Hiába a nyitottnak vélt, modern hozzáállás, a női test működését továbbra is egyfajta eloszlathatatlan misztikum lengi körül. Ahogyan az alábbi listában szereplő, Magunkról című kötet szerzője, Dr. Benkovics Júlia fogalmaz, most jutottunk el odáig, „hogy a tudomány is elkezdett normális kutatásokat végezni a nőkről, és most jöttünk rá, hogy tulajdonképpen mi is van a hüvelyben.” Ugyanez az ébredő kíváncsiság mutatkozik meg abban is, hogy nőként egyre jobban szomjazzuk a testünk megismeréséhez, megértéséhez szükséges tudást, melyhez akár már számos frissen megjelent kötet révén is hozzájuthatunk. Bár sajnos továbbra sem mondhatjuk, hogy nagy lenne a választék, az itt felsorolt kiadványok kiemelkednek a témában, és hiánypótló információkkal látnak el a női tabutémákat illetően.
1. Nina Brochmann · Ellen Støkken Dahl – A csoda odalent
„Minden, amit a női nemi szervről tudni akarsz, és amit tudnod kell” – ez áll a két norvég orvostanhallgató, és szexuális tanácsadó könyvének alcímében, mely tökéletesen fedi a kötet hasznos, informatív és szórakoztató tartalmát. Miért fáj a menstruáció? Létezik-e a szűzhártya? Miért nehéz elérni az orgazmust? Veszélyes-e a hormonális fogamzásgátlás? Mennyi ideig halogathatjuk a gyerekvállalást? Ilyen, és ehhez hasonló témákról olvashatunk nyílt és izgalmas, érthető és olykor humoros módon, miközben sorra tűnnek el a tévhitek és válik élménytelivé a tájékozódás. Amit eddig az orvostól esetleg nem mertünk megkérdezni, arra A csoda odalent biztosan választ ad és egyúttal önbizalommal is felvértez saját testünkkel kapcsolatban.
2. Emily Nagoski – Úgy, ahogy vagy
Az önfeledt szexualitás pszichológiáját tárja fel a tavalyi év nagy könyvszenzációja, ami még a Szexoktatás című sorozatban is megjelent. A kötet be is tartja a fülszövegen megfogalmazott ígéretet, miszerint átformálja mindazt, amit eddig a női testről gondoltunk. A sztereotípiák és közvetlenül tálalt tudományos tények mellett, a szerző több, különböző nő történetén keresztül normalizálja a szexualitást. Miért olyan nehéz eljutni a csúcsra? Normális az, amit szex közben érzek? Velem van a baj? Emily Nagoski eloszlatja ezeket a kételyeket, és megmutatja az utat önmagunk felé. Ez pedig mindenki számára egyedi, így nincs okunk a szégyenkezésre vagy arra, hogy másokhoz hasonlítsuk magunkat. „Minden nő más – és ez így normális.”
3. Dr. Benkovics Júlia – Magunkról
A Magunkról nevű Instagram-oldal praktikus, konkrét tanácsokon keresztül, közvetlen módon beszél a nőkhöz testük különböző igényeiről. Idén pedig egy átfogó könyv is született, melyben Dr. Benkovics Júlia a szüzességtől kezdve a különféle betegségeken, a női cikluson át az olyan gyakori tabutémákig, mint a vetélés vagy az esemény utáni tabletta; minden fontos témakört érint. A kendőzetlen, egyszerre ismeretterjesztő és szórakoztató alapmű a kiskamasz korosztálytól egészen az érett nőkig, mindenki számára szolgálhat új információval. Ahhoz ugyanis, hogy felelős döntéseket hozzunk a saját testünkkel, egészségünkkel kapcsolatban, elsősorban ismernünk és értenünk kell azt, a legalapvetőbb részletekig.
4. Dr. Csiszár Miklós – Nora Igloi Syversen: Női igazságok
Ami a hormonegyensúly és egészség témáját illeti, minden nő könyvespolcán ott a helye ennek az értékes, látszólag alapigazságokat egybegyűjtő kötetnek is; melynek egyik fő üzenete az öngondoskodás fontossága. Azonban csak úgy tudunk gondoskodni önmagunkról, ha tájékozódunk, és megértjük a hormonális problémák összetett okait, a stresszcsökkentés jelentőségét. Nyitott, átfogó, a női testet komplexitásában, a lélekkel együtt kezelő szakemberek állnak a kiadvány mögött, mely tisztán átszűrődik a laikusok számára is izgalmas, olvasmányos szövegen. Fiatal lányok, érett nők, leendő kismamák, anyák és menopauza után lévő hölgyek számára egyaránt ajánlott, ha szeretnének többet tudni a női szervezetről, a menstruációs ciklusról és legfőképp a természetes megoldásokról.
5. Iványi Orsolya – Mindent a változókorról
Jól mutatja a menopauza témájának hiányosságait, hogy itthon alig találunk kötetet, mely legalább összefoglaló jelleggel kitérne a változókor körüli homályos kérdésekre. Az idén augusztusban megjelenő, Mindent a változókorról című könyvre azonban érdemes lesz várnunk, ugyanis a Magyar, valamint a Nemzetközi Menopauza Társaság tagjaként is ismert aktivista, Iványi Orsolya oszlatja el benne a kétségeket. A hormonterápia valóban mellrákot okoz? A hőhullámok tényleg évekig is jelentkezhetnek? Mi az a perimenopauza? Könyvében őszintén beszél erről, a minden nőt érintő, természetes folyamatról, mely az egészségtől a párkapcsolaton át a munkavégzésig életünk minden területére kihathat. „Ez az új életszakasz ugyanis felkészülést, rugalmasságot és nyitottságot igényel, és csak akkor leszünk képesek megfelelő menopauza-stratégiát kialakítani magunknak, ha tisztában vagyunk a tényekkel.”
Kiemelt kép: Getty Images, nőklapja.hu