Vannak bizony, de elöljáróban el kell mondanunk, hogy ezek nem a nyár harsogóan élénk színei. Bármennyire is szeretnél korallt, türkizt vagy narancssárgát viselni, ha erősen izzadsz, nem javasoljuk az ilyen színeket, mert az izzadság épp ezeken látszik meg a legjobban. Sok múlik persze a ruha anyagán és szabásán is.
Például egy hosszúujjú blúz vagy felső jobban kidomborítja a nedves foltot, mint egy hónaljban jó mélyen kivágott, lenge felső, de akármilyen is a fazon, érdemes kerülni az élénk, erős színeket. Helyettük a színskála két széléről érdemes nagyon világos vagy épp kifejezetten sötét színeket választani. Szerencsére az, hogy erősen izzadsz, nem jelenti azt, hogy unalmas színek viselésére vagy kárhoztatva. Lássuk melyek azok, amikkel tuti nem lősz mellé!
Fekete
Az olyan sötét színek, mint például a fekete, nagyszerűen elrejtik az izzadtságot, ráadásul nagyon sokféleképp variálhatók, és minden más színhez passzolnak. Nyáron ugyanakkor sokan nem szeretik viselni ezt a színt, mert azt tapasztalják, hogy szinte gyűjti magába a hőt. Bár az, hogy egy ruhában mennyire van melegünk, inkább annak anyagával, mint színével van összefüggésben, ha izzadós vagy és úgy érzed, feketében jobban felmelegszel, hagyd a feketét, és válogass a többi izzadásálló színből, vagy keress ebben a színben valami igazán lenge viseletet.
Tengerészkék (sötétkék)
A tengerészkék egy másik nagyszerű színválasztás, ha nem szeretnénk látványos izzadságfoltokat, ráadásul ez a szín is igazi klasszikus, és a feketével ellentétben igazi nyári árnyalat is. Bátran kísérletezz ezért a kék-fehér vagy kék-fekete mintás anyagokkal is, jöhet a csíkos tengerészstílus!
Babarózsaszín
Szerencsére létezik kifejezetten tavaszias/nyárias szín is, amit bátran viselhetnek az átlagnál erősebben izzadók is. A fehérhez közel álló, nagyon világos színek diszkrétek, ha izzadságfoltról van szó, a nagyon halvány rózsaszín pedig a foltokat talán legjobban rejtő szín. Igaz, hogy a világos ruhák száradás után könnyebben besárgulnak az izzadságtól, illetve könnyebben elszíneződnek az izzadásgátlóktól is, ez ellen fehérítőszerekkel és a megfelelő izzadásgátló megválasztásával tehetünk.
Sötétszürke
A majdnem fekete, sötétszürke árnyalatok a feketéhez és a sötétkékhez hasonlóan nagyon jól működnek, ha az izzadságfoltokat kell elrejetni. Külön előnyük, hogy remekül párosíthatók például a szintén foltbarát rózsaszínnel.
Fehér
A tiszta fehér egy másik olyan szín, amely jól működik az izzadságfoltok elrejtésére, mert nem lesz számottevően sötétebb a nedvesség miatt sem. Hátránya viszont, hogy könnyen elszíneződik az ilyen színű anyagból készült ruhák hónalj alatti része. A sárga foltok sokszor az alumíniumtól származnak, amely egy, az izzadásgátlók egy részében található összetevő. Ha fehéret vennél fel, válassz alumínium-menteset ezekből a termékekből, és színtől függetlenül is keresd a természetes összetevőkből készült szereket.
Mire figyeljünk még?
Nemcsak a felsőrész színe számít. Az is nagyon fontos, hogy milyen anyagból készül, milyen a fazonja, vagy milyen mintája van.
- Válassz lélegző, természetes anyagokat, amelyek nem áznak át, vagy átnedvesedés esetén hamarabb megszáradnak. Ilyen a pamut vagy a len.
- Viselj mintás holmit, izzadságfolt-álló színekben. Ha jól választod meg a színeket, ráadásul e színekből mintás anyagot választasz, egészen biztosan védve leszel a foltoktól, vagy legalábbis láthatóságuktól. A kockás és a terepszínű minták remekül elrejtik az izzadságfoltokat, úgyhogy javasoljuk, próbáld ki ezeket!
- Keresd a lenge szabásvonalakat, és kerüld az olyan holmit, ami szorosan rádtapad, mert az ilyesmiben sokkal jobban megizzadsz még akkor is, ha egyébként nem vagy rá hajlamos.
- Ha a bolti forgalomban kapható szerekkel nem kezelhető az izzadásod, keress fel orvost, ki segíthet utánajárni, van-e valamilyen szervi ok, vagy egyéb rendellenesség a háttérben. Korábbi cikkünkben részletesen írunk arról, milyen okok bújhatnak meg a fokozott izzadás mögött, és milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésünkre.
- Ügyelj az alsóneműdre is! Férfiként még melegben is érdemes trikót venni az ing alá, hogy valamennyit felszívjon a nedvességből, nőként pedig keresni a pamut anyagú fehérneműt.
- Figyelj izzadságod szagára is! Alapesetben az izzadságnak ugyanis nincs kellemetlen szaga, a testszagot a nedves környezetben elszaporodó baktériumok okozzák, így a rendszeres tisztálkodás, ételeink körültekintő megválasztása és a megfelelő dezodor használata segíthet legalább a rossz szagokat elkerülni. Ha azonban ahogy leizzadunk, máris rossz szagunk is lesz, a háttérben valamilyen szervi probléma vagy erős stressz is állhat. Ebben az esetben nem a folt vagy a szag a legfontosabb kérdés, hanem az, hogy minél hamarabb kiderítsük a valódi okokat, és kezeljük akár orvosi eszközökkel, akár úgy, hogy ha tehetjük, megszabadulunk a stresszforrástól.
És végül: ne feledjük, hogy az izzadás a szervezet teljesen természetes reakciója a melegre, segítségével szabályozzuk hőmérsékletünket. Ha a zsúfolt nyári buszon úgy is érzed, mindenki téged figyel, vagy hogy senki más nem izzad olyan erősen, mint te, nagyon valószínű, hogy az utasok nagyobb része saját diszkomfortjával van elfoglalva.
Kiemelt kép: Getty Images