Bizonyára neked is vannak olyan kedvenc termékeid, amiket az utolsó cseppig el szeretsz használni. Ezek egy része lehet, hogy olyan, borsos árú készítmény, aminek szó szerint minden cseppje aranyat ér, már csak ezért is kulcskérdés, hogy ne romoljanak meg idő előtt. De a bosszúságnál és a feleslege pénzkidobásnál is fontosabb, hogy a romlott készítmények akár komoly bőrproblémákat is okozhatnak. Ez utóbbi akkor fordulhat elő, ha a termékeket nem megfelelően tároljuk, és olyan környezetben vannak, ahol kiszáradhatnak, túlmelegedhetnek vagy baktériumok szaporodhatnak el bennük. Szerencsére ahhoz, hogy elkerüld az ilyen baleseteket, mindössze néhány egyszerű alapszabályt kell betartanod.
Mit írtak rá?
Nulladik lépésként nézd meg, mit írt krémed dobozára a gyártó. A kis nyitott doboz ikon mellett feltüntetett hónapszám a krém szavatosságát jelenti onnan számítva, hogy kinyitottad. Ez persze nem jelenti azt, hogy évekig parkoltathatjuk a megvásárolt termékeket a fürdőszobai polcon, ha nem nyitottuk még ki.
Megvásárolt kencéinket bontsuk meg a vásárlástól számított egy éven belül
és használjuk el még azelőtt, hogy lejárna a dobozon feltüntetett idő.
Napfénytől távol
A napfény felgyorsítja a termékek romlását azáltal, hogy felmelegíti a tégelyt, ezzel pedig elősegíti a hatóanyagok lebontását, és kedvez a baktériumok elszaporodásának is. A közvetlen napfénynek nem kitett krémeknek valószínűleg nem lesz bajuk a polcon, de az a legjobb, ha a termékeket inkább a valamivel hűvösebb fiókokban vagy szekrényekben tárolod, hogy távol tartsd őket az erős fénytől és melegtől is.
Friss arckrém – lezárt tégely
Ha azt szeretnéd, hogy a krémeid hosszú, boldog életet éljenek, próbáld meg minimalizálni azok oxigénnek való kitettségét, azaz a lehető legrövidebb időre tekerd le a tégelyek tetejét, igyekezz ne túl sok levegőt pumpálni azokba a szérumokba, amiket cseppentővel adagolsz, soha ne hagyd nyitva krémeidet és
mindig győződj meg arról, hogy teljesen és szorosan lezártad őket, mielőtt visszakerülnek a polcra.
Irány a hűtő!
Az alacsonyabb hőmérséklet nemcsak a romlást előzi meg, de abban is segít, hogy a készítmény hatóanyagai hosszabb ideig megmaradjanak a krémben: a hűvös klíma lelassíthatja az olyan, rendkívül fontos összetevők, mint a retinolok, a C-vitamin vagy épp a ceramidok lebomlását. Kedvenc szemránckrémeid és arcpermeteid hűtőben való tárolása ezért is kifejezetten jó ötlet, mert a hűvös krém felvitelkor is áldásos hatású lehet, hiszen mechanikailag is segíthet csökkenteni a szem alatti karikákat.
Keresd az olajalapú termékeket
A bőrápolási termékek két fő kategóriába sorolhatók: olaj alapúak vagy víz alapúak lehetnek. Ha bőrtípusod engedi, válaszd az olaj alapú termékeket, mivel ezek általában tovább tartanak, és ezek esetében kisebb a baktériumok elszaporodásának kockázata is. Ráadásul az olajalapú termékek segítenek megerősíteni a bőr barrier funkcióját is (azaz azt a képességét, hogy a különféle fertőzések ellen védekezzen), valamint vitaminokat és zsírsavakat juttatnak a bőrbe, amelyek fokozzák a kence öregedésgátló hatását is. Arról, hogy bőrödnek milyen típusú arckrém vagy sminktermék a legideálisabb, először persze bőrgyógyásszal vagy kozmetikussal egyeztess.
Csak tiszta kézzel és eszközzel
Mielőtt belenyúlsz krémed dobozába, győződj meg róla, hogy kezed tökéletesen tiszta. Ennek nemcsak amiatt van jelentősége, mert nem mindegy, mit viszel fel az arcodra, de amiatt is, mert
ha piszkos kézzel nyúlsz a krémbe, te magad viszed be a problémás baktériumokat a tégelybe.
Ugyanez vonatkozik a termékek applikátoraira is. Kerüld el, hogy közvetlenül érintkezzen a bőröd bármilyen olajcseppentővel, applikátorral, hogy ezzel se tedd ki a termékeket a potenciális baktériumoknak. A szennyeződés elkerülése érdekében használj tiszta spatulát, amikor a terméket a tégelyekből vagy tartályokból kanalazod ki. Ez vonatkozik sminkeléshez használt ecsetekre, gua sha eszközökre, tisztító eszközökre is, mivel ezek is összegyűjthetik a baktériumokat, elhalt hámsejteket, olajat és szennyeződéseket, amiket aztán vidáman visszajuttatnak a tégelybe és a bőrre. Szerencsére ez könnyen elkerülhető, ha minden egyes használat után megtisztítod az eszközeidet. A meleg víz és az enyhe szappan megteszi a hatását.
Milyen terméket válasszak?
Annak, hogy a megfelelő termékkel ápoljuk arcbőrünket, óriási jelentősége van annak megjelenésében és egészségében is. Ha húszas éveidben úgy érzed, itt az ideje, hogy elkezdj rendszeresen krémezni, vagy kicsit később, hogy váltani kellene, érdemes felkeresned egy kozmetikust vagy kozmetológust, aki segít eligazodni a krémek között, és abban is, hogy pontosabban megismerd a bőröd. Sokan vannak például, akik évekig kenik zsíros krémekkel feszülő arcukat, miközben valójában inkább víz- mint zsiradék hiányzik a bőrüknek és egy könnyebb emulzióval jobban járnának. A szakértő segítség segíthet elkerülni ezeket a helyzeteket.
Ha megteheted, fordíts figyelmet a fenntarthatóságra és a kíméletességre is, keresd a hazai termékeket és azokat, amelyeket állatkísérlet- mentesen állítottak elő. Bőröd hálás lesz az olyan natúrkozmetikumokért is, amelyek természetes anyagokból, esetleg tartósítószerek nélkül készülnek, utóbbiak esetében viszont még fontosabb lesz a megfelelő tárolás.
Kiemelt kép: Getty Images