két nő szelfit készít naplementével és tengerrel a hátuk mögött

Így pózolj, hogy minden fénykép jól sikerüljön

Egy TikTokker elárulta, hogy miért sikerülnek bénán a képeink, és mit tanulhatunk a Z generációtól pózolás ügyben.

Egy csodás nyaralás, egy különleges alkalom, vagy csak végre egy koktél a barátnőnkkel – mind olyasmi, amit szívesen meg szeretnénk örökíteni. Igen ám, de a legtöbbször a fénykép nem úgy sikerül, mint amit a fejünkben elképzeltünk. Esetlenül lóg a karunk, görbén tartjuk magunkat és fura arcot vágunk… de miért? Miért van az, hogy a (zömében) fiatalabb generáció tagjainak a fotói sokkal jobban sikerülnek a miénknél? Egy influenszer választ adott erre a kérdésre, illetve azt is megmutatjuk, mi az az öt bevált póz, ami csodásan néz ki a fotókon. (Arról korábban már esett szó, hogy miért nézünk ki jobban a tükörben, mint a fényképeken, és hogy milyen trükköknek köszönhetően lehet tökéletes az igazolványképünk.)

Az Insider cikkéből kiderült, hogy Christine Buzan influenszer és a 101 Ways to Pose (Így pózoljunk 101 módon) című online útmutató szerzője nemrég közzétett egy videót, amelyben kifejtette elméletét, miszerint az Y generáció tagjai azért fotóznak és pózolnak máshogyan, mert teljesen más a technológiához való viszonyuk, mint a fiatalabb nemzedéknek. „Az egyetlen dolog, ami minden Y generációsban közös, akár 1981-ben, akár 1996-ban született, hogy a technológia nagyon gyorsan változott a gyerekkorunk és a serdülőkorunk során – mondta. – És ez különösen igaz a fotózásra.”

Buzan rámutatott arra, hogy míg annak idején felhúzhatós gépekkel kezdtünk kattintgatni, majd folytattuk az apró digitálisakkal, ma már az analóg készülékek gyakorlatilag eltűntek, mindenre az okostelefont használjuk. Emiatt pedig van bennünk egyfajta hiányérzet. „Emlékszem, hogy nagyon fiatalon találtam egy eldobható fényképezőgépet, aztán milliónyi hülyeséget lefotóztam, és anyám kiakadt – mesélte az 1989-ben született Buzan, aki szintén Y generációhoz tartozik. – Akkoriban a film drága volt. Pénzbe került a film megvásárlása, pénzbe került a fényképezőgép megvásárlása, pénzbe került a film előhívása.”

Emiatt van az, hogy

az Y nemzedék tagjai hozzászoktak ahhoz, hogy csak különleges alkalmakkor vagy utazások alkalmával készítettek fényképeket, és ez vezetett ahhoz is, hogy egyszerre csak néhány képet készítettek, mert korlátozott volt a film mennyisége.

Úgy véli, hogy ez a gondolkodásmód annyira belénk ivódott, hogy nem tudjuk elfogadni, hogy most már tart ott a technológia, hogy bármit és bármennyiszer lefotózhatunk. Ezzel szemben a Z generáció már ebben nőtt fel, így sokkal lazábban veszünk a fotózást és a pózolást is, nem félnek kísérletezni, hogy megtalálják a legmegfelelőbb szöget, ami jól mutat a képen.

@lookgoodinphotos #stitch @itskatesteinberg Why are millennials so awkward in photos? Here’s my hot take on why Gen Z’s are so much more comfortable in front of the camera. Watch the whole thing before you come for me! - #posingforphotos #millennialposing #genzvsmillennials ♬ original sound - CHRISTINE BUZAN | POSING TIPS

A videó alá érkezett kommentelők többsége egyetért ezzel, hozzátéve, hogy sokan kínosnak tartják még ma is a szelfik készítését, vagy ha egy kép elkészítésével viszonylag sok időt töltenek (háromnál több kattintást), pedig ezekben manapság már semmi ciki sincs. Sőt. Gondoljunk csak bele, hogy hány közösségi oldalon szereplünk, ahol tulajdonképpen a képek a „névjegyeink”, tehát természetes, hogy a legjobb formánkat szeretnénk mutatni ott is, nem csak élőben. Ezért ha nem vagyunk elégedettek a mobilunk kijelzőjén látott fotóval, akkor ne keseredjünk el, hanem inkább készítsünk még egy (vagy több) képet. Mutatjuk is, hogyan!

Ez az 5 póz a tökéletes fénykép titka

Lehet, hogy ezek a pózok elsőre furcsának tűnhetnek, vagy kínosan érezzük magunkat közben (ne tegyük!), de higgyük el, hogy a siker garantált: elképesztően fogunk mutatni a fotón.

Séta a kamera felé

Az egyik legjobb póz az, amikor lazán sétálunk a kamera irányába. Nem véletlenül ez sok profi modell kedvence is, hiszen nagyon természetes hatású. Könnyű megjegyezni, és ha kifogytunk az ötletekből, akkor is mindig működik. Mozgást visz a képekbe (ez fontos, mert a statikus képek természetellenesek és unalmas rájuk nézni), és általa szöget zár be a testünk (ami azt jelenti, hogy egy íves lesz, ami szintén izgalmasabb látvány egy oszloppá meredő testnél). Ráadásul az egymást keresztező lábak karcsúsító hatásúak is, és nem kell sok hely sem a kivitelezéséhez.

divatos nő sétál a kamera felé

Még spontánabb hatású lesz a fénykép, ha nem nézünk a kamerába (Fotó: Getty Images)

Tegyük keresztbe!

A karunk keresztezése egy roppant egyszerű póz, különösen akkor, ha nincs a kezünk ügyében semmilyen kellék. Ez a póz határozottságot, magabiztosságot sugall, de egy szélesebb terpeszállással lazábbá tehető. A karok keresztezése egy kicsit zárkózottá tehet, így ha mosolygunk, és kicsit félrebillentjük a fejünket, sokkal játékosabbnak tűnhetünk.

Ne szorítsuk túlságosan a testünkhöz a karunkat, ehelyett könnyedén érintsük össze a felső végtagjainkat, így máris nyitottabbnak tűnünk. Húzzuk fel az egyik vállunkat, így a testünk szöget zár be, ami szintén jól mutat. Ha játékos hangulatban vagyunk, akkor emeljük fel az egyik karunkat, és döntsük meg kicsit a fejünket.

kersztbe tett kézzel pózoló fiatal nő

Laza póz keresztbe tett karral (Fotó: Getty Images)

Kezet a csípőre!

Egy másik könnyű póz, ha a csípőnkre tesszük a kezünket. Ez tökéletes megoldás, ha nincsen a kezünk ügyében semmilyen tárgy, és nem tudunk mit kezdeni a karunkkal. Előnye, hogy rengeteg variációja létezik, és hogy a karunk így szöget zár be a testünkkel, ami vizuálisan sokkal érdekesebb, ráaádsul a legtöbb testalkat számára előnyösebb. Arra ügyeljünk, hogy ne túl erősen fogjuk a csípőnket: a mozdulatnak könnyednek kell maradnia. Döntsük előre a felsőtestünket, és emeljük meg a vállunkat, ami még tovább fokozza a hatást. Ne féljünk használni a kezünket és karunkat, tartsuk mozgásban őket, hogy ne tűnjenek merevnek.

Csípőre tett kézzel pózoló középkorú nő

Lazán vagány hatású ez a póz (Fotó: Getty Images)

Pörögjünk be!

Sokkal érdekesebbé válik a kép, ha van benne valami mozgás, mert ez lendületet ad a fényképnek. Ráadásul ha valami lenge kelmét viselünk, akkor szépen lebeg majd körülöttünk. Ha nadrágot vagy szűk ruhát viselünk, inkább válasszunk másik pózt, mert nem lesz olyan hatásos. Arra is ügyeljünk, hogy lazítsuk el az arcunkat közben, és ne próbáljunk túlságosan nevetni vagy mosolyogni, mert az a mozdulatnak köszönhetően könnyen hathat vicsorgásnak. 

narancssárga ruhában pörgő hosszú barna hajú nő

Csempésszünk valami mozdulatot a fotóba (Fotó: Getty Images)

Használjunk kellékeket!

A kellék az egyik legjobb módszer arra, hogy feldobjuk a fényképet, és arra is, hogy lefoglaljuk a kezünket. Gondoljuk át a helyszínt és az adott évszakot is, hiszen ez nagy segítség lehet. Például nyáron adja magát egy tölcséres fagyi, vagy a helyi nevezetes étel, mondjuk Párizsban a croissant. Az a lényeg, hogy jól illeszkedjen a környezetbe, máshogy nagyon ki fog lógni, és emiatt erőltetetten hat. 

pitypangot elfújó fiatal nő

A spontán és laza hangulatú fénykép titka, ha használjuk a környezetünkben található dolgokat (Fotó: Getty Images)

Néhány ötlet:

  • Kávéscsésze (Tartsuk lazán a kezünkben)
  • Fagylaltkehely
  • Perec (Tegyünk úgy, mintha beleharapnánk)
  • Virágcsokor (Ezt megszagolhatjuk, vagy el is bújhatunk mögötte)
  • Könyv/ újság
  • Kiegészítők: kalap, táska
  • Ruhadarabok: szoknya, kabát (használjuk a zsebeket!)
  • Szezonális tárgyak: kagyló, kókuszdió, őszi levelek, hó, esernyő

A legfontosabb azonban az, hogy ne görcsöljünk rá, hogy hogyan mutatunk a fotón, inkább élvezzük a pillanatot! Az emlék az, ami örökre velünk marad, nem a fénykép.

Kiemelt kép: Getty Images