Amint beköszönt a tartósan napos idő, vágyakozva figyeljük bokrainkon a friss hajtásokat, az egyre sokasodó rózsabimbókat (melynek szirmait még a konyhában is hasznosíthatjuk) és azt várjuk, hogy a kipattanó virágok végre körbelengjenek minket utánozhatatlan illatukkal. Várakozással teli gyönyörködésünkre azonban egy csapásra árnyékot vethetnek
a szárakon sorakozó apró rovarok, melyekről ráadásul tudjuk, hogy kiszívják a növény nedveit és éltető tápanyagait.
Mivel nem szeretnénk, hogy rózsáink levelei idő előtt elsárguljanak, vagy hogy csökkenjen a virágzás mértéke, még idejében elejét kell vennünk a károknak. Irtás szempontjából előny lehet, hogy a levéltetvek általában csoportosan élnek, és sok esetben kiválasztanak egy-egy rózsabokrot a táplálkozásra, így célzottan riaszthatjuk el őket vízzel, rovarölőkkel, növényi olajokkal – de még a katicabogarak és a darazsak is a segítségünkre lehetnek ebben. Ha valamivel elérhetőbb, mégis hatásos módszerre vágynánk, akkor érdemes alaposan szétnéznünk a környéken, és keresnünk egy jól megtermett diófát, amelynek levelei egész nyárra ellátnak bennünket, pontosabban rózsáinkat a kellő védelemmel.
Emberre nem veszélyes a diófalevél
Sokszor halljuk a diófalevéllel kapcsolatban, hogy mérgező, azonban ez az emberi szervezetre vonatkozóan nem igaz (sőt, a dió terméséről azt is tudjuk, hogy segít a fogyásban), ellenben hatóanyagai a gyomnövényekre, rovarokra, férgekre és gombákra, különféle baktériumokra és vírusokra kifejezetten veszélyesek. Belsőleg teaként bélbetegségekre, emésztési problémákra, a nyirokrendszer és a tüdő betegségeire, a vércukorszint csökkentésére, időseknél csontritkulásra egyaránt használják, külsőleg pedig a regeneráló folyamatokban, a gyulladások és fertőzések mérséklésében vehetjük hasznát.
De kanyarodjunk vissza a rózsákhoz, ugyanis az úgynevezett diófalevél-főzet elűzi virágainkról a levéltetveket, ahogy egyes gombabetegségek és hangyák ellen is kiválóan beválik. Napjainkban már boltokban üvegezve árulják, de házilag egyszerűbben megoldhatjuk ennek a roppant praktikus, környezetbarát rovarirtónak az elkészítését, melyet feleannyiszor sem kell majd használnunk, mint régi permetszereinket.
Diófalevéllel a tetvek ellen – így csináld!
Az oldathoz forraljunk fel 2 liter vizet, majd a szárával együtt dobjunk bele legalább 5-6 nagyobb diófalevelet, de lehet akár még többet is, attól függően, milyen magas koncentrációra törekszünk. Várjuk meg, amíg kihűl, ezt követően tegyük az oldatot szórófejes flakonba, a maradék levél pedig mehet is a komposztba, így a legyek biztosan nem fogják azt sem megkörnyékezni. Áztatásos módszerrel egyaránt működik a recept, ez esetben egy hétre tegyük a leveleket egy vízzel megtöltött edénybe és várjuk meg, hogy kiázzanak belőlük az értékes hatóanyagok.
Ezzel a módszerrel akár egész nyárra előre elkészíthetjük házi permetünket. A kifőzött vagy kiáztatott oldatot tároljuk mindig száraz, hűvös helyen és használjuk néhány hetente, vagy ahogy szükségesnek látjuk. A fentiek értelmében – tekintve, hogy emberre nem veszélyes – nem kell tartanunk attól sem, hogy permetezés közben a folyadék a kezünkre fröccsen, ugyanis
azon túl, hogy távol tartja a szúnyogokat, rovarokat, bőrszépítő hatása tudományosan bizonyított.
A cserzőanyagokban gazdag, keserű levél ugyanis tonizáló hatással bír, így egyúttal már a nyári bőrápolás egy részét is megspórolhatjuk.
Kiemelt kép: Getty Images