt holmikat. Nedves ronggyal töröljük hát át a mosógép tömítő gumiját, hogy eltávolítsuk a port, a penészt vagy más lerakódásokat, ügyeljünk arra, hogy ne hagyjunk szennyeződést rajta. Mindehhez ne használjunk ecetet, mert az árt a guminak, és töredezetté válhat tőle.

4. A szűrőről se feledkezzünk el!

Négy-hat hetente érdemes megtisztítani a mosógép szűrőjét is, ami általában közvetlenül a mosógép alján található, és előfordulhat, hogy egy kis fedelet kell eltávolítani, hogy hozzáférjünk. A szűrő eltávolításakor némi víz szivároghat ki, ezért először tegyünk törülközőt a padlóra, majd csavarjuk le a szűrőt, és hagyjuk, hogy a víz kifolyjon. Ezután tisztítsuk meg a szűrőt forró víz alatt, majd dugjuk vissza, helyezzük rá a fedelet, és már kész is.

Így lesz tiszta kívülről a mosógép

1. Töröljük át a külső felületeket!

Használjunk ehhez nedves rongyot vagy szivacsot, szükség esetén használhatunk enyhén szappanos vizet. Ügyeljünk arra, hogy ne permetezzünk folyadékot a mosógép vezérlőpaneljére vagy más elektronikus részekre.

2. Tisztítsuk meg a mosógép üvegét!

Ha a mosógépnek van üvegajtaja, fújjunk rá ablaktisztítót vagy öntsünk vízzel hígított ecetet egy puha rongyra, és töröljük át vele. Ez segít eltávolítani a víz- és szappanfoltokat.

Ha nagyon nincs kedvünk takarítani (és kinek van hozzá állandóan kedve?), akkor is van néhány tippünk, amivel rá tudjuk venni magunkat.

Kiemelt kép: Getty Images / Canva