kutya, kutyaszőr-festés

Kutyaszőr-festés: megosztó és veszélyes trend terjed a közösségi médiában

Van, aki a kutyaszőr-festés hallatán szörnyülködik és állatkínzást kiált, sokak viszont boldogan ültetik föl kiskedvenceiket a közel sem veszélytelen divathullámra. Körbejártuk, hogy mire figyeljen az a gazdi, aki ezzel együtt ellenállhatatlan késztetést érez arra, hogy befestesse a kutyusa bundáját.

Vicces? Jól néz ki? Jól fog mutatni az Instán? Vajon miért akarja valaki például vörösrókává festetni a hófehér uszkárját? Van, akiben fel se merül ilyen gondolat, sőt kimondottan ódzkodik tőle. A leghevesebb ellenzők szemében ez pedig már kimeríti az állatkínzás fogalmát.

Ám ahhoz kétség sem fér, hogy a kutyaszőr-festés nagyon sokaknak tetszik. Ennek egyik, jól látható jele, hogy virágzó trendként terjed a különféle színekkel és mintákkal összefestett kutyusok posztolgatása a közösségi média különböző felületein.

„Alapvetően nem idegenkedem az állatok festésétől, egy kolléganőm tanácsára én is részt vettem egy ilyen, workshop jellegű szemináriumon – meséli a kutyakozmetikusunk. – Magamtól nem mentem volna el rá, de úgy gondoltam, ha esetleg ilyen kéréssel fordulnak hozzám, akkor jól jöhet, hogy fel vagyok rá készülve, hogy tisztában vagyok a lehetőségekkel.”

Mit mond a kutyakozmetikus?

„A professzionális márkák termékei, elméletileg – összetételüket nézve – ritkán okoznak irritációt, ettől még egyedi esetekben persze előfordulhat. Ezért kell letesztelni a kutyát, az éles festés előtt 72 órával – magyarázza Zsófi. – Úgy látom, ez a téma nagyon megosztó:

miközben van, aki imádja más állat mintázatával felruházni a kutyusát, mások egyenesen ízléstelennek és állatkínzásnak tartják.

@gabrielfeitosagrooming Buddy is the Gr-gr-greatest Tiger 🐅 you've ever seen :) , and no this is not an ad. #doggroomer #frostedflakes #cutedog #bichonfrise #banhoetosa #tosador ♬ untouchable (no) - cream pie

Véleményem szerint, ha a kutya nyugodt, és partner benne, akkor számára ez nem kínzás: egyszer-egyszer beleférhet egy rózsaszín fülecske vagy egy kék farkinca. Ezeken a testrészeken ugyanis a festék nem érintkezik a bőrrel 30 percnél tovább, és itt lehet a leginkább elkerülni, hogy a vegyi anyag belemenjen az állat szemébe vagy a szájába. Én a szolid, pár mosásig tartó (azonnal lemosható színező samponokkal, színező púderekkel, vagy filcekkel történő) festés híve vagyok, ha már festeni kell. Egy fürdés alatt el lehet készíteni, a kutyusnak így nem is kell órákat várnia. Ha pedig igény van rá, akkor már sokkal jobb, hogy léteznek már kifejezetten állatoknak készült festékek” – magyarázza.

@gabrielfeitosagrooming Idk what made me happier, to meet such a sweet baby with a vibrant personality like Cottonball or to see the reaction of her owners when they saw her 🥰. #fox #cutedog #doggroomer #doggroominglife ♬ Take My Breath Away - EZI

Tapasztalata szerint sok gazdi, aki ilyesmiben gondolkodik, az emberi festékkel is nekiállna az átalakításnak. Ezek viszont olyan vegyi anyagokat tartalmaznak, amik borzasztó károsak lehetnek az állat számára. „Tudok olyan csoportokról a közösségi médiában, ahol különböző országok kozmetikusai osztják meg a műveiket. Ezek között pedig van olyan, ami nekem is sok; például

amikor egy kutyus teljes szőrzetét rózsaszínre festik, vagy amikor rókát, zebrát, vagy vöröspandát csinálnak belőlük.

Azokról az esetekről nem is beszélve, amikor például egy eredetileg fekete vagy sötét színű kutyust szeretnének színesre, mert ilyenkor, csakúgy, mint az embereknél, a festés előtt ki kell világosítani (leszivatni) a szőrt – ami tényleg nem érheti a bőrt. Mindezzel együtt azt gondolom, hogy nem ördögtől való a kutyák szőrét befestetni, de semmiképp se életvitelszerűen, extrém módon legyen elkészítve és csakis akkor, ha az állat is partner benne” – zárja gondolatmenetét a kutyakozmetikus.

kutyaszőr-festés, kutya

Tetőtől talpig rózsaszínben. (Forrás: Getty Images)

Az állatorvos óva int: ne festessük kutyánk szőrét

A Daily Mail egy állatorvos véleményét kérdezte a kisállatok szőrének befestése kapcsán. Dr. Anna Foreman, az Everypaw Pet Insurance munkatársa azt tanácsolja a gazdiknak, ne üljenek föl erre a trendre. A szakember nem a levegőbe beszél: a TikTokon hatalmas népszerűségnek örvendenek azok a videós posztok, amikben amatőrök és profi kozmetikusok dicsekednek el azzal, hogyan csinálnak például oroszlánt vagy pandamackót saját, vagy éppenséggel a vendégeik kutyáiból, állatfesték és olló segítségével. Érdekes adalékként az Everypaw egyik kutatása utánajárt, és arra jutott, hogy

a kék kutyaszőr-festékre vonatkozó internetes keresések 200 százalékkal nőttek az elmúlt három hónapban.

„Határozottan lebeszélnék mindenkit arról, hogy csak úgy, szórakozásból festessék be a háziállataik szőrét” – üzeni Dr. Foreman. Még akkor is, ha azt kutyabarát festékkel történik, ahogyan azt a San Diegoi illetőségű Gabriel Feitosa, „kutyakozmetikus-művész” is hirdeti. Feitosa, aki az alkotásait rendszeresen posztolja a legnagyobb videómegosztó felületen, tavaly az Instagramon kellett megvédje a munkásságát a rázúduló vádakkal szemben. S hogy bebizonyítsa, milyen ártalmatlan és veszélytelen festékeket használ, a saját nyelvére is kent belőle.

Szintén álltakínzással vádolták és éles felháborodást váltott ki annak a gazdinak a posztja is, aki tavaly karácsonykor azzal büszkélkedett, hogy azért festette élénkzöldre kutyája bundáját, mert azt szerette volna, hogy hasonlítson a Grincsre. 2018-ban pedig egy floridai kutya majdnem elpusztult, miután egy lila szőrfestés következtében súlyos égési sérüléseket szenvedett, a szemei pedig földagadtak.

@gabrielfeitosagrooming @Adventures.withCooper the famous #giraffe dog is back for a touch up! 🥹❤️🦒 #doggroomer #gabrielfeitosa #goldendoodle ♬ Parla più piano - Frank & The Gangsters

A „sufnituning” életveszélyes is lehet

Dr. Anna Foreman úgy látja, hogy „nincs az a helyzet, ami indokolttá tenné, hogy össze-vissza festessük a kedvencünk szőrét; kivéve, ha kutyánk farkát azért színeztetnénk be egy feltűnő színnel, hogy távol tartsák az állattolvajokat. Ezt a módszert azonban már főleg csak azokan az országokban alkalmazzák, ahol a mikrochipezés kevésbé elterjedt. 

Minden más esetben kizárólag esztétikai célt szolgál,

ez pedig semmiféle hasznára nincs az állatnak.

Míg egyes kutyusok kifejezetten élvezik, ha ápolják, fürdetik őket, ezt közel se lehet általánosságban, minden egyes fajtáról elmondani” – vélekedik Dr. Foreman.

Ha valaki mégis ellenállhatatlan késztetést érez a kutyus szőrének befestetésére, az állatorvos nyomatékosan arra kéri a gazdikat, ezt feltétlenül szakemberrel, hozzáértő és tapasztalt kozmetikussal tegyék. „Eszükbe se jusson emberi festéket használni, mert ezek komoly bőrirritációt, súlyos fertőzést és akár mérgezést is okozhatnak az állatoknál.

Az otthoni barkács-megoldások életveszélyesek lehetnek a kiskedvencek számára!”

A vegyi anyagokat nagyon szigorúan távol kell tartani a kutya szemétől és a szájától, a festés pedig egyáltalán nem javasolt azokban az esetekben, ha a kutyánknak eleve érzékeny a bőre. Ilyenkor ugyanis nagyobb az esély arra, hogy allergiás reakció lép föl nála. Illetve mondjuk le a kutyafestésről akkor is, ha azt látjuk, hogy ez csak stresszt és szorongást okozna a kiskedvencünkben.

Kiemelt kép: Fotó: Getty Images/nőklapja.hu