A gyermekeknél az egyik leggyakoribb fájdalomtípus a fejfájás, a fiatalok 25 százalékának rendszeresen fáj a feje, 35 százaléknak évente néhány alkalommal, 33 százaléknak pedig ritkábban. A Reckitt Benckiser Opinio Institute által készített online megkérdezéses kutatásából kiderült, hogy a diákok 27 százalékának kellett már otthon maradnia iskolaidőben fejfájás miatt.
A fiatalabb, 20-29-es korosztály 35 százaléka jelölte, hogy gyermeke már többször is kimaradt valamilyen elfoglaltságból fejfájás miatt. Az online oktatás hatását eltérően ítélték meg a nők és a férfiak: amíg az anyukák 12 százaléka tapasztalta, hogy gyermeke gyakrabban számol be fejfájásról az otthontanulástól, addig az apukáknak csak 6 százaléka észlelte ugyanezt.
Sokan fordulnak orvoshoz fejfájás miatt
A felnőttekhez hasonlóan a gyerekek is fáradtak, ingerlékenyek lehetnek, amikor fáj a fejük, emiatt gyengül a motivációjuk és a koncentrációs képességük, ez pedig akár a tanulmányi eredményekre is kihathat. Ezt sajnos a válaszadók 18 százaléka már megtapasztalta. Kifejezetten fejfájás miatt szintén 18 százaléknak kellett már gyermekorvoshoz fordulni. (Dr. Donauer Nándor klinikai szakpszichológus, neuropszichológus a Nők Lapja egyik 2021-es számában foglalkozott már a témával: tippjeit ide kattintva olvashatod.)
Ha gyermekük fejfájásról számol be, a diplomások kevésbé aggódnak, mint az alacsonyabb iskolai végzettségűek. Míg a 8 általános iskolai osztályt végzettek 75 százaléka és a szakmunkást elvégzők 58 százaléka azt válaszolta, hogy nagyon komolyan veszi gyermeke fejfájását, az érettségizetteknek 36, a diplomásoknak 28 százaléka jelölte meg ugyanezt. Természetesen a diplomával vagy érettségivel rendelkezők sem bagatellizálják el a problémát: előbbiek 11, utóbbiak 1 százaléka válaszolt csak úgy, hogy nem tartja fontosnak a témát.
A nemek között is jelentős eltérés figyelhető meg: a nők 54 százaléka vallja magáról, hogy nagyon komolyan foglalkozik a problémával, míg a férfiaknak 41 százaléka.
Az 50 év feletti szülők aggódnak a leginkább: 64 százalékuk jelölte, hogy nagyon komolyan veszi gyermeke fejfájását.
6 éves kor alatt is jelentkezhet a fejfájás
Sajnos már egészen fiatal korban jelentkezhet az első fejfájás: a kitöltők 12 százalékának gyermeke már 6 éves kora előtt jelezte a problémát. A legnagyobb mértékben a 6-8 éves korosztály érintett 37 százalékkal. Az összes korcsoportban csupán 14 százalék, aki még nem panaszkodott. A tünetek szerencsére a legtöbbször könnyen enyhíthetők akár friss levegő biztosításával, vizes borogatással, vízivással, illetve pihenéssel.
A megelőzés is sokat segíthet olyan egyszerű életmódbeli változtatásokkal, mint a rendszeres testmozgás – lehetőség szerint a friss levegőn –, több zöldség és gyümölcs fogyasztása és elegendő alvás.
Ha ezek a módszerek sem segítek, a fiatalok igényeinek megfelelő fájdalomcsillapító gyógyszerkészítmények is rendelkezésre állnak. Ha viszont a tünetek az otthoni kezeléssel nem javulnak, orvoshoz kell fordulni.
Nem felnőttkori probléma
„Sokszor tapasztalom a szülők között, hogy a fejfájást egy felnőttkori problémának tartják, emiatt nem ismerik fel az erre mutató tüneteket gyermekeiknél. Ha azt vesszük észre, hogy gyermekünk levert hangulatú, fáradt, játék helyett inkább aludna, érdeklődjünk tőle, pontosan hogyan érzi magát, fáj-e valamije, és kezeljük a problémát a tünetek alapján” – javasolja Dr. Kőnig Róbert gyermeksebész.
Így segíthetünk a gyereknek
Dr. Donauer Nándor korábban rávilágított arra, hogy „a fejfájós gyerekekben (a lelkük mélyén) nagy igény van a megfelelésre, arra, hogy eleget tegyenek a közvetlen környezetük kimondott vagy rejtett elvárásainak. S ott, ahol kiugró teljesítményt, rangot elért szülők vagy felmenők díszítik a család arcképcsarnokát, s e tény rendre megemlítődik, ez erősen nyomhatja a gyerek lelkét.”
Emellett olyan dolgokat is végig kell gondolni, mint hogy
iszik-e a gyerek elegendő folyadékot.
Sportolás után például kiemelten fontos a megfelelő folyadékpótlás. De az is okozhat fejfájást, ha a gyerek kihagyja a reggelit, ahogyan az is, milyen a testtartása állás, ülés vagy egy fotelben kucorgás során.
Dr. Donauer tapasztalatai szerint
fejfájós gyerekeknél a leghatékonyabb oldás a rendszeres mozgás, különösen a gyorsan növő serdülőknél.
Ajánlott a relaxációs, autogén tréning és a gyermekjóga is. Olyan családban, ahol a gyereknek extrém módon kell teljesítenie – például az iskolában, vagy ha élsportoló, esetleg hangszeres virtuóz –, ott „közösen meg kell találni azt az élethelyzetet, ahol a gyerek le tud lazulni, önfeledten, felszabadultan tud nevetni.”
A szakember szerint azonban az online, a virtuális térben való „kikapcsolódás” nem igazi kikapcsolódás. Számítógépes játék során ugyanis látszólag „pihen” a gyerek, valójában azonban a „meglévő belső lélekfeszülését kínozza tovább” – írta anno Dr. Donauer.
Kiemelt kép: Getty Images