rock hudson

Rock Hudson félt megcsókolni sorozatbeli partnerét, miután kiderült, hogy AIDS-es

A Dinasztia című sorozat egyik jelenetében kellett csókolózniuk.

Rock Hudson az ötvenes évek legendás színésze, aki olyan filmekben szerepelt, mint a James Dean utolsó filmjeként elhíresült Óriás, amiért Oscar-díjra is jelölték. Mégsem a tehetsége vagy a sármja az, ami elsősorban eszünkbe jut róla, hanem sokkal inkább az, hogy ő volt az egyik első olyan sztár, aki AIDS-ben halt meg. Illetve a magánélete, amit sokáig titokban akart tartani, de ahogy az már csak lenni szokott, nem sikerült. Az említett filmben James Dean mellett Elizabeth Taylor (akivel élete végéig szoros barátságot ápolt) is a partnere volt, és a pletykák szerint ők hárman nemcsak a mozivásznon jöttek ki jól, hanem Rock egyszerre folytatott viszonyt velük. Ez, ha akkor kiderült volna, akkor gyakorlatilag tönkretette volna a karrierjét (egy magazin 1955-ben meg is fenyegette, hogy nyilvánosságra hozza a homoszexualitását), így gyakorlatilag belehajszolták egy kérészéletű házasságba is, bár kollégái előtt nyílt titok volt az irányultsága.

Mindenesetre Hudson jól indult karrierje a 70-es évekre megfeneklett, sokkal kevesebb szerepet kapott, a 80-as években pedig már egészségügyi problémái is lettek a rengeteget ivás és dohányzás miatt: szívrohamot kapott és meg is műtötték, de a cigiről ez után sem mondott le. Végül 1984 decemberében kapott egy szerepet az akkor hihetetlenül népszerű Dinasztia című sorozatban, amivel kapcsolatban most új részletekre derült fény egy Tribeca Filmfesztiválon bemutatott új dokumentumfilm jóvoltából, ami június végén érkezik az HBO-ra.

Rock Hudson sokáig nem tudott betegségéről

A színész életéről eddig is több könyv és film jelent meg, de az All That Heaven Allows (Amit megenged az ég, ami utalás az 1955-ös filmjére) című dokumentumfilmben Linda Evans elérzékenyülve idézte fel a Dinasztiás közös jelenetüket. „Megszakad a szívem, még most is” – mondta a 80 éves Evans a könnyeivel küszködve, amikor arról beszélt, hogy az ’50-es évek szívtiprója mindent megtett, hogy az 1984-ben felvett jelenet során ne fertőzze meg őt csókolózás közben. Abban az időben ugyanis még senki sem tudta pontosan, hogyan terjed az AIDS, ami még inkább megnehezítette Hudson számára, hogy navigálni tudjon az egészsége, a társas kapcsolatai és a karrierje között.

Ekkor már tudta, hogy ő is beteg: meglepő módon Nancy Reagan volt az, aki felhívta rá a a színész figyelmét, hogy menjen orvoshoz, mert valami nem stimmel. 1984-ben nagyszabású vacsorát adtak az akkori mexikói elnök tiszteletére, ami után

az egykori first lady elküldte az eseményen készült fotókat Rocknak, azzal a megjegyzéssel, miszerint vizsgáltassa ki a nyakán látható foltot.

Így is tett: Hudsonnál ugyanezen év júniusában AIDS-et diagnosztizáltak.

Linda Evans szerint a forgatáson Hudson sokkal vékonyabbnak tűnt, mint korábban, ami a producereknek is feltűnt, de akkor a színész még nem árulta el senkinek a betegségét, amiről nem sokkal korábban szerzett tudomást. Viszont a jelenet forgatása előtt többféle szájvízzel is gargalizált, hogy így próbálja meg fertőtleníteni magát, és a csókjelenet közben szorosan összepréselte az ajkait. Pont emiatt rengetegszer meg kellett ismételni a jelenetet: Evans elmondta, hogy nehéz volt a forgatás, mivel a rendező azt akarta, hogy szenvedélyesebb legyen, de Hudson folyton ugyanazt a visszafogott csókot adta. „Sírok, mert tudom, hogy csak meg akart védeni, de akkoriban össze voltam zavarodva. Részben azért vagyok annyira feldúlt, mert visszagondolva mindent megtett értem, amit csak tehetett, mert akkoriban senki sem tudott erről a betegségről” – mondta a dokumentumfilmben.

Íme a jelenet:

Végül Rock Hudson 1985-ben Párizsba utazott egy kisérleti kezelésre, ami eredménytelennek bizonyult, és ott, a kórházi ágyán jelentette be, hogy beteg, és egyúttal elismerte azt is, hogy meleg. Miután a diagnózis nyilvánosságra került, Evans elmondása szerint az ő karrierjére is hatással volt, mivel az emberek nem akartak vele dolgozni, mert attól tartottak, hogy AIDS-es, még a barátai sem mentek át hozzá vacsorára, annyira féltek, hogy elkapják a betegséget.

Rock Hudson végül alig egy évvel a diagnózist követően 1985. október 2-án, nem sokkal a hatvanadik születésnapja előtt hunyt el álmában Beverly Hills-i otthonában AIDS-szel összefüggésbe hozható egészségügyi komplokációkban. Saját kérésére nem tartottak temetést.

Ma már nem jelent automatikusan halálos ítéletet

Korábban a melegek betegségének tekintették ezt a betegséget, ami a szerzett immunhiányos tünetegyüttes szavak rövidítése, és a HIV-vírus okozza, mely testnedvekkel terjed. Valójában szexuális orientációtól függetlenül bárkit érinthet. A megfertőződéstől az AIDS állapotáig tíz év is eltelhet, kezeletlen esetben az AIDS kialakulását követően öt éven belül elhunynak a betegek. A diagnosztizálást nehezíti, hogy a HIV-fertőzöttek gyakran tünetmentesek. 

Az elmúlt években az orvostudomány fejlődésének köszönhetően ez ma már nem jelent halálos ítéletet: ha időben felfedezik, akkor gyógyszerrel kordában tartható, sőt, a betegek még gyereket is vállalhatnak – de talán pont emiatt is egyre kevesebb szó esik a védekezésről, főleg a heteroszexuálisok és a nők körében.

Az ENSZ AIDS-ellenes programjának (UNAIDS) adatai szerint ismét elkezdett nőni a fertőzöttek aránya világszerte, de bíznak abban, hogy ha sikerül minden rászorulónak biztosítani a megfelelő kezeléseket, akkor a betegség mortalitása hamarosan nagyon lecsökken.

A MedicalXpress szerint jelenleg világszerte 37,6 millió ember él AIDS-szel, közülük 27,4 millió részesül valamilyen kezelésben. 2010-ben még csak 7,8 millió mondhatta el ezt magáról. Azóta, hogy 2001-ben megfizethető és minőségi kezeléshez lehet hozzájutni, körülbelül 16,2 millió ember halálát sikerült megelőzni.

Hazánkban mindig is viszonylag alacsony volt a fertőzöttek hivatalos száma: 1985-től napjainkig nagyjából 4000 főt regisztráltak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy valóban csak ennyien vannak, ugyanis jellemzően a nők és a heteroszexuálisak nem járnak szűrésekre, így magas lehet a látencia.

Kiemelt kép: Herbert Dorfman/Corbis via Getty Images