Az okoskert vagy intelligens kert alapja az okosotthonhoz hasonlóan, hogy minél több munkafolyamatot automatizáljunk. Az okoskerttel hosszú távon sok időt és energiát, nem utolsó sorban pedig pénzt spórolhatunk meg. Az okoskert ráadásul sok szempontból a környezettudatos, fenntartható szemléletet követi.

Az okostelefon és okoskert

Az okoskertben automatizált kerti gépeket, rendszereket működtetünk. A mobiltelefonunkról tudjuk irányítani a fűnyírógépet, az öntözőrendszert és a kültéri világítást, sőt, még a kerti tavak vízszűrőjének működését is szabályozhatjuk. Gondoljunk bele, mennyivel nyugodtabban indulunk neki például egy hosszabb-rövidebb utazásnak, ha tudjuk a telefonunkról irányítani a kerti gépeinket. A nyaralás alatt nem kell aggódnunk a gyep állapota felől és a dísznövények, haszonnövény öntözése miatt sem, hazaérve egy tökéletes kert vár minket. Az intelligens kerti gépek és technológiák használatával még arra is van lehetőségünk, hogy a WiFi-re kapcsolódva a gép a helyi meteorológiai állomáshoz csatlakozik, és a kapott adatok alapján az alkalmazás megtervezi az optimális munkafolyamatot az adott növénykultúra számára.

Időjárás-előrejelzés a robotfűnyíróval

A STIHL innovatív, teljesen automata iMOW robotfűnyírói helyettünk végzik el a gyep karbantartásával járó munkákat, sok időt spórolva ezzel nekünk. A robotfűnyírók nem csak lenyírják a gyepet, de sokkal precízebben is végzik a munkát, mint a hagyományos fűnyírógépek. A STIHL iMOW robotfűnyírók egyik tagja, az RMI 522 C, amely akár egy 2100 m2-es pázsit fenntartására is alkalmas, és a 40 százalékos emelkedőkkel is megbirkózik. A kívánt vágásmagasságot magunk változtathatjuk 20 és 60 mm között. A fűnyírás megtervezésekor az időjárás-előrejelzést is figyelembe veszi, aminek köszönhetően a nyírási időt intelligens módon osztja be. Ha például hétvégén eső várható, akkor az iMOW az adott munkát megpróbálja átcsoportosítani egy korábbi időpontra anélkül, hogy a felhasználónak ezekkel foglalkoznia kellene.

Galéria | 6 kép

A C jelzésű robotfűnyírók az iMOW applikáción keresztül bármilyen okoseszközről irányíthatók, így a fűnyírási beállítások távolról is módosíthatók. Az applikációban valós információ érhető el a gép pontos pozíciójáról és a heti nyírási időről. A C modellekbe szerelt GPS adóvevőnek köszönhetően a robotfűnyíró SMS-ben figyelmeztetést küldhet az üzemeltetőnek, hogy eltávolították a területről. Ilyen esetben a rendszer PIN kódot kér, aminek sikertelen bevitelét követően akusztikus riasztó indul be a robotfűnyírón.

Bár az alapköltség magas, hosszú távon mindenképpen megtérül az automata öntözőrendszer kiépítése, amivel sok vizet megspórolhatunk. Sokkal tudatosabban és hatékonyabban tudunk így öntözni, hiszen a pillanatnyi időjárási körülményekhez igazodva annyi vizet juttatunk ki, ami éppen szükséges. Legyen szó a pázsitról vagy a dísz- és haszonnövényekről, mind a túlöntözés, mind az alulöntözés megakadályozható. Már olyan öntözőrendszerek is léteznek, amelyek rácsatlakoznak a helyi időjárás-előrejelző állomásra, és az adott hőmérséklet, páratartalom, valamint a várható csapadékmennyiség alapján juttatják ki az optimális vízmennyiséget.